Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Educatia din ziua de azi - buna/rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu pana in gaura x decat daca vrei 10.

eu de ce aminteam ca mai exista si 5?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Stu' a spus:

nu pana in gaura x decat daca vrei 10.

eu de ce aminteam ca mai exista si 5?

Stu, am copii care unul a terminat gimnaziul anul asta si unul trece a 8-a. Stii ce inseamna nota 5 la romana? Ca ai reusit sa tii minte unul sau doua argumente din ce defineste genul liric/epic/alte specii literare din compunerea argumentativa a genului X. La modul ca le-ai insirat, enumerat, fara sa mai scrii pe margine ceva.

Bon, atunci de ce se mai impune studierea literaturii pana in gaura x si aprofundarea clasicilor, daca si un 5 e ok? De ce ii mai incarci si cu asta, din moment ce 5-ul ala iti este un semn clar ca nu are inclinatie si talent?

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai!!!!

asta e problema

ca 5-ul nu mai e ce a fost!! si ar trebui sa revina + modificarea modului in care se face admiterea la specializari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Stu' a spus:

pai tocmai!!!!

asta e problema

ca 5-ul nu mai e ce a fost!! si ar trebui sa revina + modificarea modului in care se face admiterea la specializari.

Pai asta am zis si eu, pentru ce sa invete pentru evaluare intr-a 8-a sau dintr-a 9-a la a 12-a la literatura pt bac un copil care opteaza pentru sectie mate info sau stiinte la liceu, sau o facultate cu profil real?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Enki said:

Pai sa avem pardon, tu ai ajuns la vorba mea. Care, daca iti amintesti, era ca pentru a fi un membru functional al societatii si a nu sta in calea progresului,  fiind doar un analfabet functional, este necesar sa studiezi mai multa stiinta si mai putina fantezie.

De acord pana la un punct. Si anume ca sunt utile notiunile de baza, insa cineva fara asemenea inclinatii ce rezolva invatand chimie sau matematica la un nivel foarte avansat? De pilda eu de la chimie retin doar ce avea aplicatii practice (putea fi observat si era util in viata de zi cu zi). Mai degraba ar trebui sa aiba fiecare optiuni pentru a aprofuda ce il pasioneaza. Nu ma refer la materii utile oricui oricand, ca geografia si biologia.

Sunt de acord ca modul in care se studiaza literatura e artificial si conduce la orice altceva decat introspectie, contemplarea lumii etc. E pe baza de tocit si regurgitat. Se pare ca la fel a ramas.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.stiripesurse.ro/monica-anisie-scoate-limba-latina-din-programa-scolara-si-introduce-teatrul_1512370.html

Elevii nu vor mai putea învăța Limba Latină, dar, în schimb, vor putea studia teatrul, ca disciplină opțională, în anul școlar 2021-2022, potrivit unui ordin semnat joi de ministrul Educației și Cercetării, Monica Anisie.

Conform unui comunicat al MEC, începând din acest an școlar, elevii pot opta pentru a studia, în anul școlar 2021-2022, următoarele cursuri: „Eu și scena” (clasele a III-a și a IV-a), „Teatrul și noi” (clasele a VI-a și a VII-a) și „Laboratorul de teatru” (clasele a X-a și a XI-a).

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică a propus, în acest an școlar, Ministerului Educației și Cercetării, introducerea în curriculumul la decizia școlii a unei discipline din domeniul artei teatrale. Ca profesor de Limba și literatura română și ministru, consider că acesta este un moment important pentru educație, moment care răspunde recomandărilor Consiliului Uniunii Europene privind competențele-cheie pentru învățarea pe tot parcursul vieții, în care sunt incluse și competențele artistice, dar și Declarației de la Frankfurt privind Educația prin Arte. De asemenea, decizia are la bază și recomandările UNESCO incluse în Agenda de la Seul, în care se precizează că folosirea artelor în educație poate să sporească abilitățile creative și inovative ale societății, să genereze recunoașterea și dezvoltarea bunăstării sociale și culturale, să promoveze și să încurajeze responsabilitatea socială”, a declarat Monica Anisie, ministrul Educației și Cercetării.

Cu ajutorul acestor opționale, elevii își vor dezvolta creativitatea, competențele de comunicare, dar vor dobândi și competențe socio-emoționale și un comportament prosocial, au transmis reprezentanții MEC.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum se va desfasura clasa de teatru prin computer????    Elevele vor face video-uri cu productii proprii si vor lua note mari in functie de "ce" arata mai des sau cine le va evalua talentele?  toate se vor inscrie la specialitatea casei si-l da draq' restul ... o sa-si mai faca si niste buze umflate ca la restul deja sint calificate fetele!!!   Dar inca e foarte departe  :lol2: 

Un legendar actor de la Hollywood dă lovitura la 90 de ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat. Intr-o scoala din Romania o profa deja propunea video-uri pe baza lecturilor de la clasa. Elevii isi aduceau propria contributie. Oricum la facultatea de teatru si la TNRS studentii / actorii se filmau singuri. Asa ca nu e imposibil. Problema e in satele unde nu exista tehnologie (internet si laptopuri). In rest, ideea lui Anisie e binevenita. 

Editat de Maeve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, Maeve. a spus:

Foarte bine. 

Zici, Maeve?

Daca cumva studiul teatrului ar reusi sa se combine cumva si cu literatura, mai descarcand din programa de literatura romana si universala si transferand-o la cursurile de teatru sub o forma mai lejera si mai atractiva, atunci da.

Dar parerea mea e ca limba latina este utila, nu pentru tembelisme de alea cu sa ne cunoastem istoria, identitatea si altele, ci din alte doua motive: unu ca invatand-o iti va fi mai usor sa inveti alte limbi moderne provenite din latina, pentru ca formarea lor este aproape matematica si are niste reguli clare pe care daca le prinzi, vei invata cu usurinta si franceza si italiana si spaniola, si al doilea e pentru domeniul juridic care a preluat mult de acolo, si e un domeniu care nu se studiaza decat in facultate, desi ar trebui sa fie acoperit macar putin macar in liceu .

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×