Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 minutes ago, adal* said:

Asa, si? care este diferenta? Ah, exact 2-3000, care nu au mai fost tratati de bolile lor. Ma refer la 2-3000 estimat pe tot anul asta, dar este posibil ca in suedia sa moara mai multi in primele 6 luni ane anului, si atunci nu vad nici o diferenta.

Poi, diferența e, dacă privești bine acele date, că în aproximativ cinci luni în Suedia au murit aproximativ 5 000 de oameni din cauza de covid. Adică, apoximativ 10% din totalul de morți. Asta spune ceva, nu?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai calculat? Mie imi iese total diferit.

Daca te uiti atent, in 2018 au fost 92185. Acum ar iesi pe an 96000, adica 4000 in total pe tot anul si asta inseamna 2000 mai mult anul asta in primele 6 luni.

Si daca statisticile ar fi ca in primele luni ale anului mor cu 10% mai mult decat in restul anului, nu iese nici o diferenta.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, adal* said:

Cum ai calculat?

Simplu. Încearcă și tu un calcul, având în vedere numărul total al deceselor din Suedia până pe la 12 mai, care e de 47 969, având în vedere că numărul morților din cauză de covid a fost de aproxim 5 000. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, adal* a spus:

Enki, la tine am pretentii. Asta este tot ce ai inteles din postul meu? Te faci ca nu intelegi, sau am pretentii prea mari de la tine? Imi cer scuze, in cazul asta.

Ma tem ca va trebui sa imi explici punct cu punct cum e cu psihoza si de ce este exagerat sa iei masurile care sunt acum luate cand ai un virus care a facut ce a facut in Lombardia, care are cel putin o mutatie sau doua care il fac mai transmisibil, si cand acest virus s-a constatat ca doboara si persoane fara comorbiditati ba chiar persoane perfect sanatoase si in forma de altfel. Vrei sa vezi un om care era in forma inainte si cum e dupa covid cu tuburi in el?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles de ce a zis Stu de mine: si tu, adal?

Pai eu am zis prin martie sau aprilie ca Europa isi intinereste populatia.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Enki a spus:

Ma tem ca va trebui sa imi explici punct cu punct

ma tem ca nu o s-o fac. esti pur si simplu o masina de raspuns pe forum. Dintr-un post iei numai ce vrei, si sacrifici fondul pentru amanunte.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine. Oricum nu ma interesa, la fel cum nici pe tine nu te interesa ce am eu de spus.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Enki a spus:

bine. Oricum nu ma interesa,

stiam.:smile:

Mda, tu oricum erai o tipa disciplinata si ai reactionat previzibil la aceasta Mare Disciplinare.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, adal* said:

Cum ai calculat? Mie imi iese total diferit.

Daca te uiti atent, in 2018 au fost 92185. Acum ar iesi pe an 96000, adica 4000 in total pe tot anul si asta inseamna 2000 mai mult anul asta in primele 6 luni.

Si daca statisticile ar fi ca in primele luni ale anului mor cu 10% mai mult decat in restul anului, nu iese nici o diferenta.

Îți iese total diferit, pt că n-ai fost atent. 

Până pe 12 mai, în Suedia au murit 47 969 de oameni. Dintre care, din cauză de covid, au murit aproximativ vreo cinci mii. Făcând un calcul simplu, e clar că din cauza covidului a murit mai bine de 10% din totalul de decedați, adică ceea ce-ți spuneam mai sus. Asta e o cifră și nu poate fi escamotată. 

Mai departe, cum va arăta statistica până la sfârșitul anului, nu știm. Noi vorbim , deocamdată, doar de ceea ce avem în momentul vorbirii.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii tu Adal vreun moment cand cineva aici pe forum a reusit sa schimbe parerea cuiva la 180 de grade? De aia nici nu ma mai agit, pe nicaieri. E timp pierdut.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×