Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Abbie3 a spus:

In UK numarul de telefoane la politie ca "a stat careva cam mult pe afara" e astronomic. Peste 100 de mii.

Sau poate că așa se exagerează în mass media, ca să transmită un mesaj omului de rând: "dacă sute de mii de semeni ai tăi pot să parasca, si tu poți. Chiar dacă ești un pic  parano când ți se pare că a stat unul prea mult afara. Dar asta e noul normal, stai liniștit nu ești singur, sunteți multimi."

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, observant said:

Sau poate că așa se exagerează în mass media, ca să transmită un mesaj omului de rând: "dacă sute de mii de semeni ai tăi pot să parasca, si tu poți. Chiar dacă ești un pic  parano când ți se pare că a stat unul prea mult afara. Dar asta e noul normal, stai liniștit nu ești singur, sunteți multimi."

E posibil si asta; nu stiu cum/daca se poate verifica numarul. Din pacate insa e plauzibil; in ultimii ani s-a extins cultura turnatului la stat, mai ceva ca pe vremea lui Ceasca. Avand in vedere ca se reclama unii pe altii pentru orice...

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, King1 said:

Exact, majoritatea din cei care fac testele ies pozitivi, indiferent ca au virusul, ca nu il au, ca au un alt tip de virus cat de mic etc. Numerele astea sunt vrajeli.

Nu-i chiar așa. Eu o să-ți spun doar cazul meu și al celor pe care-i cunosc.

La serviciu, majoritatea  am făcut până acum câte trei teste fiecare (e vorba de câteva sute de inși) și nimeni nu a fost depistat pozitiv. Au fost câțiva suspecți, din câte știu eu mai puțini de 10, care au fost nevoiți să refacă testările. De aici, personal nu pot trage concluzia că majoritatea din cei care fac testele ies pozitivi, indiferent că au sau nu virusul. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Enki said:

460 cazuri noi azi, sa-mi bag picioarele.

Mda, se pare că ponderea covidiadei, cu excepția UK, în care azi s-au înregistrat încă o mie de de cazuri și ceva, s-a  mutat treptat în sud-estul Europei. Și vorbim aici de Rusia, Polonia, Ucraina, România, Moldova. Chiar și-n Serbia și Bulgaria, de când cu relaxarea, cazurile zilnice au început iar să crească. Datele sunt de pe worldometers.info și oricine le poate accesa.

Oarecum trist și neplăcut e că grecii au început să dea banii înapoi românilor care s-au înscris deja la un sejur în Grecia. 

În restul mapamondului, creștere continuă de noi cazuri în America de Sud, sud-estul Asiei, nordul și sudul Africii.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yep. E cum zice Vriies. Avem un prieten care conduce un centru, care a stat de doua ori cate doua saptamani in carantina la servici apoi doi saptamani acasa pe durata starii de urgenta, l-au testat si pe el, si pe toti angajatii si toti beneficiarii la intrare, la iesire, la intrare in nou, si acum continua sa faca teste. Nu a iesit nimeni pozitiv la nici una din testari.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

.

Oarecum trist și neplăcut e că grecii au început să dea banii înapoi românilor care s-au înscris deja la un sejur în Grecia. 

 

Sper sa stea potoliti grecii si sa nu faca de astea. Deja mi-am anulat un sejur la ei din cauza ministresei educatiei care a lalait-o cu se face scoala inclusiv lunile iulie sa se recupereze si examenele se pot tine in august, si a tot lalait-o pana mi-am anulat sejurul, dupa care a venit Iohannis si a zis ca nu, toate evaluarile se tin cum erau programate initial. Asa ca mi-am facut a doua rezervare exact pentru aceeasi perioada ca prima. Si dau buzna peste ei fie ce-o fi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog eu sa nu perpetuati si pe aici teoria conspiratiei !

Va reamintesc ca noi avem acum cam acelasi nr de cazuri noi pe zi ca in Germania, unde au de 4 ori populatia noastra!

Si nu facem nici jumate din nr de teste din cate ar trebui sa ne raportam corect la ei. Ei fac peste 100.000, noi o medie maxima de 10.000 si ar trebui sa facem minim 25.000.

Iar pe langa ei, spitalele noastre sunt vax patina!

Daca nu ne disciplinam, o incurcam rau! Noi suntem in vara, in loc sa scadem acum,crestem. Ce naiba facem la toamna-iarna atunci? 

Azi avem 460, dar ieri a fost nebunie la Suceava, avem tot mai multe focare, medicii deja dau in depresie, sectiile ATI ajung la supraplin, am avut abia acum examenele la copii ( profi supraveghetori infectati cu Covid). Tot adunam? 

De ce credem mai degraba in teoriile care ne fac viata mai usoara? care ne indeamna sa nu purtam masca, sa nu pastram distanta, sa nu reducem fluxul, sa nu facem eforturi? De ce nu mergem prudent inainte, sa reducem riscul acolo unde putem, intr-o mare de imprevizibil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Sper sa stea potoliti grecii si sa nu faca de astea. Deja mi-am anulat un sejur la ei din cauza ministresei educatiei care a lalait-o cu se face scoala inclusiv lunile iulie sa se recupereze si examenele se pot tine in august, si a tot lalait-o pana mi-am anulat sejurul, dupa care a venit Iohannis si a zis ca nu, toate evaluarile se tin cum erau programate initial. Asa ca mi-am facut a doua rezervare exact pentru aceeasi perioada ca prima. Si dau buzna peste ei fie ce-o fi.

Hmm, io ți-aș ura o vacanță plăcută și sper să nu pățești precum Băsescu! :smile::laugh:

https://evz.ro/traian-basescu-a-ramas-cu-buza-umflata-e-o-nebunie-hotelul-mi-a-transmis-ca-s-a-anulat.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Stu' said:

Va rog eu sa nu perpetuati si pe aici teoria conspiratiei !

 

Ți s-a părut că eu aș face aici teoria conspirației? Dimpotrivă, am expus niște fapte. Iar concluzia o poate trage fiecare.

În concluzie, de acord cu tine.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×