Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Acum 23 ore, Vriies a spus:

Suprafața lui Venus este fierbinte, foarte fierbinte, circa 467 ° C (863 ° F), iar presiunea atmosferică este imensă acolo jos (de 90 de ori mai puternică decât pe Pământ). Acest lucru înseamnă că, dacă nu te topești de căldura imensă, vei fi zdrobit de atmosferă. Deci exclusă ideea colonizării la suprafața planetei. Am văzut că, totuși s-au făcut scenarii cu „orașe zburătoare” undeva pe la 50 de km de sol, adică în atmosfera superioară a lui Venus. Chiar dacă , trecând peste costurile imense, să zicem că acest lucru ar fi posibil într-un viitor oleacă mai îndepărtat, deocamdată, pentru următoarea sută de ani, chestia asta cu construirea de orașe plutitoare și cu terraformarea rămâne doar sf. Iar într-o sută de ani, dacă nu va sucomba, omenirea va ajunge cu siguranță pe Marte, părerea mea. 

 

Fara terraformare nu poate fi vorba despre colonizare, iar marte este o lume ostila cap coada. Venus are deja gravitatia Terrei, are deja o atmosfera foarte bogata in azot, dar si o atmosfera bogata in substante din care se poate regenera oxigen in cantitati uriase cat si apa, in plus pe Venus ar fi caldut după terraforming, pe cand pe Marte cam frigut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 23 ore, Vriies a spus:

Poi, nu e imperios sau urgent să facem asta cât mai repede. Imperios este, într-adevăr, să luăm măsuri urgente ca să reducem poluarea, depădurirea, deșertificarea etc., într-un cuvât să ne salvăm planeta. 

Asta am zis și eu, că probabil vom coloniza sistemul solar,dacă nu vom sucomba, în viitorul apropiat (eu estimez că într-o sută de ani, mă rog), și că, ea, colonizarea nu înseamnă doar stabilirea unor baze militare și de cercetare. Iar când va începe această colonizare, probabil se va face în direcția explorării sistemului solar, adică în direcția ieșirii din acesta. Iar prima etapă, va fi Marte. 

Sa ne salvam pe noi deoarece planeta merge mai departe oricum. Pamantul a suferit extinctii si dezastre planetare colosale si si-a revenit de fiecare data.

Colonizarea altor lumi incepe cu nave cosmice autonome cum apar ele in filmele sf, adica adevarate cetati astrale, altfel nu avem nici o sansa.

Prima etapa nu va fi Marte ci Luna, iar mai apoi probabil planeta Ceres.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca civilizatia umana asa cum arata ea in acest moment este capabila de un efort de o asemenea anvergura.  Urmand drumul actual, umanitatea va ajunge nu peste multa vreme in pragului colapsului  industrial si social si foarte aproape de extinctie.  Va urma o extinctie in masa. Oamenii ramasi se vor reorganiza dupa noi principii si vor incepe sa-si revina incet, incet. Va fi o lunga perioada in care oamenii se vor zbate sa supravietuiasca si in care pamantul isi va reveni si natura va fi iarasi luxurianta. Oamenii vor fi foarte putini si abia atunci vor exista sanse s-o ia de la capat.

Dar eu nu vad posibila parasirea pamantului si colonizarea altor planete. Dupa parerea mea, oamenii nu vor reusi niciodata sa-si uneasca eforturile pentru indeplinirea unui asemenea efort grandios, cum este colonizarea si expansiunea in spatiu.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Genialitatea omului merge mana in mana cu idiotenia sa, cum spunea maimutoiul batran din Planeta Maimutelor.

Toate societatile cladite de om pana in prezent se bazau pe exploatarea omului de catre om si a existat o evolutie sociala lenta care a si stagnat in unele momente.

Totusi cred ca concurenta acerba dintre cele mai bune societati si aparitia IA va conduce la pieirea lumii vechi ca idealuri si structuri social-economice si totul va merge spre dezrobire si atingerea potentialului individual maxim al fiecarei persoane.

In cca. 100 de ani s-au adunat foarte multe tehnologii utile dar care momentan stau la sertar deoarece ar incurca foarte mult schema economiei mondiale bazate pe risipă si inegalitate sociala.

Evolutia accelerata se poate observa in stiinta rachetelor unde solutiile vechi apar ca fiind mult mai eficiente decat solutiile moderne. Avem rachete cu metan fie cu combustibil solid de tipul termitului, iar in curand nave mai lente dar ultrausoare o combinatie intre racheta si balon cu heliu, posibil de forma aripa delta ori cilindru cu varf de naveta delta ori disc...

Combustibilii secreti de tipul hidro-silanilor ori chiar banalul abur de apa-sarata in combinatie cu o forma de termit ori o substanta detonanta...

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca omul va reusi vreodata sa calatoreasca pe alte planete si sa se stabileasca acolo, nu va fi omul pe care-l cunoastem acum.

Nu cred ca viitorul lumii este un viitor corporatist si sexualist. Cred ca atunci cand omul isi va atenua pana la disparitie instinctul acumularii personale(al proprietatii private) si instinctul sexual, va fi pregatit pentru marea expansiune.

Iar tehnologia expansiunii, da, va fi cu totul diferita fata de ce ne imaginam noi acum.

Singura problema este daca omul va ajunge in acel stadiu in care s-o poata face.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, adal* a spus:

Daca omul va reusi vreodata sa calatoreasca pe alte planete si sa se stabileasca acolo, nu va fi omul pe care-l cunoastem acum.

Nu cred ca viitorul lumii este un viitor corporatist si sexualist. Cred ca atunci cand omul isi va atenua pana la disparitie instinctul acumularii personale(al proprietatii private) si instinctul sexual, va fi pregatit pentru marea expansiune.

Iar tehnologia expansiunii, da, va fi cu totul diferita fata de ce ne imaginam noi acum.

Singura problema este daca omul va ajunge in acel stadiu in care s-o poata face.

Corporatist va fi, dar capitalismul se va rezuma la tranzactii gigantice si proiecte realizate de IA intre marile consortii, restul va fi un troc individual. 

Cat despre sexualitate nu vad cu ce incurca? De fapt cred ca aceste trasaturi vor fi mostenite digitalizat si la oamenii transcendenti si androizi tocmai pentru a-si pastra ceva din vechiul om. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corporatismul presupune o societate de tip "musuroi de furnici". Adica indivizi fara identitate, care au niste sarcini pe care trebuie sa le indeplineasca. Atunci cand nu-si mai pot indeplini sarcina corespunzator, vor fi eliminati. Asa vad eu  viitorul corporatist.

Ma intreb daca individul va putea renunta de buna voie la propria identitate si care ar fi gradul lui de rezistenta la acest proces si ce ar insemna "rezistenta".

Cand vorbesc de identitate ma refer la radacini, familie, tara, religie.

 

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8 hours ago, zod said:

Fara terraformare nu poate fi vorba despre colonizare, iar marte este o lume ostila cap coada. Venus are deja gravitatia Terrei, are deja o atmosfera foarte bogata in azot, dar si o atmosfera bogata in substante din care se poate regenera oxigen in cantitati uriase cat si apa, in plus pe Venus ar fi caldut după terraforming, pe cand pe Marte cam frigut.

Mult mai ostilă este Venus, cap coadă. Ploi acide, vulcani, temperaturi la sol de 500 de grade celsius, presiuni enorme la suprafața planetei. 

Am văzut  că ești setat pe terraformarea Venusului și că ai studiat diverse posibilități. Teoria e frumoasă, doar că în practică apar multe variabile. Plus de asta, presupunând că vom avea tehnologia și resursele necesare, ceea ce nu-i nici pe departe cazul în momentul vorbirii și nici în viitorul apropiat, în cât timp se va realiza terraformarea planetei Venus?  În 700 de ani, într-o mie, două de ani? Dar ceva soluții pentru terraformarea Pământului n-ai? Că până atunci, la actualul ritm de despădurire, deșertificare, poluare , încălzire globală,  mai degrabă am putea vorbi de venusformarea Pământului! Probabil că vom reuși să terraformăm planete, dar asta poate în vreo mie de ani de evoluție accelerată. 

Pe când cu Marte, altfel se pune problema. Pe Marte e cam friguț, da. Temperaturile variază pe Marte de la aproximativ -143 °C (iarna la calotele glaciare) până la maxime de până la 35 °C (vara la ecuator).  Însă totuși se pot construi clădiri la suprafața planetei, în special în zona ecuatorială, orașe acoperite ermetic, în care oamenii pot trăi. Și ce e mai important, se pot construi cu resurse materiale de pe Marte, această planetă având toate materialele necesare industriei. Și apă există deja pe Marte în stare solidă, planeta având calote glaciare și lacuri înghețate. De asemenea, se presupune că la o anumită adâncime, unde este mai cald, se poate găsi apă chiar și în stare lichidă. Sigur, vor lipsi plimbările în aer liber pe suprafața planetei, care nu se vor putea face într-o primă fază decât în costume speciale și-n vehicule specializate, însă , între timp, se poate lucra la terraformare, cum spui tu. 

8 hours ago, zod said:

Sa ne salvam pe noi deoarece planeta merge mai departe oricum. Pamantul a suferit extinctii si dezastre planetare colosale si si-a revenit de fiecare data.

Colonizarea altor lumi incepe cu nave cosmice autonome cum apar ele in filmele sf, adica adevarate cetati astrale, altfel nu avem nici o sansa.

Prima etapa nu va fi Marte ci Luna, iar mai apoi probabil planeta Ceres.

 

Poi, asta spuneam și eu, într-o postare anterioară, anume că unul din motivele explorării sistemului solar și a spațiului îl constituie posibilitatea salvării noastre ca specie în eventualitatea unei catastrofe. Iar dacă pământul și-a revenit de fiecare dată, în urma unor dezastre, nu-i o garanție că-și va reveni de fiecare dată în sensul găzduirii vieții. Depinde de magnitudinea unui eventual dezastru. Dar asta, oricum, e o altă problemă.

Ai sărit de la Lună taman la Ceres, când mult mai practic era să faci o escală pe Marte. :laugh: Dar observ așa că pe cât de entuziasmat și prins ești de o viață pe Venus, pe atât îți repugnă o viață pe Marte. :smile: Pe Lună nu putem vorbi de o colonizare în adevărata accepțiune a termenului. Putem vorbi cel mult de construirea unor baze militare, a unor centre de cercetare etc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, adal* a spus:

Cand vorbesc de identitate ma refer la radacini, familie, tara, religie.

 

Asta e gândire românească, mă iertați că mă introduc.

Rădăcini, familie, țară, religie. Cele mai mari probleme ale omenirii, puse pe tapet tocmai pe Roportal.

Cul.

Prevăd un viitor dedicat orfanilor apatrizi, atei și superficiali (ca să nu zic de-a dreptul ghiolbani). 

Da' ce zic eu viitor? Prezent! (Vezi clanurile mafiote care cuceresc Europa și nu numai)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, gargbird a spus:

Rădăcini, familie, țară, religie.

Religii, secte dispare pana se va incheia acest secol.    "La familia" nu se va mai vrea si nu va mai exista nici cuvantul ca celula sociala cum avanseaza "miscarea" LGBT, se sterg si cuvintele femeie-barbat, mama-tata chiar in acest moment si nu departe de Romania, in Germania.   Femeia va deveni egal cu un caine vagabond de langa garduri, oricine-l prinde e stapan pe ea si de asta mi-e frica ca prea multa libertate s-a declarat homosexualilor!!!   

 

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×