Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

De ce familia mea se poarta asa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba sa avem pardon, nu i-ai obligat tu sa te nasca pe tine si asta ar trebui sa ii spui foarte clar. 

Copiii nu au nicio datorie fata de parinti, chiar daca in sufletul lor simt cumva o datorie morala. Nu au nicio datorie, scurt pe doi!

E dureros, te inteleg. Dar victimizarea si acuzele astea ale lor te vor distruge pe tine si iti va afecta si familia si viitorul. Daca nu le impui limite in comunicare si nu le respecta - vei juca in acelasi cerc vicios la infinit. Si nu le ajuti nici pe ele cu nimic. Toata lumea pierde. 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, Ana? Dar de ce n-o intrebi tu pe sor-ta aia mai mare ce p**da ma-sii a pazit toata viata ei, de sta acum sa atarne la banii tai si a parintilor inclusiv avand un copil? Cati ani are sor-ta? 

Si cum cacat vine asta, sa-ti faca tie planurile de viata, unde sa te muti, cu cine sa stai si ce sa faci? Ia schimba foaia urgent, si reteaza-le tupeul imediat cum deschid gura. Nu le esti datoare cu nimic, tu nu esti decat fata de tine insati datoare sa iti vezi de drumul tau si de visele tale. Cu cat le permiti mai mult sa se bage in viata ta si in planurile tale, cu atat mai putina liniste sufleteasca o sa ai.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Auzi, Ana? Dar de ce n-o intrebi tu pe sor-ta aia mai mare ce p**da ma-sii a pazit toata viata ei, de sta acum sa atarne la banii tai si a parintilor inclusiv avand un copil? Cati ani are sor-ta?

Ea are 42 de ani si are un servici bun unde are o vechime de 17 ani. Problema ei este ca vrea tot timpul mai mult decat isi poate permite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu atat mai rau ca ii mai dai si tu bani, asa nu o sa invete niciodata sa isi gestioneze banii mai realist.

chiar daca aparent pareca o ajuti, in fond ii faci un deserviciu. 

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, Ana2019 a spus:

Ea are 42 de ani si are un servici bun unde are o vechime de 17 ani. Problema ei este ca vrea tot timpul mai mult decat isi poate permite.

Pai si bate-i obrazul ca la varsta ei si avand un job bun sta sa mai cerseasca bani de la tine si parinti. Ia-o cu de alea, ca ea e o femeie puternica, independenta si nu are nevoie de nimeni sa o intretina. (Chiar daca nu e asa) si vezi ce reactie are. 

Asta daca mai ai chef sa mai stai la discuții cu ea/ei ), eu in locul tau la urmatoarea conversație cand mi-ar cere bani le-as spune pe un ton sec si rece ca nu m-am născut sa sclavagesc pentru ei si ca am o viata de trait pentru mine si ce-mi doresc eu, si pana nu se schimba atitudinea lor fata de mine luam o lunga pauza. Si pauza sa fie, nu mai raspund la mesaje si telefoane deloc.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 09.09.2020 la 10:38, Stu' a spus:

Dar victimizarea si acuzele astea ale lor te vor distruge pe tine si iti va afecta si familia si viitorul. Daca nu le impui limite in comunicare si nu le respecta - vei juca in acelasi cerc vicios la infinit. Si nu le ajuti nici pe ele cu nimic. Toata lumea pierde. 

 

Este ceea ce simt, ca aceste lucruri imi distrug viata incet incet si imi iau toata energia.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 16 minute, Ana2019 a spus:

Este ceea ce simt, ca aceste lucruri imi distrug viata incet incet si imi iau toata energia.

 

si nici pe ele nu le ajuta, din contra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu inteleg cum anume e posibil ca ea sa imi spuna tot timpul ca ea mereu si-a dorit o sora, iar in practica atunci cand mergeam in concediu sa ii vad se arata foarte conflictiva cu mine, si crea doar tensiune, incat uneori parintii mei mi-au zis sa nu mai vin acolo pentru ca ei nu suporta atata tensiune. Inclusiv cand eram la facultate si veneam acasa in vacantele de vara (in restul anului nu mergeam acasa, doar doua luni pe an vara), crea doar tensiune si conflicte si ajungea sa imi spuna sa nu mai vin acasa, si ca mai bine nu avea sora pentru ca asa banii parintilor nostri ar fi fost doar pentru ea (asta in conditiile in care ea si sotul ei aveau deja servici).  Si ce ma durea si mai mult era ca mama imi reprosa tot mie acea atmósfera si spunea ca doar cand vin eu acasa ea se manifesta asa, in rest totul este bine. Iar daca eu ma aparam, sareau toti impotriva mea. Asa ca practic era un sistem de atac in care víctima nu are dreptul sa se apere. 

Cand s-a nascut nepotul meu, eu am iertat tot si am considerat ca incepem de la zero pentru ca sa am comunicare cu acest copil. Insa au inceput sa foloseasca acest lucru contra mea, venind tot timpul cu pretentii si amenintari ca ii vor spune copilului ca nu il iubesc in realitate...

In fine, eu ma intreb cum e posibil sa spui ca iubesti o persoana dar in realitate sa faci totul ca acea persoana SA se indeparteze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 44 minute, The Unknown a spus:

Trebuie sa-ti scoti din sistem rudele, ca sa poti trai si tu ca viata merge rapid inainte!!!

Deja am inceput. Nu am mai sunat, nici trimis mesaje.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×