Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu n-as primi pe nimeni, am devenit atat de asociala incat aproape nu-mi mai pasa. 

Bine, poate doar de-as avea un 'atac' de empatie, altfel nu. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-as primi in casa, nici intr-un caz, nici in altul. Nici daca as avea 100 kg de muschi din cea mai superioara calitate de forta-fibra, god like, peste cele 60 de kg cu tot cu oase si piele, ale refugiatului. Nici daca as sti 100 de stiluri de lupta si nici daca as sti sa manuiesc 100 de tipuri de arme albe.

 Dar, sa fiu eu refugiatul, insotind femeia insarcinata, cum i-as convinge pe cei la a caror usa as bate pentru, macar, o noapte de odihna?  To be continued...

Editat de impresie
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, impresie said:

Nu i-as primi in casa, nici intr-un caz, nici in altul. Nici daca as avea 100 kg de muschi din cea mai superioara calitate de forta-fibra, god like, peste cele 60 de kg cu tot cu oase, ale refugiatului. Nici daca as sti 100 de stiluri de lupta si nici daca as sti sa manuiesc 100 de stiluri de arme albe.

 Dar, sa fiu eu refugiatul, insotind femeia insarcinata, cum i-as convinge pe cei la a caror usa as bate pentru, macar, o noapte de odihna?  To be continued...

Nota zece pentru sinceritate! 

Poi, nu tre să avem neapărat mușchi la pectorali și la bicepși, ci mai degrabă la ceea ce noi numim, uneori în glumă, spirit și conștiință! :o:

Eh, cât despre cum i-ai convinge pe alții să te primească în căsuță, tu însuți fiind refugiatul însoțit de nevastă-ta însărcinată, având în vedere că în varianta în care ai fi fost propietar le-ai fi dat flit, evident că numai tu ne poți povesti. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa avem urmatoarea situatie ipotetica.... in caz ca nu mai vrea nimeni altcineva sa raspunda la prima.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Remuscari ca nu i-a primit ar avea cineva? Sau s-ar mai gandi a doua zi pe unde sunt, ce au facut?

Eu m-as mai gandi o zi doua daca or fi ajuns undeva ok. Remuscari ca nu i-am primit in casa nu as avea in niciun caz.

Poate as avea remuscari la cabana ca am fost suspicioasa dupa ce a doua zi au plecat si s-au dovedit a fi oameni foarte ok

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În casă la mine sigur nu, cel mult i-aș ajuta cu niște indicații, ceva de mâncare, bani de taxi, dacă situația lor e critică aș apela la autorități, dar atât.

La cabană, cel mai probabil da, dar nu fără să-mi iau anumite precauții, majoritatea s-au scris deja: cer să arunce armele - să fim serioși, umbli pe munte, pe frig, cu nevasta însărcinată, n-ai cum să nu ai la tine cel puțin un cuțit, un ciomag etc, deci automat trebuie să se descotorosească de ele dacă vor să ajungă înăuntru și apoi dorm încuiat în cameră. Sau nu prea dorm.

Și da, la fel aș proceda indiferent de culoarea pielii, religie, dacă apar două astfel de personaje la mine la ușă. Străini, pur și simplu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Enki a spus:

Si uite asa avem urmatoarea situatie ipotetica.... in caz ca nu mai vrea nimeni altcineva sa raspunda la prima.

In urma cu 3 zile am trecut pe langa un tip, care statea asezat pe asfalt (clar ca avea niste probleme). Varsta lui undeva intre 30-40 ani, nu i-am vazut chipul. Cand am revenit de la autoturism, statea intins pe asfalt ca si cum asa intentiona sa se relaxeze in acea zi. M-am uitat la el, mai trecura unii pe langa el, si, ca si mine, au privit si au continuat drumul.

Nu a fost o decizie grea sa continui drumul. I-a respectat destinul său de a se relaxa. In acea situatie.

 

Acum 22 minute, Vriies a spus:

 

Sa fie atat de usor cu ajutorul spiritului si constiintei? Atunci, cu conditia de a-l putea domina fizic pe tip, as putea sa-i primesc atat cat sa aflu ce-i cu ei. Dar viitorul lor nu va fi la mine. 

Cum ar fi ca prin vizor sa vad un tip dubios, cu fata plina de cicatrici, indiferent cat de colorat sau nu este? Iar eu sa-l primesc spiritual pe acel om practic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, asta e! unii i-am primi, alții nu i-am primi. Să fim noi sănătoși și doar n-o să ne beregățim pentru asta :laugh:

 Dacă ar fi să trecem la următoarea propunere de situație ipotetică,  aș propune situația ipotetică din chiar filmul din care s-a inspirat Enki,  After the dark. Bineînțeles, oarecum simplificată. 

Avem un buncăr/adăpost, un adăpost cu tot ce trebuie, care poate adăposti cel mult 10 oameni pentru o perioadă de mulți ani, să zicem 20. Va urma un cataclism, nu contează de ce natură, dar sigur un cataclism teribil care va face ca reluarea vieții la suprafață, respectiv ieșirea din buncăr, și apoi continuarea și propășirea speciei umane să fie posibilă abia după 10 ani.  Presupunând că ați fi factori de decizie, care ar fi cei zece oameni, cu meseriile lor, pe care i-ați alege să ducă mai departe specia umană, după ce pericolul ar fi trecut și oamenii ar ieși din acel buncăr? 

Și dau exemple, aici:

Un

-doctor, 

-tâmplar,

-electrician,

-dansator,

-politician,

-poet,

-filosof,

-matematician,

-cântăreț de operă

-inginer,

-tâmplar,

-pescar,

-preot,

-barman

etc.

Se pot lua în considerare orice meserii și specialități. Ideea e să le enumerați pe primele zece care vi se par vouă a fi cele mai importante pentru supraviețuire.

1. Sigur că cei zece sunt în mod egal, atât bărbați, cât și femei, pentru a asigura propășirea speciei umane.

 

 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×