Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Educatia din ziua de azi - buna/rea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

1 oră în urmă, Abbie3 a spus:

Sa obligi, foarte posibil, asa cum nu vad rostul matematicii avansate la profilul de filologie, obligatoriu, sau al fizicii si chimiei. Lucrurile de baza se invata in gimnaziu oricum. Daca ceva nu are legatura cu profilul respectiv, ar trebui sa fie optional.

Fara matematica avansata azi nu intri la o facultate ca lumea, incepand cu Medicina ca nu te poti numi un om calificat daca nu intelegi acele notiuni care invartesc Planeta!!! 

Gimnaziu = Liceu ... ca in limba romana cum se foloseste??? ... n-am idee, de aceea intreb.   Pe vremea cand eram in scoala in romania nu se pronunta acest cuvant decat de maghiari care mergeau la Gimnázium dupa 8 clase terminate si au reusit la examenul de admitere, iar romanii mergeau la Liceu!!!  

Intre clasele 5-8 ori ce se preda sau se forteaza a se invata pe nota de trecere, se uita repede ca este fara interes mare pentru tineri cu creierul inca nedezvoltat sa priceapa multe!!!

Datele istorice ma ucideau, altfel mi-ar fi placut istoria, dar eram foarte scarbita de acele ore.   Literatura era alta tortura fizica, imi placea sa citesc de la varsta de 5 ani dar nu ce voiau asa zise profesoare, ca NU erau decat servitoare care stiau limba romana!!!    NIMIC nu prea s-a "invatat" pilele avansau doar, Fondul Clasei era in mana unori parinti sa adune bani de la parinti sa cumpere cadouri educatorilor.   Noi n-am dat nici 1 banut, acei parinti care aveau probleme cu copiii la priceput ceva dadeau cu miile de Lei si erau printre primii din scoala la fel si in Liceu, dar tot la o fabrica au ajuns sa lucreze ca muncitori necalificati ca nu stiau nimic despre nimic.    Cand se maritau ca cate un "taran" cu Cazan de Tuica/Horinca, deja deveneau mari DOAMNE si avansau in functie in maistre la fabrica!!!   Mama lucra la fel acolo Control de Calitate dupa ce l-au data afara din invatamant ca au destule in limba maghiara iar romana vorbeste cu accest diferit, au fost angajate servitoare din Bucuresti, membri PCR, etc., sa ne invete limba si literatura romana.   

 

 

   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din prisma educației (familiale, sociale) este o tragedie să te naști în România (pentru cel puțin 50% din populație), scapă cine poate, sau cine are parte in familie de dragoste părintească, părinții au datoria sa nu-și bage copiii în gura sistemului educațional opresiv și inutil

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

„Învăţământ la distanţă pentru elevii de liceu, dar mai ales la cei care invata sa scrie si sa citeasca!!!

Multi nu se tin de aceste ore On-line si vor ramane fara cunostinte minime.   Stiu de la multi romani si unguri care vorbesc speriat ca nu sint interesati nici aici multi copiii de scoala, si se joaca doar pe computer, ce viitor le asteapta???   Eu am decis sa pastrez carti ce gasesc pentru copiii mai mici sa vedem daca va fi nevoie sau nu de ele, dar cred ca si de parinti depinde viitorul copilului, in ce masura le explica necesitatea scolii.   Nu cred ca vor pune accent pe multa literatura si din toate materiile va trebui eliminat foarte mult ca sa obtina note de trecere tinerii si sa intre in liceu fara examinare ca in America!!!   Copiii mici pana prind sa citeasca vor fi interesati dar mai incolo nu cred ca vor fi interesati de Daci si Decebal sau de religii.  

Va fi o alta lume cand ei cresc sa fie adulti, sper sa stie ce le asteapta, dar nu prea le vad copti destul la minte nici pe cei care acum sint adulti si au mers zilnic la scoala ani la rand.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta s-a schimbat radical structura examenului de evaluare la limba romana. Pe de-o parte, partea de gramatica e mult mai usoara, pe de alta parte nu mai merge cu invatat pe dinafara sabloane pentru diferite stiluri literare, pentru ca se merge pe creativitate, pe exprimare proprie, pe compuneri.

https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-24874241-evaluare-nationala-2021-subiecte-romana-picat-examenul-azi.htm

 

image.png

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja stim ca peste 9,20 nu are cum sa ia fi-miu, sa vedem cat de mult scadem de aici. Am facut un calcul la sange, ca cea mai scarba de corector cu putinta, si ne-a iesit 8,60. Aflam martea viitoare.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult conteaza cum ati completat optiunile. Sigur, e importanta nota dar optiunile alese cu cap ajuta mult.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult conteaza pozitia in ierarhia pe Bucuresti. Daca e pana in locul 3000, are sanse la liceul si sectia unde vrea el. .

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Enki a spus:

Cel mai mult conteaza pozitia in ierarhia pe Bucuresti. 

O sa vezi ca nu e mare diferenta intre licee si sectii. Asta in a 12-a vei constata sigur, daca nu mai repede. Toate emotiile astea si efortul... le-am avut, au trecut, le-am uitat si cred ca nu au meritat.

Dar la Bucuresti o fi, desigur, diferit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta n-o fi facut liceu nici unu din copiii rudelor mele la Bucuresti ???   Doar la adulti la seral stiu pe cel mai mic, dupa scoala profesionala a terminat liceul pe bani si cadouri la profesori dar nu l-a ajutat cu nimic ca deja avea munca in meseria invatata, si azi e tot acolo.   Eu nu inteleg bine aceste socoteli dar nu conteaza.

Sper ca fiul tau sa aibe succes in aceasta procedura complicata, imaginez cat este de mare durerea de cap parintilor in aceste zile.   Tin minte deva de demult, copiii unei cunostinte n-au intrat la liceu in Bucuresti ca tatal lor nu s-a reclamat ca este membru langa tovarasul =body guard noaptea, sa viseze frumos, iar copiii erau intr-o comuna nu chiar aproape atunci de capitala, Bolintin parca se numea si stateau in gazda.    

Imi place sistemul American ca toti merg la liceu care vor, este chiar obligator, ca fara liceu/diploma abia-ti gasesti de lucru si NU exista examinari de nici un fel, nici la iesire, terminarea liceului.  Notele/grade se cheama pe aici, conteaza doar daca vrea sa mearga la facultate.   Intra si acolo, dar cu note mici nu intri unde vrei, ei iti indica la care sectie ai promovat, daca-ti convine te inscri si pe parcurs se trece si la subiectul dorit dupa ce a terminat cu prima meserie, si se obtine 2 diplome la 2 specialitati care este si mai apreciat in cautare de un loc de munca. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×