Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu aleg sotia.

Nu ai spus al cui ar fi copilul, totusi. Cu cine ramane insarcinata tipa de care se indragosteste? Ea vrea copilul? Poate il accepta nevasta ..

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Vriies a spus:

 

Rămâi cu soția, dacă ea mai vrea acest lucru, și accepți copilul pe care l-ai făcut cu tipa și responsabilitățile care decurg de aici. 

În Japonia perioadei medievale (nu cred că mai e valabil și azi), situația ar fi fost mai simplă. Exista posibilitatea soției și a amantelor oficiale. :o:

Este o vorba: "Cand sufletele celor doi nu sunt prezente la intalnirea lor, atunci este doar o pierdere de vreme."

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Vriies a spus:

Poi, fiecare poate completa scenariul, cu condiția să fie logic și să nu contravină datelor inițiale.

Eu l-am completat cu cea mai sumbră versiune. Desigur ca se schimba datele daca: mai ramane ceva din infrastructura de dinainte, daca mai sunt animale, păsări, pești. Atunci ar fi bun cineva care se pricepe la vânătoare. Pentru plantele domestice tot ar trebui un genetician, pentru ca lasate in voia naturii isi revin la starea sălbatică foarte repede 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Enki said:

Eu l-am completat cu cea mai sumbră versiune. Desigur ca se schimba datele daca: mai ramane ceva din infrastructura de dinainte, daca mai sunt animale, păsări, pești. Atunci ar fi bun cineva care se pricepe la vânătoare. Pentru plantele domestice tot ar trebui un genetician, pentru ca lasate in voia naturii isi revin la starea sălbatică foarte repede 

Sigur, asta a fost alegerea ta la o primă vedere. Dar poate fi completat și cu alte versiuni, repet, cu condiția să nu intre în contradicție cu datele inițiale și să nu contravină logic datelor problemei. Soluțiile pot fi complexe și tocmai de aceea mi se pare interesant. Noi nu putem aici, în trei-cinci propoziții să descriem un scenariu complet, în amănunt. Ar însemna să scriem o carte. Noi punem cadre oarecum generale. De ex., în scenariul tău, nu reieșea ce pregătire sau cu ce se îndeletniceau cei doi care ți-au bătut la ușă. Puteau fi teroriști, puteau fi vagabonți, puteau fi un profesor și o asistentă medicală, așa cum am văzut/continuat eu scenariul...:smile:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scenariul initial al lui Coelho din care m-am inspirat continea un tamplar batran si o fata tanara gravida in 9 luni, din orientul mijlociu. :o:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
39 minutes ago, Stu' said:

Eu aleg sotia.

Nu ai spus al cui ar fi copilul, totusi. Cu cine ramane insarcinata tipa de care se indragosteste? Ea vrea copilul? Poate il accepta nevasta ..

Poi, exact ce discutam cu Enki. Asta trebuie să o deducem noi. Adică, să construim un răspuns bazat pe scenariul inițial, completându-l cu o variantă sau alta. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:biggrin: Incetati! Acestia nu aveau cum sa ajunga in asemenea situatie! (ma refer la scenariul cu femeia insarcinata in 9 luni si persoana care-o insotea)

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Enki said:

Scenariul initial al lui Coelho din care m-am inspirat continea un tamplar batran si o fata tanara gravida in 9 luni, din orientul mijlociu. :o:

Ei, vezi? Pentru că n-am știut de această povestire a lui Coelho și pentru că n-ai specificat de la început, pentru mine a fost vorba de un profesor (posibil care știa vreo patru limbi străine) și de o asistentă medicală, fugiți din calea unui război devastator în speranța să-i ofere un viitor copilui lor. :o:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Ei, vezi? Pentru că n-am știut de această povestire a lui Coelho și pentru că n-ai specificat de la început, pentru mine a fost vorba de un profesor (posibil care știa vreo patru limbi străine) și de o asistentă medicală. :o:

:biggrin: Asta-i deja prea de tot! Fii serios! Nu ajungeau ei aci, asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Lucia N said:

:biggrin: Asta-i deja prea de tot! Fii serios! Nu ajungeau ei aci, asa.

Îmi pare rău, dar n-ai înțeles care era șpilul, adică, despre ce era vorba. :smile: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×