Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

13 minutes ago, The Unknown said:

Mai bine te catari pe un munte din Secuime ca sansele sint mai sigure de supravietuire, apa nu va ajunge la acele cote, este apa potabila excelenta, natural gazoasa, fructe si ciuperci cate vrei, barloage de ursi de inchiriat ca ursii sint vanati, aer curat de brad, 4 sezoane, combustibil de facut caldura este si cu ce mai vii de acasa, te vei descurca :meeting:  

Mercic, Olga! Nu cunoști pe cineva de pe acolo? Poate-mi pui și mie o vorbă bună, just in case. :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cei care mai sint in viata s-au mutat de acolo unde am locuit ca sint calificati sa lucreze in spitale, nu sa dea cu sapa la cartofi.   Precis au mai ramas in sat destui, dar nu-i cunosc, sint case goale care asteapta nu se stie ce.  Primaria cred ca te ajuta daca ai intentii si de vizitat zona.   Sint si acele acomodari rurale cu Margarete in loc de Stele in case private am citit odata despre ele, dar inca nu functionau cand eu am vizitat ultima oara acolo.  Erau doar hotelurile din comunism si receptionera voia sa stie cati bani avem???   ca avea de trecut pe o fisa din vechiul sistem, sa fie asigurata ca avem din ce plati camera.   Inca nu era NATO in Romania cand am fost ultima oara, era totul ca inainte, stateam la rand sa prindem rosii si castraveti ca se dadea doar 1 kg din fiecare pe familie si anumite lucruri deloc nu voiau sa-mi vanda in magazine si deloc nu voiau sa-mi dea restul din bani ca nu aveam exact niciodata.   

Ultima prietena care a locuit in zona a murit in Octombrie anul trecut, copiii ei sint in Ungaria undeva, nici de verisori nu prea stiu, aici in Los Angeles avem rude dar rar ne intalnim.   Am fost acum 3 ani acolo si dintre copiii doar cei mai mari isi aduceau aminte de mine un pic, nu le-am vazut cam de 18-20 ani si mai am rude aici pe care de peste 26 de ani nu le-am vazut, copiii lor s-au casatorit si inca nu ne-am intalnit.   Si cu ai mei copiii abia ne vedem ... :resent:     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In caz de POTOP planetar, daca mai apuc, urc la ferma ca este pe varf de munte dar cam departe si va fi aglomeratie, sau poate nu, ca pan-atunci mai mor din oameni de toate bolile. Noi avem noroc cu Grand Canyon ca acolo intra apa cat sint actual in toate oceanele de pe planeta cu mari si rauri impreuna.  Pe langa asta, pamantul local uscat ar inghiti destula apa ca sa nu ne inecam noi, iar dupa potop, ar incepe sa infloreasca totul si ar deveni o jungla desertul.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 05.06.2021 la 12:52, Vriies a spus:

Acum o întorci ca la Ploiești. Ai vorbele pe tine? Sigur că nu există o topire bruscă a calotelor glaciare.

Dar tu ziseși, cu gurița matale, cu câteva postări mai sus, că „ai spulbera calotele glaciare”? Asta ce înseamnă? Că le topești busc, nu? Și mai departe argumentai că „prin creșterea oceanului planetar” vom avea numai beneficii și „am castiga cateva continente in schimb: Siberia, Asia Centrala, Canada, Australia, samd.” și bla-bla.

Bun. Iar io îți zisei că în urma topirii bruște a calotelor glaciare, efectul va fi o creștere a nivelului oceanului planetar cu vreo 70 de metri, deci nici vorbă de câștigare de terenuri, dimpotrivă. 

Ama zi-mi mie ce mă fac io, în Constanța trăind, dacă (Doamne fere!) crește brusc nivelul oceanului planetar în urma soluției de „spulberare” propusă de tine? Să mă sui pi bloc? Dijeaba! Constanța se află la o altitudine de 25-30 de m față de nivelul mării, așa că nu făcui nika! :sad: Să fug tare până-n Cluj, în speranța că mă vor lua în spațiu Rodica sau Stu? Nicio șansă! :sad:

Nu poti topi brusc un continent cu o calota glaciara cat Europa si inalta cat Carpatii. 

Ai dreptate cand spui ca se vor pierde terenurile fertile, dar s-ar castiga un climat mai bland si fara ierni geroase in multe regiuni. 

Ideea este ca s-ar castiga mai mult decat s-ar pierde insa nu si in cazul marilor metropole. 

In schimb o glaciatie ar distruge totul, dar si in acest caz omenirea s-ar indrepta spre fundurile de mare secate din Marea Galbena pana in Marea din nordul Australiei,  Golful Persic,  samd. 

OIP.Y6aDq7vTaSgzN8ovWEjh4gHaEK?pid=ImgDe

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 02.06.2021 la 5:36, zod a spus:

 

Ascensorul cosmic ar trebui sa fie scopul agentiilor spatiale si l-ar putea realiza din mai multe corzi din nanotuburi si balize flotoare atmosferice cu heliu care ar  usura tensiunea cablurilor pe segmente. 

 

space_elevator.jpg

neil-blevins-megastructures-2-space-elevator-1.jpg

f0c78cea880028ce9663a12581bb830e.jpg

S9000335-Space_Elevator,_artwork.jpg

paul-dimare-space-elevator.jpg

62-Legal-aspects-of-the-Space-Elevator-Transportation-System.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, zod said:

Nu poti topi brusc un continent cu o calota glaciara cat Europa si inalta cat Carpatii. 

Ai dreptate cand spui ca se vor pierde terenurile fertile, dar s-ar castiga un climat mai bland si fara ierni geroase in multe regiuni. 

Ideea este ca s-ar castiga mai mult decat s-ar pierde insa nu si in cazul marilor metropole. 

 

Poi, tu ziseși bre că spulberi calotele glaciare. Nu io. :o: Acum, după ce ți-am arătat niscai consecințe, vii și spui că nu le spulberi brusc. Poi vezi dacă umbli cu ambiguități? Da cum le spulberi? Fii și matale mai clar. După un program, pe generații, pentru copii, nepoți și strănepoți?

Oricum am da-o și am întoarce-o, io rămân la părerea că nu-i realistă asta cu „spulberarea calotelor glaciare”, indiferent c-o faci dintr-o dată sau planificat. Distrugi specii, dezechilibrezi ecosistemul și masa pământului, schimbi geografia, pierzi terenuri la greu, infectezi restul terenurilor agricole de coastă și le faci aride, produci schimbări climatice și altele. Natura face chestia asta în jde mii de ani și-și găsește încet echilibrul.

Io zic să nu ne băgăm aici și să uităm de „spulberarea calotelor glaciare”. Plus de asta, mie unul nu-mi convine deloc. Ți-am mai zis, dacă-mi bate apa la ușă, în urma creșterii nivelului oceanului planetar, unde mă duc io? Nu vezi că alde Stu și Rodica nu m-ar lua în spațiu? :laugh: Lasă-mă, bre, s-apuc să ies și io la pensie liniștit, să călătorec prin lume, să văd Marea Piramidă (pentru care m-am certat cu Enki), să-mi facă fi-mea vreo doi nepoței pe care să-i plimb mândru prin parc, chestii d'ăstrea...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
58 minutes ago, zod said:

Ascensorul cosmic ar trebui sa fie scopul agentiilor spatiale si l-ar putea realiza din mai multe corzi din nanotuburi si balize flotoare atmosferice cu heliu care ar  usura tensiunea cablurilor pe segmente. 

 

Asta cu ascensorul cosmic, nuș cât de realistă și practică e, dar sună mișto în teorie și-n poze. Mi-ar plăcea și mie, pe bune. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, The Unknown a spus:

- Coborati la prima???

Cam in cat timp s-ar parcurge distanta de la Pamant pana unde-i legat de alta planeta??? 

 

7 zile

https://inventionsky.com/space-elevator-project/amp/

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Space_elevator#:~:text= Space elevator 1 History. The key,cable%2C and objects... 4 Notes. More

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Lift_spațial

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×