Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu prea ai ce lamuri. Sunteti persoane diferite si cu perspective diametral opuse. E greu de rupt legaturile cu mediul toxic dar cred ca si tu cauti sa iti faci singura rau invocand tot felul de scuze pentru a reinitia comunicarea. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Ana2019 a spus:

Eu ma intreb daca vor sa imi spuna ca nu simt nimic pentru mine, ca am fost un deranj pentru ei, ca acum au gasit in mine o vaca de muls si atat, ori eu nu inteleg nimic?

Tu de fapt vrei ca cineva pe aici sa gaseasca un motiv miraculos care sa te convinga sa le dai bani in continuare?

Sunt si eu curios daca se va intampla asta. Tu ce crezi?:smile:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, adal* a spus:

Tu de fapt vrei ca cineva pe aici sa gaseasca un motiv miraculos care sa te convinga sa le dai bani in continuare?

Sunt si eu curios daca se va intampla asta. Tu ce crezi?:smile:

Nu doresc acest lucru. 

De fapt as dori sa mi se spuna urmatoarele:

- ce ati face in aceasta situatie

- ce ati intelege din aceasta situatie

Eu am un blocaj mental si nu pot accepta ceea ce vad...bani oricum nu am sa trimit 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai Vezi-ti de viata. Asta e raspunsul final. Ai blocaj mental sa ne accepti si raspunsurile? Ti s-a zis, familia din Romania nu au un comportament ok, indeparteaza-te si cam asta e. Daca esti vazut ca sponsor, e cazul sa te retragi. 

Editat de Maeve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Ana2019 a spus:

Nu doresc acest lucru. 

De fapt as dori sa mi se spuna urmatoarele:

- ce ati face in aceasta situatie

- ce ati intelege din aceasta situatie

Eu am un blocaj mental si nu pot accepta ceea ce vad...bani oricum nu am sa trimit 

In asemenea situatie as intrerupe orice legatura cu ei. As relua legatura la cererea lor, cu conditia sa nu mai existe niciodata vorba despre bani. Dar fii sigura ca imediat ce vei lasa garda jos, iti vor cere iar bani.

As intelege ca sunt persoane  low level, pe care nu le vei schimba niciodata.  Te vor invidia mereu, te vor dusmani mereu.

Sunt persoane nocive pe care trebuie sa le eviti. Familia ta acum, sunt sotul si copilul. (parca stiam ca ai copil, sau gresesc?)

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, adal* a spus:

In asemenea situatie as intrerupe orice legatura cu ei. As relua legatura la cererea lor, cu conditia sa nu mai existe niciodata vorba despre bani. Dar fii sigura ca imediat ce vei lasa garda jos, iti vor cere iar bani.

As intelege ca sunt persoane  low level, pe care nu le vei schimba niciodata.  Te vor invidia mereu, te vor dusmani mereu.

Sunt persoane nocive pe care trebuie sa le eviti. Familia ta acum, sunt sotul si copilul. (parca stiam ca ai copil, sau gresesc?)

 

Asa e, mereu ma vor dusmani, ma vor invidia si ma doare foarte mult. Imi este greu sa digerez acest lucru. 

Eu imi doresc sa ii recuperez pe parintii mei cum erau ei pana cand am implinit 14 ani. Eu de la acea varsta m-am simtit singura si abandonata. Dar este imposibil, sunt persoane diferite acum si simt ca eu nu sunt nimic pentru ei.

Chiar in seara aceasta imi spunea sotul meu ca nu intelege cum de isi imagineaza parintii mei ca doua persoane cu un ajutor de somaj si un salariu spre minimul pe economie care au de platit ipoteca, rate bancare, tratamentele mele medicale (care nu sunt ieftine), mai au bani sa mai si dea altora? Nici eu nu inteleg acest mod de a gandi. Le-am explicat mereu ca ramanem in negativ la sfarsit de luna. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Ana2019 a spus:

Nu doresc acest lucru. 

De fapt as dori sa mi se spuna urmatoarele:

- ce ati face in aceasta situatie

- ce ati intelege din aceasta situatie

Eu am un blocaj mental si nu pot accepta ceea ce vad...bani oricum nu am sa trimit 

Ti-au spus toti ce ar face. Majoritatea ar alege ruperea oricărei legături.

Ce au inteles toti numai tu inca nu este ca familia ta te vede ca pe o sursa de bani, ca te santajeaza emotional si te si ameninta ca sa te intimideze sa nu indraznesti sa ridici vreo obiecție la pretențiile lor, ca ai o familie toxica.

Foarte bine ai decis ca nu le mai trimiți bani. Opreste insa si legatura daca vrei liniște pt tine si sotul tau. Vedeti-va de viata voastra de familie.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Enki a spus:

Ce au inteles toti numai tu inca nu este ca familia ta te vede ca pe o sursa de bani, ca te santajeaza emotional si te si ameninta ca sa te intimideze sa nu indraznesti sa ridici vreo obiecție la pretențiile lor, ca ai o familie toxica.

Nu e ca nu inteleg, ci imi este greu sa accept realitatea asa cum e. Ma simt ca atunci cand nu poti crede ce vezi. Aveam nevoie sa mi se confirme din afara ca sa pot crede ca e real ce vad si ca nu e doar o neintelegere din partea mea. 

Da, asa este. Mereu m-au vazut ca o sursa de bani si din aceasta cauza au pierdut orice empatie si omenie fata de mine.

Santaj emotional: imi dau seama ca utilizeaza o adevarata strategie de manipulare si toate armele psihologice cu o abilitate incredibila. Eu am povestit aici doar esenta, dar sunt multe lucruri de povestit. 

Si da, ma ameninta si fac orice sa ma simt deprimata. 

Si asa e, toate aceste ingrediente sunt specifice unor persoane toxice.

Ma doare ca imi dau seama ca nu am familie cu adevarat, adica familie de sange. Acum familia mea e doar sotul meu si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, adal* a spus:

Sunt persoane nocive pe care trebuie sa le eviti. Familia ta acum, sunt sotul si copilul. (parca stiam ca ai copil, sau gresesc?)

 

Nu am copil. Am un nepot de sora care e in scoala primara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.09.2020 la 15:05, Ana2019 a spus:

Nu am copil. Am un nepot de sora care e in scoala primara.

ok, de aia imi dadea ceva cu virgula.

Stiu ca este foarte greu sa intrerupi legatura cu mama si sora ta. Ele ar fi trebuit sa fie cele mai apropiate fiinte de tine pe lumea asta. Dar lor nu le pasa de tine, cu toate ca intuiesc durerea pe care ti-o provoaca, parca dimpotriva, le face placere sa faca asta.

Fiintele cele mai apropriate, atunci cand vor, ne pot provoca cele mai mari suferinte. Si sunt destule cazuri in care unele persoane indura suferinte extreme, pentru ca nu pot renunta la persoanele ce ar fi trebuit sa le fie aproape si care le provoaca aceasta durere.

Tot ce poti face este sa te rupi de ele si sa intelegi ca asta va fi o chestie definitiva. Nu-ti face iluzii ca se vor schimba si nu ceda in caz ca vor veni cu lacrimi in ochi la tine. O vor face cu un interes, pe care-l vei afla ulterior. Or sa te surprinda mereu descoperita, in cazul in care nu reusesti sa te rupi definitiv

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×