Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Ana2019 a spus:

Imi creeaza foarte mult stres si probleme de sanatate. Eram foarte bine pana sa imi scrie ea

Tu fii asa cum esti tu si daca nu le place sa se uite la falsitatea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Enki a spus:

ete fleosc., Stu. Iei o decizie si te tii de ea pana iti devine obisnuinta, parte din tine si din cine esti. Ce-o poate aduce inapoi in ghearele lor? Ea deja a invatat sa fie independenta financiar, deci din acest motiv in niciun caz nu s-ar intoarce la ei. Pe cand, daca tot tine legatura cu ei, si ii lasa sa ii tot picure in ureche manipulari, mai devreme sau mai tarziu tot va ceda emotional. Nu trebuie sa iti complici existenta inutil si sa iti creezi singur terenul propice pentru zbuciumari de astea emotionale.

zi ce vrei, de sunat suna bine.

dar de realizat, povesti cu pesti. 

oamenii nu pot da block familiei, in mintea lor mereu se vor intreba daca nu au fost prea duri, prea vehementi, prea putin rabdatori, etc .

 

Stai sa vezi, exemplul clar e si povestea de pe acest topic. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Stu' a spus:

zi ce vrei, de sunat suna bine.

dar de realizat, povesti cu pesti. 

oamenii nu pot da block familiei, in mintea lor mereu se vor intreba daca nu au fost prea duri, prea vehementi, prea putin rabdatori, etc .

 

Tu vorbesti din punctul tau de vedere si avand in minte familia ta si circumstantele tale. Dar la altii se poate, si chiar fara aceste framantari. Si cand castigi liniste si vezi ce bine e si cum ti se duce norul ala negru de te apasa deasupra capului, crede-ma ca nu te mai intereseaza nicio secunda daca ai fost prea, prea, prea.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Enki a spus:

Tu vorbesti din punctul tau de vedere si avand in minte familia ta si circumstantele tale. Dar la altii se poate, si chiar fara aceste framantari. Si cand castigi liniste si vezi ce bine e si cum ti se duce norul ala negru de te apasa deasupra capului, crede-ma ca nu te mai intereseaza nicio secunda daca ai fost prea, prea, prea.

eu am vazut in jurul meu diversi oameni care au incercat sa nege ca simt ce simt si ii afecetaza ce ii afecteaza. 

si mai rau au facut. da, vorbesc din experienta personala, asa cum o faci si tu si altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'Familia ei" se poarta asa cu ea fiindca ea le-a permis, insa chiar nu-i cazul sa le mai permita, chiar nu trebuie.

De acord, poti impartasi, la alegere, "energii echilibrate", cum zicea cineva, bucuria de a fi impreuna, poti impartasi relatii pline de iubire, de sustinere reciproca, de respect, insa nu de impunere... (pentru ca esti: tata/mama, unchiul/matusa, fiul/fiica, prieten/prietena, sot/sotie, coleg/colega, sef/sefa...). Daca simti ca  mai trebuie sa le mai permiti acelasi comportament, atunci sa nu te surprinda, sa nu te mire faptul ca vor veni cu probleme noi, cu provocari diferite, cupoveri si solicitari suplimentare, cu "argumente" de tot felul! Orice amanare a unei clarificari a relatiei voastre, nu este decat amanarea claritatii si perpetuarea aceluiasi "tipar comportamental", care dauneaza tuturor, nu numai voua, celor implicati direct, ci si celorlalti...

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Stu, sunt si oameni care fara framantari si conflicte din astea interioare nu se simt ei vii. Trebuie neaparat sa aiba mereu ceva pe suflet, sa sufere din vreo cauza, si si le creeaza singuri motivele, ca altfel nu se simt ei importanti.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Enki a spus:

Da, Stu, sunt si oameni care fara framantari si conflicte din astea interioare nu se simt ei vii. Trebuie neaparat sa aiba mereu ceva pe suflet, sa sufere din vreo cauza, si si le creeaza singuri motivele, ca altfel nu se simt ei importanti.

da, asa scrie in manualul de psihologie. 

mai exista unii chiar maniaco manipulatori, stiu povestea. 

nu ma impresioneaza. 

li se pot impune limite. daca nu, punctual, li se aminteste ca ASA NU. 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Stu' a spus:

da, asa scrie in manualul de psihologie. 

mai exista unii chiar maniaco manipulatori, stiu povestea. 

nu ma impresioneaza. 

li se pot impune limite. daca nu, punctual, li se aminteste ca ASA NU. 

E ok, dar pana la un moment dat, fiindca-i absurd sa credem ca procedand dupa acelasi "tipar", avand aceeasi comportament, neschimbandu- ne atitudinea , vom experimenta ceva diferit! Omul este capabil sa ia decizii clare si atunci cand situatia se tot repeta la nesfarsit, sa stie ca poate sa zica : "Nu!"; "Gata!"; "Pana aici!" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×