Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

Probabilitate colonizare sistem solar

Postări Recomandate

Acum 8 ore, Vriies a spus:

Mult mai ostilă este Venus, cap coadă. Ploi acide, vulcani, temperaturi la sol de 500 de grade celsius, presiuni enorme la suprafața planetei. 

Am văzut  că ești setat pe terraformarea Venusului și că ai studiat diverse posibilități. Teoria e frumoasă, doar că în practică apar multe variabile. Plus de asta, presupunând că vom avea tehnologia și resursele necesare, ceea ce nu-i nici pe departe cazul în momentul vorbirii și nici în viitorul apropiat, în cât timp se va realiza terraformarea planetei Venus?  În 700 de ani, într-o mie, două de ani? Dar ceva soluții pentru terraformarea Pământului n-ai? Că până atunci, la actualul ritm de despădurire, deșertificare, poluare , încălzire globală,  mai degrabă am putea vorbi de venusformarea Pământului! Probabil că vom reuși să terraformăm planete, dar asta poate în vreo mie de ani de evoluție accelerată. 

Pe când cu Marte, altfel se pune problema. Pe Marte e cam friguț, da. Temperaturile variază pe Marte de la aproximativ -143 °C (iarna la calotele glaciare) până la maxime de până la 35 °C (vara la ecuator).  Însă totuși se pot construi clădiri la suprafața planetei, în special în zona ecuatorială, orașe acoperite ermetic, în care oamenii pot trăi. Și ce e mai important, se pot construi cu resurse materiale de pe Marte, această planetă având toate materialele necesare industriei. Și apă există deja pe Marte în stare solidă, planeta având calote glaciare și lacuri înghețate. De asemenea, se presupune că la o anumită adâncime, unde este mai cald, se poate găsi apă chiar și în stare lichidă. Sigur, vor lipsi plimbările în aer liber pe suprafața planetei, care nu se vor putea face într-o primă fază decât în costume speciale și-n vehicule specializate, însă , între timp, se poate lucra la terraformare, cum spui tu. 

Poi, asta spuneam și eu, într-o postare anterioară, anume că unul din motivele explorării sistemului solar și a spațiului îl constituie posibilitatea salvării noastre ca specie în eventualitatea unei catastrofe. Iar dacă pământul și-a revenit de fiecare dată, în urma unor dezastre, nu-i o garanție că-și va reveni de fiecare dată în sensul găzduirii vieții. Depinde de magnitudinea unui eventual dezastru. Dar asta, oricum, e o altă problemă.

Ai sărit de la Lună taman la Ceres, când mult mai practic era să faci o escală pe Marte. :laugh: Dar observ așa că pe cât de entuziasmat și prins ești de o viață pe Venus, pe atât îți repugnă o viață pe Marte. :smile: Pe Lună nu putem vorbi de o colonizare în adevărata accepțiune a termenului. Putem vorbi cel mult de construirea unor baze militare, a unor centre de cercetare etc.

Venus poate fi terraformat in cativa ani pe cand Marte in secole chiar milenii. 

Pe Marte sunt cel mult +15C/+25C la soare deci nu la umbra, iar radiatiile la sol sunt la fel de periculoase precum pe Luna si deci bazele vor fi categoric sub gheata martiana. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Vriies a spus:

Mult mai ostilă este Venus, cap coadă. Ploi acide, vulcani, temperaturi la sol de 500 de grade celsius, presiuni enorme la suprafața planetei. 

Am văzut  că ești setat pe terraformarea Venusului și că ai studiat diverse posibilități. Teoria e frumoasă, doar că în practică apar multe variabile. Plus de asta, presupunând că vom avea tehnologia și resursele necesare, ceea ce nu-i nici pe departe cazul în momentul vorbirii și nici în viitorul apropiat, în cât timp se va realiza terraformarea planetei Venus?  În 700 de ani, într-o mie, două de ani? Dar ceva soluții pentru terraformarea Pământului n-ai? Că până atunci, la actualul ritm de despădurire, deșertificare, poluare , încălzire globală,  mai degrabă am putea vorbi de venusformarea Pământului! Probabil că vom reuși să terraformăm planete, dar asta poate în vreo mie de ani de evoluție accelerată. 

Pe când cu Marte, altfel se pune problema. Pe Marte e cam friguț, da. Temperaturile variază pe Marte de la aproximativ -143 °C (iarna la calotele glaciare) până la maxime de până la 35 °C (vara la ecuator).  Însă totuși se pot construi clădiri la suprafața planetei, în special în zona ecuatorială, orașe acoperite ermetic, în care oamenii pot trăi. Și ce e mai important, se pot construi cu resurse materiale de pe Marte, această planetă având toate materialele necesare industriei. Și apă există deja pe Marte în stare solidă, planeta având calote glaciare și lacuri înghețate. De asemenea, se presupune că la o anumită adâncime, unde este mai cald, se poate găsi apă chiar și în stare lichidă. Sigur, vor lipsi plimbările în aer liber pe suprafața planetei, care nu se vor putea face într-o primă fază decât în costume speciale și-n vehicule specializate, însă , între timp, se poate lucra la terraformare, cum spui tu. 

Poi, asta spuneam și eu, într-o postare anterioară, anume că unul din motivele explorării sistemului solar și a spațiului îl constituie posibilitatea salvării noastre ca specie în eventualitatea unei catastrofe. Iar dacă pământul și-a revenit de fiecare dată, în urma unor dezastre, nu-i o garanție că-și va reveni de fiecare dată în sensul găzduirii vieții. Depinde de magnitudinea unui eventual dezastru. Dar asta, oricum, e o altă problemă.

Ai sărit de la Lună taman la Ceres, când mult mai practic era să faci o escală pe Marte. :laugh: Dar observ așa că pe cât de entuziasmat și prins ești de o viață pe Venus, pe atât îți repugnă o viață pe Marte. :smile: Pe Lună nu putem vorbi de o colonizare în adevărata accepțiune a termenului. Putem vorbi cel mult de construirea unor baze militare, a unor centre de cercetare etc.

Nu imi repugna Marte, dar spre deosebire de Ceres are gravitatia foarte mare si radiatii inca puternice pe cand Ceres sta foarte bine. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cărți poștale care ne arată cum credeau francezii din 1900 că va fi viața în 2000 – Evenimentul Istoric

*Daca in 1900 credeau ca se va ajunge in 100 de ani departe cu civilizatia, unde nici azi nu sintem la capitolul subacvatic si imblanzit balene, cum credeti ca in 30 de ani tranformam o alta planeta in Paradis.  Nici in 1 milion de ani ne se va ajunge acolo, daca drogurile primeaza nu gandirea curata!!!   Foaie verde, 3 balene ... si colonizarea  spatiului sau a ce o fi :lol2: 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, gargbird a spus:

Asta e gândire românească, mă iertați că mă introduc.

Imi cer scuze.

Tie si tuturor cetatenilor planetei.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, The Unknown a spus:

  desi sint de acord cu garg!!!  

Si eu. Dar tot nu inteleg de ce trebuia spui asta.

Pupa-l pe garg din partea mea atunci, daca tot ne-am intalnit pe aici.:smile: Ce faci? Esti bine?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, adal* a spus:

Imi cer scuze.

Tie si tuturor cetatenilor planetei.

:lol2:

Faptul că mă exprim și eu nu mă face deținătorul Adevărului Suprem. 

Nu mai fi așa sensibil, nu am nimic personal cu tine. 

 

Sau cu alții, dacă tot am zis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, adal* a spus:

Si eu. Dar tot nu inteleg de ce trebuia spui asta.

Pupa-l pe garg din partea mea atunci, daca tot ne-am intalnit pe aici.:smile: Ce faci? Esti bine?

Doamna Olga chiar mă apreciază. A zis că am șanse să ajung Președintele U.S. and A.!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, gargbird a spus:

Faptul că mă exprim și eu nu mă face deținătorul Adevărului Suprem

Nu sunt totusi chiar asa sensibil, doar ca uneori recunosc ca este posibil sa nu gasesc cea mai adecvata modalitate de exprimare.

O sa incerc sa schimb ceva.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, adal* a spus:

Si eu. Dar tot nu inteleg de ce trebuia spui asta.   Pupa-l pe garg din partea mea atunci, daca tot ne-am intalnit pe aici.:smile: Ce faci? Esti bine?

Ca sa te simti bine pe ziua de azi, sa nu ai o impresie negativa despre tine ca ai jignit planeta.   Atat.  Te-am iertat in alte cuvinte, am trecut cu vederea totul, nu trag in jos cantarul meu acele cuvinte, iar cu o expresie foarte americana "does not hold water" = a statement does not appear to be correct or reasonable. Example Sentences: A: I believe that dinosaurs were on the earth 6000 years ago. B: That theory doesn’t hold water. The earth isn’t that young!

Cu cine am onoarea de a ma intalni???   in mijlocul noptii si al Desertului la clar de Luna???  

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×