Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Cu mentalitatea aia, nici pana la bulgari nu ajungem, daramite pe alte planete.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 55 minute, Enki a spus:

Cu mentalitatea aia, nici pana la bulgari nu ajungem, daramite pe alte planete.

Eu zic sa stai cuminte cu alte planete. Cu mentalitatea ta, sigur dai intr-o gaura neagra.

Asta daca nu i-au schimbat PC-istii culoarea si au facut-o roz.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
14 hours ago, zod said:

Venus poate fi terraformat in cativa ani   

 

Hai că dacă o dai pe „vânătorești” și „pescărești”, io mă retrag lăsându-te fericit cu idealul tău de terraformare a planetei Venus în „câțiva ani”. :laugh:

1. A se observa tactica celor care statuează: „câțiva”... Ce înseamnă câțiva ani pentru tine? 2-3 ani sau 200-300 ani sau 2-3 milenii? Și asta începând din ce an va fi posibilă o asemenea terraformare a Venusului și cu ce tehnologie? Din 2750? Nu te supăra, dar dacă nu spui ce însemnă pentru tine „câțiva ani”, o să spun și eu că afirmația ta de mai sus e una care ține în exclusivitate de sefeu. 

 

2. Ia spune tu,

Dacă ai găsit soluția de terraformare a unei întregi planete precum Venus în doar câțiva ani, probabil te-ai gândit și la soluția de „terraformare a Terrei”, respectiv de transformare a deșerturilor de pe Pământ în zone cu teren fertil, precum și soluția de a anihila încălzirea globală. Asta cât ți-ar lua, doar câteva luni sau eventual doar câteva săptămâni, așa? :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, momentan cam orice terraformare a oricarei planete tine de sf.

Acum, daca ar fi sa comparam Venus cu Marte, ar avea si Venus partile ei bune.

De exemplu, temperatura este destul de constanta, fata de Marte, unde variaza. In plus, Venus a fost pana acum jumate de miliard de ani o planeta echilibrata, temperata, pana cand din cauza unor eruptii s-a produs un efect de sera accelerat. Temperatura aia ridicata de la suprafata nu se datoreaza apropierii de soare si e ceva reversibil. Adica, e mai la indemana tehnologic sa opresti si sa inversezi efectul de sera de pe Venus.Gravitatia de asemenea e apropiata de cea a pamantului.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta am spus și eu. Că orice terraformare a unei planete, pentru noi e o chestiune care ține de un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat - depinde de cum va evolua societatea umană. Dar până la tehnologia viitorului de terraformare a unei planete, deocamdată e bine să ne uităm la ritmul actual de dezvoltare și la ce avem. Nici Venus, nici Marte  nu-s propice vieții. Pe Venus, chiar dacă gravitația e apropiată de cea a Terrei, avem așa: temperaturi enorme și constante de aproxim 500 de grade C, presiuni enorme la suprafață, ploi acide. Exclus să ajungem cu echipaje umane la suprafața planetei și nici roboții industriali nu rezistă. Pe Marte, în shimb, chiar dacă avem temperaturi cu mult sub zero grade și variații de temperaturi, avem în schimb și zone (în jurul ecuatorului) în care temperaturile sunt mai ridicate. În plus, pe Marte avem din abundență materie primă de construcție și ce e mai important, avem și apă. Deci cel puțin teoretic se pot construi așezări umane, închise ermetic dar foarte bine utilate, și se poate lucra cu utilaje robotizate la suprafața planetei, timp în care se merge în continuare cu terraformarea - care în niciun caz nu-i chestie de „câțiva anișori”. Plus de asta, colonizarea se face în sensul expansiuni, a ieșirii din sistemul solar, a explorării acestuia și eventual mai departe.

Mă rog, așa văd eu lucrurile.

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Gizăz...

Am o viață atât de serioasă, încât mi-e foarte greu să fiu serios și aici, pe forum, dar o să încerc, de dragul discuției și al lui domn' profesor.

Deci: nu neg posibilitatea colonizării Sistemului Solar, ca să fie clar din start. Ba chiar plusez și sper că urmașii noștri vor coloniza toată galaxia, nu doar Sistemul Solar.

Dar pentru asta e nevoie, în primul rând, de trei elemente fără de care nu facem altceva decât să visăm frumos:

1. mijloace de transport rapide, solide și sigure, nu actualele bombe în formă de țeavă, îngrozitor de scumpe, ineficiente și nesigure, care pot duce pe orbită doar o cantitate infimă de materiale, tehnologie sau oameni.

2. un combustibil revoluționar, cu adevărat revoluționar, nu nave cu pânze împinse de vântul solar. După umila mea părere, și vă rog să nu râdeți, gravitația mi se pare cel mai eficient combustibil posibil. Principiul ar fi simplu: "jonglarea" cu intensitatea gravitației. Adică: pentru a propulsa nava în afara câmpului gravitațional al planetei, ar trebui ca tehnologia navei spațiale să poată anula, ba mai mult, să poată inversa efectul gravitațional. Pentru deplasarea spre Marte, de exemplu, aceeași navă se va folosi tot de gravitație ca să se "ancoreze" de Marte și să intensifice efectul gravitației, astfel încât să dezvolte o viteză care să permită atingerea destinației în... să zicem zile în loc de ani, cum s-ar întâmpla în cazul navelor propulsate de combustibili convenționali. Gravitația ar servi și ca accelerație, și ca frână, după necesități. Nava ar avea doar un joystick, care, împins înspre înainte va dezvolta o viteză nelimitată, tată, iar tras spre înapoi va decelera după trebuință.

3. resurse, materiale și logistică incredibil de complexe și în cantități gigantice. Dacă ne-am baza pe resursele Terrei, am secătui-o înainte să reușim să ridicăm o colibă pe Marte. O soluție ar fi captarea asteroizilor și extragerea materialelor necesare direct din miezul lor. Dar acest lucru presupune o tehnologie chiar mai complexă decât cea necesară colonizării unei planete. Spațiul cosmic din proximitate ar fi împânzit de nave de vânătoare gigantice (construite din ce?) care ar "vâna" prețioșii asteroizi pentru cupru, aluminiu, platină, materii radioactive și alte resurse indispensabile pentru un asemenea proiect.

Concluzia mea? Tot secretul constă în stăpânirea Gravitației, ascultați ce vă zice băiatu'. În momentul în care se va reuși manipularea forței gravitaționale, toate celelalte probleme vor fi rezolvate foarte ușor. Până atunci, nu prea avem șanse să colonizăm Sistemul Solar cu rachetele noastre cu propulsie pe motorină. @Motorină, n-a fost nici o aluzie, vecine. Pace și prosperitate!

 

Mamă, ce greu mi-a fost să scriu postarea asta! Nu mai fac, promit!

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, gargbird said:

 

1. mijloace de transport rapide, solide și sigure, nu actualele bombe în formă de țeavă, îngrozitor de scumpe, ineficiente și nesigure, care pot duce pe orbită doar o cantitate infimă de materiale, tehnologie sau oameni.

 

Bine punctat. Și chiar toți suntem de acord cu asta. Evident că explorarea spațiului se va face efectiv cu mijloace de transport rapide și solide și nu cu ce avem în momentul vorbirii. 

Noi cu altceva nu ne înțelegeam, anume cu terraformarea și cu cine va fi colonizată prima dintre Venus și Marte.:laugh: 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' cine va pazi Terra???   Sa nu presupuneti ca toata lumea e interest sa se mute, eu raman cu pisicii mei sa adun ciuperci si fragi, nu vreau viermi congelati sa mananc!!! 

Angajez personal in Bar, fermieri, grajdari, striperi, etc.!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Vriies a spus:

Hai că dacă o dai pe „vânătorești” și „pescărești”, io mă retrag lăsându-te fericit cu idealul tău de terraformare a planetei Venus în „câțiva ani”. :laugh:

1. A se observa tactica celor care statuează: „câțiva”... Ce înseamnă câțiva ani pentru tine? 2-3 ani sau 200-300 ani sau 2-3 milenii? Și asta începând din ce an va fi posibilă o asemenea terraformare a Venusului și cu ce tehnologie? Din 2750? Nu te supăra, dar dacă nu spui ce însemnă pentru tine „câțiva ani”, o să spun și eu că afirmația ta de mai sus e una care ține în exclusivitate de sefeu. 

 

2. Ia spune tu,

Dacă ai găsit soluția de terraformare a unei întregi planete precum Venus în doar câțiva ani, probabil te-ai gândit și la soluția de „terraformare a Terrei”, respectiv de transformare a deșerturilor de pe Pământ în zone cu teren fertil, precum și soluția de a anihila încălzirea globală. Asta cât ți-ar lua, doar câteva luni sau eventual doar câteva săptămâni, așa? :laugh:

Nu trebuie sa faci desertul fertil ci doar sa fixezi in ADN-ul cactusilor si altor plante gena fixatoare de azot atmosferic. Practic ai obtine jungle oriunde. 

In plus pe langa cactusi exista baobabul si alunul indian si alti arbori de desert. 

O solutie complementara ar fi devierea completa a unor mari fluvii spre zone depresionare din desert unde s-ar forma mari interioare adevarate rezervoare de apa dulce. 

De ce sa se scurga apa fluviilor in ocean?! 

Cu privire la Venus, avem tehnologia necesara sa acceleram asemenea proiectile, doar ca este nevoie de investitii pentru upgradarea acesteia. 

De pilda railgun EM functioneaza deja pe portavioanele si distrugatoarele US. 

Impactul acestor proiectile ori a unor proiectile cu focos termonuclear ar rupe crusta venusiana lasand planeta intr-o iarna nucleara cu supervulcanism, ceea ce ar anihila atmosfera de dioxid de carbon generandu-se cantitati uriase de oxigen si apa. 

La cativa ani de la acest proces patura de cenusa cu carbonati si sulfati se va sedimenta la sol alaturi de grafit, ramanand o atmosfera aproape ca si pe Pamant alaturi de un supervulcanism continu in zonele de impact care va genera milenii intregi aburi de apa la suprafata venusiana. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×