Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Educatia din ziua de azi - buna/rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, The Unknown a spus:

Cand eu am inceput scoala, deja nota maxima era 10.  Am purtat uniforma tip vechi doar in clasa 1-5 cu sorț negru peste o rochie cu patratele marunte alb pe negru, pe urma au aparut cele de azi, eram al 3-lea an cu scoala generala de 8 ani si cu anii de liceu 12 ani si uniforma de azi, inainte erau 7 iar liceul cu 11 ani de scoala.   De atunci nu s-a schimbat aproape nimic, doar aceste evaluari nu stiu cand si de ce au aparut.  Eu n-am avut examen dupa 8 clase doar de intrat in liceu.  Nu tin minte cand au inceput liceele de specialitate inafara de Scoala Pedagogica si cea Sanitara sau Scoala de Muzica.   Nu se cerea nota mare de la Bac ca sa intri la Fac :pardon: dar trebuiau si multe realtii cu pile si referenta de la PCR sa fie garantat reusita.  

Nu înțeleg legătura cu ce am zis eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, Stu' a spus:

Tocmai ce spuneam ca e perfect ok sa ai 10 la romana si 6 la matematica.   E perfect normal. Dar societatea nu abordeaza asa problema. Ca nu e normala, de aia.

Doar societatea romana din cate cunosc, in westul europei marea majoritate nici 8 clase nu aveau acum 40 de ani, in Elvetia nici azi nu scoala primeaza cat aptitudinile tanarului sa se intretina din cunostintele cu care a fost dotat la nastere si le-a dezvoltat pe parcurs.   Daca scoala nu te vede ca un elev cu ceva spre ceva, te trimite la ucenicie dupa 10 clase, uita de liceu sau altceva sau sa te califice la locul de munca.   Poate in Korea de Nord sau Rusia, China mai pun accent pe nota 10  la toate alea, exceptie fac meseriile de farmacisti, doctori, chimisti, fizicieni, biologi, ingineri unde se cere limba statului la perfectie pe langa matematica, fizica, chimie, biologie si toate aceste stiinte exacte inca foarte ramificat ... acesti candidati sint descendentii Creatorului daca nu mai destepti :cool: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, Stu' a spus:

Cum se intra la liceul de real? Trebuie nota mare la romana?  Ca daca da, uite, asta e ceva fundamental gresit. 

N-ai observat pan'acum ca asta se practica in ROmania?    Cunosteam in Bucuresti un securist, avea 2 copiii si n-au reusit sa intre in liceu pe langa ca el era  langa sediul PCR al CC ca erau cam prost dezvoltati copiii.  Au fost dusi intr-o zona rurala parca Bolintin, nu mai tin minte ce tot imi vrajea sotia, croitoreasa mea.  Dupa Bac, ea s-a maritat cu un ofiter si a primit un job ca lumea la fabrica de ciorapi parca si el a "intrat" intr-o fabrica pe usa din spate la fel pe un post bun ca a luat de nevasta fata colonelului care nici liceu nu avea ... si ea a ajuns la fabrica de ciocolata de langa fabrica de ulei si mai schimbau materie prima ca deja se dadea cu restrictie.  Mai si vindeau pentru castig personal ca se descurcau perfect.  Nici real nici human!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 ore, Enki a spus:

Stu, tu stii ce inseamna acel minim 5  la romana pe care il tot fluturi pe aici? Inseamna ca acel copil e varza, praf la materia limba romana. Si minim 5 la mate inseamna acelasi lucru la matematica. De fapt, chiar si un 7 tot cam pe acolo inseamna.

Eu stiu ce inseamna ... si la romana si la matematica sau la fizica nu conteaza la ce materie, daca profesorul are o ambitie ca nu te trece pe diferite motive personale.   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, Maeve. a spus:

Timpul alocat orei de romana poate fi alocat altei activitati. Eu uram orele de stiinte. Nu m-au ajutat cu nimic. Stateau sa imi futa media. 

Cum spunea tanarul din video, Acordarea de Prim Ajutor este mult mai important in viata decat romanele dintr-o era cand omenirea isi spala ochii sa vada mai bine unde paseste.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 01.07.2020 la 8:52, Stu' a spus:

Nu il chinui. Il inveti, ii predai. El daca vrea invata tot de 5. Nu vad care e problema. Un copil destept retine cat de un 5 si numai de la clasa in mare parte.

La unii nici nu le intra in cap un sunet din toata predarea speciala depus de tovarasa!!!   Este o tortura pentru ei sa asiste la asa ceva cand nu-i de ei deloc vrajeala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poftim! Tortura.

Sa asisti la o ora predata de un profesor de specialitate e o tortura.

Si ne mai miram ca dezvoltam generatii de portelan.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine era si inca pentru multi din scoala sa ascult pe o servitoare devenita profesoara sa predea romana la copiii maghiari, sa urle ca nu intelegem ce tot zice si nu-i raspundem la ce vrea ea.   O agita prea tare sa-i spunem cum canta Pupaza pe teiul lui Eminescu sau pe care copac???  dar sa imitam pasarea :eek:  si alte gogomanii.  Pe urma au adus comunistii alta mai tanara din Lugoj care vorbea cu 1000 km/h cu un dialect mai ceva ca cea din Maramu', statea in spitale mai mult ca avea cancer dar si pile ca trebuia pensionata nu tinut catedra goala ...  Dupa o vreme a revenit sa incheie mediile in acordanta cu cine l-a vizitat in spital si ce i-au dus cadou.   Taranca in opinci, cu naframa si traista, era urmatoarea Doamna de romana dintr-un sat din Muntii Rodenei care desi a terminat cu pile la Cluj, nu stia grai diecat taraniestie ca in Maramu'.    Generatie de portelan se intampla ca se face totul cu forta, contra naturii umane in scolile de acolo doar sa fie satisfacuti educatorii (s-ar crede ca ar fi)  ca au bagat in cap la copiii si au reusit sa le spele pe creier copiii, exceptie lozinca  "noi sintem romani"   Cand isi dau seama ca niciunde nu se intreaba asta, e cam tarziu ca ei tot se apara cu fraza "dar noi sintem romani" speriati ca altceva nu stiu cu ce sa se apere ... decat caracterizarea personajelor, care la fel nu-i in favoarea lor.   Eu nu le-am putut respecta pe niciuna din acesti profi prefacuti, le-am raspuns inapoi, mi-au scaut nota la purtare, dar le-am asigurat  "ce am in cap e a mea" nota pe care mi-l pune in catalog reflecta pe ei, judecata lor subtire!!!   Cica nu-mi "elibereaza"  Certificatul de clasa 8-a sa n-am sanse sa merg mai departe, ca vor sa ma vada mai jos decat femeile care spala wc-urile publice din oras.   Directoarea adjuncta s-a exprimat, nu era din localitate si nu cunostea pe tata ca el s-a dus dupa DIPLOMA ... nu iesea din casa fara Custură din cizme.  Aia s-a si dus de acolo inainte de apusul soarelui, de unde a venit.   O mizerie a fost viata mea in scoala!!! doar pe tema nationalitatii in loc sa vina atractiv sa invete pe copiii la romana ca noi prindeam repede dar nu cu forta si urlete, amenintari cu repetenta si altele, pedepse, note de mizerie ca nu putem pronunta cu accentul dorit romana si din astea, ca nu intelegeam aproape nimic din tot ce voiau ei ca nu se vorbea asa niciunde in zona!!!  Era numit "romana domneasca" limba folosita in scoli ca in restul teritoriului se graia taraniestie!!!     

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×