Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

54 minutes ago, gargbird said:

Exact ce-aș fi spus și eu, dacă aș fi știut să mă exprim.

 

1 hour ago, Enki said:

Exact. Sunt zone vaste nelocuite pe terra care ar putea fi "terraformate" pentru locuire si utilizare de catre om. Deserturi, Siberia. Daca considera ca pot schimba atat de radical clima si atmosfera pe alte planete, luand-o de la zero, de ce nu fac lucrul asta aici? Unde deja au oxigenul necesar.

Bine, asta e altă discuție. Ideea era posibilitatea și probabilitatea colonizării în viitor a sistemului solar. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

 

Bine, asta e altă discuție. Ideea era posibilitatea și probabilitatea colonizării în viitor a sistemului solar. 

Intrebarea pe care o am legat de colonizarea sistemului solar este: de ce?  e imperios sa facem asta? cat mai repede?

In clipa de fata nu mi se pare ceva urgent, e doar o incordare de muschi. Care ar fi mult mai bine sa fie directionata catre ce am spus.

Da, probabil vom coloniza sistemul solar intr-un viitor, insa mult mai indepartat decat de gandim noi. Sa stabilesti o baza pe o alta planeta unde ai un grup de cercetatori care lucreaza (lucru fezabil in 100 de ani) e departe de a fi colonizare.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Intrebarea pe care o am legat de colonizarea sistemului solar este: de ce?  e imperios sa facem asta? cat mai repede?

In clipa de fata nu mi se pare ceva urgent, e doar o incordare de muschi. Care ar fi mult mai bine sa fie directionata catre ce am spus.

Da, probabil vom coloniza sistemul solar intr-un viitor, insa mult mai indepartat decat de gandim noi. Sa stabilesti o baza pe o alta planeta unde ai un grup de cercetatori care lucreaza (lucru fezabil in 100 de ani) e departe de a fi colonizare.

Poi, nu e imperios sau urgent să facem asta cât mai repede. Imperios este, într-adevăr, să luăm măsuri urgente ca să reducem poluarea, depădurirea, deșertificarea etc., într-un cuvât să ne salvăm planeta. 

Asta am zis și eu, că probabil vom coloniza sistemul solar,dacă nu vom sucomba, în viitorul apropiat (eu estimez că într-o sută de ani, mă rog), și că, ea, colonizarea nu înseamnă doar stabilirea unor baze militare și de cercetare. Iar când va începe această colonizare, probabil se va face în direcția explorării sistemului solar, adică în direcția ieșirii din acesta. Iar prima etapă, va fi Marte. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din tot topicul asta singurul lucru realist e Probabilitate colon 

Restul e film SF

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Enki a spus:

Exact. Sunt zone vaste nelocuite pe terra care ar putea fi "terraformate" pentru locuire si utilizare de catre om. Deserturi, Siberia. Daca considera ca pot schimba atat de radical clima si atmosfera pe alte planete, luand-o de la zero, de ce nu fac lucrul asta aici? Unde deja au oxigenul necesar.

Utilizarea de către om, cum spui, duce la dezechilibre ireversibile în viata planetei. Zonele alea nelocuite, din ce în ce mai restrânse, la asta contribuie, la echilibrul necesar vieții planetei... O planeta invadata de oameni pe toată suprafața sa ar fi o planeta moarta, în primul rand fara oxigen. 

Și sper ca pentru cele de mai sus nu veți  cere surse. Și nu sunt nici păreri. Asta spune știința. 

Vizionarii au dat ca obligatorie conizarea altor planete pentru a fi posibila în continuare viata pe pământ. 

Editat de Rodica`
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 24 minute, Rodica` a spus:

Utilizarea de către om, cum spui, duce la dezechilibre ireversibile în viata planetei. Zonele alea nelocuite, din ce în ce mai restrânse, la asta contribuie, la echilibrul necesar vieții planetei... O planeta invadata de oameni pe toată suprafața sa ar fi o planeta moarta, în primul rand fara oxigen. 

Și sper ca pentru cele de mai sus nu veți  cere surse. Și nu sunt nici păreri. Asta spune știința. 

Vizionarii au dat ca obligatorie conizarea altor planete pentru a fi posibila în continuare viata pe pământ. 

Nu ma refer la padurea amazoniana care intr-adevar inca mentine echilibrul. ma refer la zonele de desert.

 Acum ti se pare ca exista un echilibru? Ca asa e acum, zone supra populate pe fâșii inguste de pamant, cu intinderi vaste nepopulate. Care zone nelocuite din ce in ce mai restranse? Nu prea cred ca e un echilibru.

Iar invadarea acestor zone, cum spui tu, daca ar fi facuta cu cap, ar duce tocmai la reducerea dioxidului de carbon, pentru ca oricum nu ma refeream la ocupare si construire de chestii poluante. Cum am zis, o terraformare a deserturilor. Momentan este proiectul great green wall in Africa. Sa faci din zone neprietenoase zone locuibile

image.png.d69090521bcb433044068e5e4919b0d6.png

image.thumb.png.43972fabcbf89208897a5f39943f7e4e.png

image.png.56872cf53b2538ecc7de41e114f507f7.png

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Există mai multe motive practice pentru colonizarea sistemului solar și explorării spațiului, în general. Voi încerca să enumăr câteva...
 
1. Suntem exploratori 
Unul dintre principalele motive pentru care trebuie să continuăm este că suntem exploratori. Practic, istoria omenirii pe Pământ este echivalentă cu istoria explorării și colonizării acestuia. De la primii pași în poziție verticală, ca ființe inteligente, ne-am străduit să aflăm mai multe despre lumea din jurul nostru și acest lucru ne-a permis să construim civilizația. Explorarea și colonizarea sistemului solar și apoi a spațiului urmează firesc explorării și colonizării Pământului și este o oportunitate nu numai de a descoperi noi lumi și de a construi tehnologii avansate, ci de a lucra împreună în direcția unui obiectiv mai mare, indiferent de naționalitate, rasă sau sex. Dacă nu mai explorăm, nu mai suntem oameni. 
 
2. Găsirea de noi resurse 
Pe măsură ce dezvoltăm noi tehnologii pe Pământ, presiunea asupra resurselor noastre naturale continuă să crească. Extragerea de minerale valoroase și consumul resurselor de pe planetă, la modul general, a a dus la o serie de mari probleme, inclusiv daune asupra mediului și exploatarea umană. Există o bogăție de materiale prețioase în spațiu a căror valorificare însemna o aprovizionare efectivă nelimitată de materii prime rare pe Pământ și implicit o limitare a consumului resurselor planetei. 
 
 
3. Relaxarea condițiilor de viață
În prezent există 8 miliarde de oameni pe Pământ, ceea ce înseamnă foarte mult. Suntem cu toții înghesuiți pe această planetă și consumăm continuu din ceea ce încă mai are de oferit aceasta. O explorare a sistemului solar și a spațiului în general ne oferă șansa de a transfera o parte a populației pe alte planete, fapt care duce la micșorarea populației planetare și implicit la reducerea ratei consumării resurselor planetei și a ratei distrugerii mediului.
 
4. Și nu în ultimul rând, salvarea noastă ca specie. 
Asteroizilor și cometelor nu le pasă de noi și de problemele noastre.
Dacă s-ar întâmpla ceva Pământului, din exterior sau din interior, specia noastră ar putea fi ștearsă. Colonizarea altor corpuri din sistemul solar este o modalitate de a crea o „rezervă” a umanității care va supraviețui indiferent de ceea ce se întâmplă cu Pământul. Pământul a cunoscut numeroase evenimente de dispariție în masă. Mai devreme sau mai târziu, se va întâmpla altul.
Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Punctul 2 spune multe despre noi ca specie. Ceea ce ma face sa ma intreb daca punctul 4 e o idee buna.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici America de Nord nu este populata decat in orase mari.   Arizona nici cu cateva milioane de Californieni nu s-a populat decat pe arterele principale de langa Phoenix este aglomeratie.  Spre Nord sau East New Mexico e cam liniste, sint niste locuri spre granita de Nord al Arizonei spre Page ca nici o musca nu exista in viata, doar liniste si pamant ars de soare. 

Te crezi intr-un film de groaza inde si de vocea ta tresari, cand mai vezi si anuntul ca Urmatoarea Statie de Benzina se afla la 200 miles sau mai mult, te intorci de frica.   Texas nu este deloc prietenos,  porci salbatici urca pe freeway si trec benzile in fuga, unu s-a nimerit pe masina mea, dar am avut ceva pe geam instalat un plastic care nu lasa obiectele sa sparga geamul, l-a aruncat in spate ca viteza era foarte mare, era noapte si venea o furtuna, trebuia sa ajung in Hotel din timp.   Atata pustietate cat exista si in Canada, nici macar pe drumurile mari nu exista circulatie de la Toronto spre Montreal doar in jurul oraselor si spre Cascada Niagara ca este loc turistic, altfel sufla vantul si in magazinele lor de haine si cam peste tot.   Lumea nu vrea casa mare si deloc casa pe colt ca la iarna va fi mult mai multa zapada de curatat de pe trotoar!!!  Asta e problema canadienilor, care pot, coboara in State pentru iarna.    Mai demult s-a facut o statistica despre omenirea pe Planeta asta, si s-a ajuns la concluzia ca toata lumea in viata are loc de stat in picioare unu langa altu in Statul Dalaware, USA.    

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Enki said:

Punctul 2 spune multe despre noi ca specie. Ceea ce ma face sa ma intreb daca punctul 4 e o idee buna.

Sper să n-ajungem să colonizăm planete cu mintea pe care o avem acum, pentru că realmente ar fi tragedie cosmică. Sper totuși că vom evolua suficient, la nivel global, astfel încât în eventualitatea expansiunii și colonizării să nu provocăm stricăciuni...

Mi-au venit în minte scene din Avatar.

 

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×