Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 31 minute, observant a spus:

În lipsa relațiilor respectuoase, unii se pot mulțumi si cu relații defectuoase, pentru că alte opțiuni nu au, si e tot ce cunosc de mici, e universul în care s-au format, nici nu își pot închipui că există și alte interacțiuni. Pentru o restructurare cognitivă, comportamentala si emoțională e nevoie de ani de psihoterapie serioasa, iar românii detesta psihologia.

Noi alegem daca mai ramanem intr-o "relatie defectuoasa" (care are la baza anumite compromisuri ce ar fi trebuit respinse de cand s-au adus prima data in discutie) si este doar vina noastra ca relatia ne aduce doar neimpliniri, suferinte. Ideea ca "nu exista alte optiuni", ca "aceasta-i crucea mea si trebuie sa mi-o duc", cum am auzit in multe cazuri, trebuie sa n-o mai acceptam in mintea noastra fiindca-i doar o autoamagire!

Intotdeauna si la orice varsta am fi, exista si alegerea de-a pune capat unei relatii care nu functioneaza, oricate sanse i-am da in continuare....!

Ana, tu trebuie sa ai taria sa spui: "Gata, pana aici!"

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La inceput imi era foarte greu, sufeream, ma simteam abandonata.

Apoi mi-am dat seama ca mama a considerat ca se poate lipsi de presenta mea si ca nu are nevoie de mine. In plus, eu de zece ani am cheltuit o multime de bani pe avion si pe calatorii doar pentru a-i vedea si petrece timp cu ei. Anul trecut nu am putut calatori din cauza ca am fost bolnava un timp foarte indelungat si mi-a fost imposibil sa calatoresc, iar anul asta nu am avut nici bani nici posibilitate din cauza pandemiei. Asa ca toate eforturile mele de a-i vedea au fost uitate intr-o clipa. 

Apoi mi-am dat seama ca nu ii este jena niciun pic de sotul meu. Ii pasa foarte mult de ce ar fi putut gandi partenerul surorii mele si ce impact ar fi putut avea in relatia lor. Pentru mine nu se aplica acest principiu.

Apoi imi dau seama ca mi s-a eliminat un factor de stres zilnic. Inca nu ma pot obisnui, parca imi e teama SA ma bucur de liniste. Insa absenta lor e egala cu linistea mea.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Așa este și să fii puternică și deloc surprinsă atunci când vor veni cu noi încercări, cu argumente de tot felul! 

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.10.2020 la 15:28, Ana2019 a spus:

Azi am primit doua apeluri de la ei. Nu am raspuns. Nu doresc sa ii aud, sunt sigura ca vor sa ceara ceva. 

Nu ai mai scris de 3 zile, probabil ca te-ai inmuiat si te-au facut iar. Cred ca a fost o chestie lacrimogena.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 10.10.2020 la 13:49, adal* a spus:

Nu ai mai scris de 3 zile, probabil ca te-ai inmuiat si te-au facut iar. Cred ca a fost o chestie lacrimogena.

Nu, nu m-am inmuiat. 

 Ce parere aveti de mesajul pe care mi l-au transmis? Mi-au zis ca nu stiu de ce nu le raspund la telefon, nu au nicio idee. Faptul ca nu mai comunic cu ei ma face vulnerabila in fata sotului meu, si asta ii sperie si ca ar trebui sa fiu mai desteapta. Si ce le mai da teama este ca ei credeau ca eu voi sprijinul lor la sfarsitul vietii si ca rabdarea lor are o limita. Si ca e doar alegerea mea daca vreau sa rup legatura cu ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa le raspunzi la telefon atnci cand vrei, dar le impui limite cu privire la subiectele pe care le discutati.

Insa fii consecventa. 

Daca incearca iar sa deschida un subiect, le atentionezi. Daca tot continua, le-ai inchis telefonul.

Si gata.

Tot asa. Se vor da pe brazda, daca tu vei fi consecventa.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Ana2019 a spus:

Nu, nu m-am inmuiat. 

 Ce parere aveti de mesajul pe care mi l-au transmis? Mi-au zis ca nu stiu de ce nu le raspund la telefon, nu au nicio idee. Faptul ca nu mai comunic cu ei ma face vulnerabila in fata sotului meu, si asta ii sperie si ca ar trebui sa fiu mai desteapta. Si ce le mai da teama este ca ei credeau ca eu voi sprijinul lor la sfarsitul vietii si ca rabdarea lor are o limita. Si ca e doar alegerea mea daca vreau sa rup legatura cu ei.

Oau, ce tehnica pe ei, ce maestrie manipulativa. Mor de grija ta ca devii vulnerabila in fața soțului tau. Dupa care iti zic ca rabdarea lor are o limita si ai un termen in care trebuie sa te hotarasti daca vrei sa le devii sclava.

Editat de Enki
  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×