Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Eu mă întreb de ce nu vor oamenii să colonizeze Pământul?! 

E mai ieftin, e aproape, chiar se poate face! Chiar se pot crea condiții propice vieții! 

Trebuie doar ca oamenii de știință să găsească un antidot la ghiolbani!

Pentru o viață sănătoasă, pulverizați Antighiolban cel puțin 30 de minute în fiecare zi.

Fiecare cetățean va fi obligat să folosească Antighiolban. Cei care nu-l folosesc vor fi amendați de Poliția Locală, acest Batman indispensabil cu caschetă al omenirii!

Antighiolban. Apă colonizantă, 100 ml.

Recomandat pentru:

- ghiolbanii de pădure (cunoscuți și sub numele de "hoți de lemn"), de la politician până la șef de consiliu județean, pădurar, șofer de camion, drujbist, cumpărător final;

- ghiolbanii industriali, care aruncă deșeuri din construcții pe malurile râurilor, pe marginea drumului, etc.;

- ghiolbanii casnici, care aruncă pamperșii viitorilor ghiolbani în aceleași locuri ca ghiolbanii anterior menționați;

- ghiolbanii de oraș, pe care nici camerele de supraveghere nu-i împiedică să arunce tot felul de gunoaie pe lângă tomberon;

- ghiolbanii din trafic, care se împart în:

a. ghiolbanii pasivi, cu cazane pe patru roți, diesel, Euro0, trecuți de ITP cu sfânta șpagă, și

b. ghiolbanii activi, cei care aruncă din mers ambalaje din sticlă, plastic, carton, mucuri de țigări, flegme, muci sau mâncare. 

- ghiolbanii întunecoși, cei care golesc acidul din baterii direct pe pământ și dau foc la anvelope uzate și cabluri de curent pentru cupru sau fier;

- ghiolbanii turistici, cei care campează în rezervații naturale, ascultă manele la maxim în vârful muntelui și lasă în urmă un munte de ambalaje, ciorapi desperecheați, căcați amplasați strategic după copaci sau după mașini,  PET-uri de la bere (prietenii știu de ce!), caserole, pungi de plastic.

O parte din ghiolbanii de mai sus sunt chiar cei care ar trebui să vegheze la colonizarea în bune condiții a Pământului: milițieni burtoși, funcționari cu ochelari de cal sau nepăsători, politicieni imuni, șmecheri pentru care bunul-simț este doar o noțiune abstractă, prostălăi care nici măcar nu știu ce înseamnă "noțiune abstractă",  săracii cu duhul, care imită doar chestiile vizibile.

O să mă întrebați (Vriies, domn' profesor, sigur o să mă întrebați asta): poi ceilalți oameni ce fac? Că doar n-or fi toți ghiolbani?!

Vă răspund: ceilalți oameni (maxim 10% din populația planetei) fac exact, da' exact ce vor face pionierii spațiali: încearcă să colonizeze planeta.

Aș mai adăuga: fără succes.

Cam atât am avut de zis.

P.S.

Vând Antighiolban - supozitoare sub formă de par, se pot administra în cur și în inimă. Preț negociabil.

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pământul e deja colonizat. Dar ok, apreciez postarea umoristică.

Dar ideea era cum, când și în ce măsură se va realiza colonizarea sistemului solar. 

Colonizare înseamnă, simplu spus, popularea unui anumit loc. Pe Lună nu va fi vorba de o colonizare propriu-zisă, ci eventual de amplasarea unor baze (militare, de cercetare etc.). O colonizare în sensul termenului probabil că va începe cu Marte. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Pământul e deja colonizat. Dar ok, apreciez postarea umoristică.

Dar ideea era cum, când și în ce măsură se va realiza colonizarea sistemului solar. 

Colonizare înseamnă, simplu spus, popularea unui anumit loc. 

Știu ce înseamnă colonizare. 

Doar că eu consider că definiția ar trebui revizuită. 

Colonizare cu ghiolbani sau fără ghiolbani? Coloniștii or să fie civilizați, sau or să se pișe pe Gardul Exterior?

Sau trimitem doar elitele să colonizeze alte planete? :)))))))))))))))))

Ăia or să zică: "Uat?! Să se ducă săracii, eu am tot ce-mi trebuie aicea!"

Știi cum e, ma frend? În reclame, totul arată utopic.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, gargbird said:

Știu ce înseamnă colonizare. 

Doar că eu consider că definiția ar trebui revizuită. 

Colonizare cu ghiolbani sau fără ghiolbani? Coloniștii or să fie civilizați, sau or să se pișe pe Gardul Exterior?

Sau trimitem doar elitele să colonizeze alte planete? :)))))))))))))))))

Ăia or să zică: "Uat?! Să se ducă săracii, eu am tot ce-mi trebuie aicea!"

Știi cum e, ma frend? În reclame, totul arată utopic.  

Oki, revizuiește tu definiția colonizării. Te ascult, sunt numai ochi și urechi.

Nu înțeleg de ce te cramponezi atât de „ghiolbani” și încerci să induci ideea că orice societate a viitorului trebuie musai să fie „ghiolbanizată”. Tu din start abordezi orice discuție despre viitor, proiectând acolo „ghiolbanii” pe care-i ai tu în minte și-n vedere acum și făcând mișto pe tema asta. Adică, îți ridici singur mingea la fileu, apoi dai tare în ea, satisfăcut de ispravă: Evrika!  Dar poate că problema nu se pune așa cum o pui tu, ci altfel. 

Pur și simplu nu știm dacă pământenii care vor coloniza alte planete în viitor, dacă le vor coloniza, vor fi sau nu ghiolbani, cum zici tu. Eu unul sper ca, în viitor, pe măsura colonizării sistemului solar și eventual mai departe, să fie din ce în ce mai puțini ghiolbani, cel puțin din cei care vor coloniza sistemul solar și poate alte sisteme solare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, nu oricine este dus spre alte orizonturi in acele aparate de zbor, doar cei care se pricep la multa chimie, fizica, matematica sa fie capabili sa se salveze daca recunosc un miros otravitor sau ceva pericol.   Mai trebuie sa stie sa si repare vasul spatial daca se defecteaza si sa produca mancare din ce gasesc acolo. 

Colonizarea pe vremuri era floare la ureche, aveau cai, cizme si sabii colonizatorii nu si restul.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, The Unknown said:

Din cate stiu eu, nu oricine este dus spre alte orizonturi in acele aparate de zbor, doar cei care se pricep la multa chimie, fizica, matematica sa fie capabili sa se salveze daca recunosc un miros otravitor sau ceva pericol.   Mai trebuie sa stie sa si repare vasul spatial daca se defecteaza si sa produca mancare din ce gasesc acolo. 

Colonizarea pe vremuri era floare la ureche, aveau cai, cizme si sabii colonizatorii nu si restul.    

Bine, colonizarea nu e făcută de membrii câtorva aparate de zbor - care evident că-s oameni educați și specialiști în diferite domenii. Vorbim de colonizarea anumitor planete, în sens larg. Mda, s-ar putea ca într-o primă fază colonizarea să înceapă cu „elitele” și apoi să se facă în continuare cu indivizi din toate categoriile sociale. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce s-a ales din Paris? Din Micul Paris? Din Frumos, în general? 

Unde e setea de cunoaștere a umanității?

Progresul tehnologic = regresul umanității.

Tehnologia a făcut un cadou otrăvit omenirii: a anulat distanțele și limitele cunoașterii, dar se hrănește cu sensibilitatea noastră și cu timpul nostru. 

Tot prostălăul știe să folosească un smartphone, ba mai sunt și ghiolbani care nu știu să lege două vorbe, dar conduc mașini cu tehnologie superioară lui Apollo 11.

Nimeni nu mai învață, totul e de-a gata. "Totul", adică nimic.

Și-atunci cum dracu' aș putea să mă gândesc într-un mod optimist la viitorul omenirii? Cine să colonizeze planetele? Elon Musk? Bill Gates? Liviu Dragnea? Ion Țiriac? (am numit doar câțiva posibili "sponsori")

 

Cu părere de rău, nu cred într-un astfel de viitor. 

Prevăd o Apocalipsă în care armatele de canibali se vor măcelări reciproc, iar marii bogătași ai lumii se vor mumifica în buncăre inexpugnabile săpate în munți sau în stații spațiale inutile, rotindu-se la nesfârșit pe orbita Pământului.  

Părerea mea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Vriies a spus:

Mda, s-ar putea ca într-o primă fază colonizarea să înceapă cu „elitele”.

Atunci, dacă tot îmi dai dreptate, dă și tu un like, nu fi copac.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, gargbird said:

Ce s-a ales din Paris? Din Micul Paris? Din Frumos, în general? 

Unde e setea de cunoaștere a umanității?

Progresul tehnologic = regresul umanității.

Tehnologia a făcut un cadou otrăvit omenirii: a anulat distanțele și limitele cunoașterii, dar se hrănește cu sensibilitatea noastră și cu timpul nostru. 

Tot prostălăul știe să folosească un smartphone, ba mai sunt și ghiolbani care nu știu să lege două vorbe, dar conduc mașini cu tehnologie superioară lui Apollo 11.

Nimeni nu mai învață, totul e de-a gata. "Totul", adică nimic.

Și-atunci cum dracu' aș putea să mă gândesc într-un mod optimist la viitorul omenirii? Cine să colonizeze planetele? Elon Musk? Bill Gates? Liviu Dragnea? Ion Țiriac? (am numit doar câțiva posibili "sponsori")

 

Cu părere de rău, nu cred într-un astfel de viitor. 

Prevăd o Apocalipsă în care armatele de canibali se vor măcelări reciproc, iar marii bogătași ai lumii se vor mumifica în buncăre inexpugnabile săpate în munți sau în stații spațiale inutile, rotindu-se la nesfârșit pe orbita Pământului.  

Părerea mea.

 Noi nu discutam aici despre cum proștii cu bani ajung să folosească chestii tehnologice, despre viitorul de kko al omenirii sau despre apocalipsă. Asta-i o altă discuție, părerea mea. Ai putea chiar să deschizi un astfel de subiect.

Aici era vorba, parcă, de probabilitatea colonizării sistemului solar. Și, nah, eventuale chestii adiacente, cum ar fi colonizarea altor sisteme solare etc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 minutes ago, gargbird said:

Atunci, dacă tot îmi dai dreptate, dă și tu un like, nu fi copac.

Tu ai pus acolo doar o serie de întrebări. Poate nu fusei io atent. Care-i afirmația aia, la care să-ți dau dreptate? :laugh:

Bine, îți dau un like oricum, că doar tu ești prietenul meu forumistic. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×