Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Educatia din ziua de azi - buna/rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anul asta e) si f) s-au chemat subiectul III, problema 2 punctul c). Si asta insemna nota 9,50.

Pai e ok ca un copil de 10 la mate si 5 la romana, sau invers, sa ajunga la un liceu meh sau chiar vai mama lui?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Stu' a spus:

PROBLEMA e modul de ADMITERE. Schimba-l pe ala!

Si eu ce am zis?! unde e emoticonul ala care se da cu capul de zid, Stu?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai spun ca in Bucuresti care e mare si are traficul optimizat de madam firea, vrei sa fie si un liceu aproape sa nu piarda copilul 2-3 ore pe drum. Noi suntem in distanta rezonabila fata de toate liceele pe care le vrem, mai putin Moisil. Si tot nu avem garantia ca intram unde vrem, suntem cam la limita. Ma bazez pe faptul ca cei care au medii mai mari ca fii-mea n-or vrea toti la stiinte sau mate info, s-or mai duce si pe la filologie.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Si eu ce am zis?! unde e emoticonul ala care se da cu capul de zid, Stu?

1) pai tu tot imi spui ca unul bun la mate nu ar trebui pus sa invete poezii, sa comenteze opere literare...prea mult, ca e prea greu pentru el.

Eu spun ca , ba da, e foarte bine sa se insiste exact acolo unde nu e la indemana, sa capete minime cunostinte. Asta inseamna minim un 5, nu 10. 

3) Si tu vii si spui ca nu e ok sa ia 5 cum zic eu, pentru ca nu intra la un liceu bun.

Si eu zic sa schimbam atunci modul de admitere, ca el e gresit. 

Acuma, ce vrei, de fapt? Sa spui ca in contextul ACTUAL mai bine 1) (dar fara motivatia initiala) - pentru ca 3) ? 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Stu' a spus:

1) pai tu tot imi spui ca unul bun la mate nu ar trebui pus sa invete poezii, sa comenteze opere literare...prea mult, ca e prea greu pentru el.

Eu spun ca , ba da, e foarte bine sa se insiste exact acolo unde nu e la indemana, sa capete minime cunostinte. Asta inseamna minim un 5, nu 10. 

3) Si tu vii si spui ca nu e ok sa ia 5 cum zic eu, pentru ca nu intra la un liceu bun.

Si eu zic sa schimbam atunci modul de admitere, ca el e gresit. 

Acuma, ce vrei, de fapt? Sa spui ca in contextul ACTUAL mai bine 1) (dar fara motivatia initiala) - pentru ca 3) ? 

 

Stu, tu stii ce inseamna acel minim 5  la romana pe care il tot fluturi pe aici? Inseamna ca acel copil e varza, praf la materia limba romana. Si minim 5 la mate inseamna acelasi lucru la matematica. De fapt, chiar si un 7 tot cam pe acolo inseamna.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Enki a spus:

Stu, tu stii ce inseamna acel minim 5  la romana pe care il tot fluturi pe aici? Inseamna ca acel copil e varza, praf.

Asa, si? Daca numai de 5 e la romana, de 5 sa fie.

Daca e de 7, de 7.

Care ar fi problema, in caz ca admiterea la mate-info nu ar tine cont de romana, decat sa fie nota de trecere?

Ei, putem sa nu dam asa usor nici 5-ul. de fapt. Sa fie nota de trecere, nu de sters praful..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Stu' a spus:

Asa, si? Daca numai de 5 e la romana, de 5 sa fie.

Daca e de 7, de 7.

Care ar fi problema, in caz ca admiterea la mate-info nu ar tine cont de romana, decat sa fie nota de trecere?

Ei, putem sa nu dam asa usor nici 5-ul. de fapt. Sa fie nota de trecere, nu de sters praful..

Pai cum care ar fi problema? Chiar tu o spui, ca e necesar sa faca in liceu literatura clasica, ca cultura generala, ca alea alea.

Eu am zis altceva, evaluarea sa se dea diferentiat pe materii pentru sectiile de mate info si stiinte si cele de filologie si stiinte sociale. Atunci chiar nu ar mai conta deloc romana. Pentru ca media de admitere actualment este cum ti-am zis, media intre cele doua si cea din gimnaziu cu o pondere de 20%.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu ar conta daca e peste 5. ca nu trimitem analfabeti la liceu, totusi. sper ca esti de acord ca asa ar fi ok.

daca ai peste 5, nu, nu vad de ce sa mai conteze ce nota ai la romana daca dai la mate info.

 

dar este important sa se predea si inainte si dupa liceu la un anumit nivel. 

asta e parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uof. Tot nu intelegi. Ai chinuit copilul ala in 5-8 cu romana la care nu are talent, intra copilul fericit la o sectie de mate info unde are talent si pasiune, si da din nou peste.... peste? Romana.Inca 4 ani de scriitori clasici, comentarii peste comentarii, bibliografii obligatorii toti cei 4 ani si bac la romana. Ca deh, sa culturalizam copiii cu literatura, chiar daca sunt la mate info sau stiinte, TREBUIE sa se predea.

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 44 minute, Stu' a spus:

Asa, si? Daca numai de 5 e la romana, de 5 sa fie.

Daca e de 7, de 7.

Care ar fi problema, in caz ca admiterea la mate-info nu ar tine cont de romana, decat sa fie nota de trecere?

Ei, putem sa nu dam asa usor nici 5-ul. de fapt. Sa fie nota de trecere, nu de sters praful..

Timpul alocat orei de romana poate fi alocat altei activitati. Eu uram orele de stiinte. Nu m-au ajutat cu nimic. Stateau sa imi futa media. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×