Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 10 minute, Lucia N a spus:

E ok, dar pana la un moment dat, fiindca-i absurd sa credem ca procedand dupa acelasi "tipar", avand aceeasi comportament, neschimbandu- ne atitudinea , vom experimenta ceva diferit! Omul este capabil sa ia decizii clare si atunci cand situatia se tot repeta la nesfarsit, sa stie ca poate sa zica : "Nu!"; "Gata!"; "Pana aici!" .

Majoritatea oamenilor, de caracter prost, isi permit ,,luxul'' de a incalca limite doar cu cei care le permit. 

Un exemplu. Aveam o matusa, acum nu mai e, sa ii fie sufletul usor. 

Avea ,,darul'' de a-l critica pe tata de fata cu mine, desi stia ca nu imi place, mai ales ca el nu era acolo sa se apere, murise de ani buni. 

O data, de doua ori..a treia oara i-am spus scurt si raspicat ca daca mai pronunta numele tatalui meu, de fata cu mine, pentru a-l judeca si critica, ma ridic fara sa dau al revedere si vede ea cand ne mai intalnim. 

O data, de doua ori, de trei ori, pana a inteles ca, daca vrea sa comunice cu mine, pur si simplu trebuie sa respecte niste limite. Si le-a respectat.

O alta matusa mi-a dat block, pe o tema asemanatoare. Ea mie, nu eu ei, pentru ca ea refuza sa nu imi incalce mie niste limite. 

Mai bine sa ii determine pe ei sa ii dea block, in loc sa o faca ea. Asa nu va purta o povara pe suflet, pentru ca astfel de poveri lasa urme care renasc fix atunci cand esti mai vulnerabil in viata.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Stu' a spus:

Majoritatea oamenilor, de caracter prost, isi permit ,,luxul'' de a incalca limite doar cu cei care le permit. 

Un exemplu. Aveam o matusa, acum nu mai e, sa ii fie sufletul usor. 

Avea ,,darul'' de a-l critica pe tata de fata cu mine, desi stia ca nu imi place, mai ales ca el nu era acolo sa se apere, murise de ani buni. 

O data, de doua ori..a treia oara i-am spus scurt si raspicat ca daca mai pronunta numele tatalui meu, de fata cu mine, pentru a-l judeca si critica, ma ridic fara sa dau al revedere si vede ea cand ne mai intalnim. 

O data, de doua ori, de trei ori, pana a inteles ca, daca vrea sa comunice cu mine, pur si simplu trebuie sa respecte niste limite. Si le-a respectat.

O alta matusa mi-a dat block, pe o tema asemanatoare. Ea mie, nu eu ei, pentru ca ea refuza sa nu imi incalce mie niste limite. 

Mai bine sa ii determine pe ei sa ii dea block, in loc sa o faca ea. Asa nu va purta o povara pe suflet, pentru ca astfel de poveri lasa urme fix atunci cand esti mai vulnerabil in viata.

Ea sa faca asa cum simte ea, nu cum ii zicem noi sau altcineva! Daca ea considera ca nu poate, atunci sa nu se mai planga de comportamentul lor! Clar, ca buna-ziua!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Lucia N a spus:

Ea sa faca asa cum simte ea, nu cum ii zicem noi sau altcineva! Daca ea considera ca nu poate, atunci sa nu se mai planga de comportamentul lor! Clar, ca buna-ziua!

bineinteles. cum crede ea. 

noi doar ne prezentam perspectivele. si fie ele cat mai diverse, cum e sanatos.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Stu' a spus:

bineinteles. cum crede ea. 

noi doar ne prezentam perspectivele. si fie ele cat mai diverse, cum e sanatos.

Exact!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am raspuns mesajului. I-am zis ca am ajutat-o cat am putut, de acum inainte nu mai pot. Ea se plangea ca nu o ajuta parintii si socrii, iar acum cere de la mine. De ce crede ca toti trebuie sa ii dea? In plus, nu a venit cand eram bolnava si aveam nevoie cu adevarat de ea. In plus, baga zanzanie intre mine si sotul meu, pe nepotul meu il intoarce impotriva mea. Apoi are energie negativa impotriva unui viitor copil al meu pentru mostenire, si i-am zis ca eu nu voi intra in nicio lupta pentru mostenire. I-am zis ca nu ma face puternica faptul ca pastrez legatura cu o mama care cere tot timpul. Eu am trecut peste multe lucruri grele singura, asa ca eu sunt puternica. 

I-am zis ca din motive medicale eu am nevoie sa elimin orice sursa de stres si presiune psihologica, de aceea nu ii mai raspund si voi face tot posibilul sa imi pastrez sanatatea. 

Aa, si cum tot zice ca eu sunt mica, ele sunt mari, cum de 3 persoane Mari cu 3 venituri cer unei persoane mici care are un venit bani? Si ca o persoana mare trebuie sa stie sa isi administreze venitul. 

Raspunsul ei: eu sunt plina de ura si strainatatea m-a indepartat. Eu sunt ce sunt azi numai datorita ei. N-a putut vení la mine cand eram bolnava pt ca avea rate. Si ca ei il asteapta cu iubire pe copilul meu. Singura care greseste sunt eu pt ca am acumulat ura. In plus, ea a zis ca imi da bani cand sotul meu a ramas somer, si mereu m-a ajutat, dar eu o urasc. 

Comentariul meu:

- cand eram bolnava, am rugat-o sa vina si mi-a zis ca nu vine ca sa stea cu nepotul meu care avea 4 ani

- cand sotul meu a ramas somer, ea a zis ca ar putea SA ceara o amanare a ratelor dar ca nu e bine pentru ca apoi create dobanda, asa ca nu ma poate ajuta. Si eu i-am zis ca nu ii cer bani, si ea a zis ca nu, dar s-a gandit ea asa. Insa nu ma poate ajuta. Din punctul meu de vedere putea sa taca.

I-am raspuns ca ma ataca energetic, ca avea obligatia legala de a ma ingriji si trimite la scoala. Insa putea investi oricat in mine, daca nu as fi muncit eu in mod responsabil nu as fi facut nimic in viata. Iar pentru grija purtata in copilarie m-a facut sa platesc cu varf si indesat, si inca cere si cere. Iar daca mai trimite mesaje negative o blochez total 

Editat de Ana2019
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Ana2019 a spus:

I-am raspuns mesajului....

Ana, in functie de felul in care vezi viitorul ai doua posibilitati:

1. Daca te gandesti la oarece mostenire, care poate deja va fi tocata sau parintii tai ii vor face acte de vanzare cumparare surorii tale si tu nu vei avea nici un drept. Pana insa sa afli asta, ele te vor tine in priza ca si pana acum.

2. Nu te mai gandi la nicio mostenire, pe care oricum ti-o vor disimula. Din acest moment nu mai ai nicio legatura cu ei.

Intelege ca toata miza este acea asa zisa mostenire cu care te tine legata si in baza careia incearca sa te santajeze. In momentul in care nu mai raspunzi la comenzi sunt ofuscate ca si cum tu ai fi obligata. Ele discuta cu tine la modul, vrei parte din mostenire, faci cum vrem noi, nu vrei. pa si pusi. Ele vor sa auda de la tine ca nu-ti trebuie nicio mostenire si se vor folosi de asta, dar abia la momentul oportun.

Daca poti renunta, pentru sanatatea ta, la acea mostenire, le poti spune asta si vei vedea cum reactioneaza. Daca si dupa asta vor fi la fel, inseamna ca pe langa faptul ca te invidiaza, te si urasc. In acel moment considera ca totul s-a sfarsit. Vad ca altfel nu poti.

Dar gandeste-te bine inainte sa le spui ca renunti la mostenire. Poti sa intrerupi orice legatura cu ei, pentru ca la momentul cand se va discuta mostenirea, dreptul tau nu ti-l poate lua nimeni.

 

 

Editat de adal*
  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Ana2019 a spus:

Ce parere aveti de mesajul pe care mi l-au transmis? Mi-au zis ca nu stiu de ce nu le raspund la telefon, nu au nicio idee. Faptul ca nu mai comunic cu ei ma face vulnerabila in fata sotului meu, si asta ii sperie si ca ar trebui sa fiu mai desteapta. Si ce le mai da teama este ca ei credeau ca eu voi sprijinul lor la sfarsitul vietii si ca rabdarea lor are o limita. Si ca e doar alegerea mea daca vreau sa rup legatura cu ei.

Îți amintești cum se ruga cerbul de Harap - Alb să iasă din groapă chipurile pentru a-l vedea, dar în realitate pentru a-l omorî cu privirea? 

Am întâlnit câțiva oameni care se purtau frumos pentru a te mai tine puțin lângă ei ... să te mai poată abuza încă o dată :o:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Ana2019 a spus:

I-am raspuns mesajului.

Nu trebuia. Ți-a scris pentru a te mai manipula încă o dată și pentru a mai obține o reacție din partea ta, reacție pe care i-ai oferit-o pentru că așa te-a crescut, așa te-a învățat. Nimeni nu o ignoră pe mami, altfel urmează iadul :o:

Ea te manipulează telefonic și/sau în scris. Cât timp îi răspunzi știe că încă are putere asupra ta și stă liniștită, dar te mai bombardează din când în când cu mesaje.

Dacă vrei să se oprească trebuie să te oprești tu pentru că nu-ți va scrie toată viața dacă o ignori, ori asta o doare cel mai mult. 

Schimba-ți adresa de e-mail, numărul de telefon și toate conturile pe care te poate contacta, dar cu siguranță nu va renunța ușor și o perioadă va încerca să dea de tine prin orice mijloace. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Gaslight a spus:

Nu trebuia. Ți-a scris pentru a te mai manipula încă o dată și pentru a mai obține o reacție din partea ta, reacție pe care i-ai oferit-o pentru că așa te-a crescut, așa te-a învățat. Nimeni nu o ignoră pe mami, altfel urmează iadul :o:

Ea te manipulează telefonic și/sau în scris. Cât timp îi răspunzi știe că încă are putere asupra ta și stă liniștită, dar te mai bombardează din când în când cu mesaje.

Eu nu pot intelege de ce vrea sa ma manipuleze? De ce nu poate avea o relatie frumoasa cu mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara la sfarsitul mesajului meu i-am zis ca daca isi mai permite sa imi trimita mesaje negative o blochez total. 

Mi-a raspuns ca ea e mama mea si isi poate permite sa imi spuna si sa scrie orice. 

Cu ceva timp in urma o rugasem SA nu mai trimita linkuri pe WhatsApp. Trimitea la orice ora din zi si din noapte linkuri de pe internet. Eu trebuia SA imi tin telefonul pe silent pentru a nu auzi tot timpul sunetul WhatsAppului. 

Si azi dimineata, cum stie ca o rugasem SA nu mai trimita, mi-a trimis un link prin SMS. 

Adevarul e ca m-am infuriat si am blocat-o si pe telefon. Nu mai pot. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×