Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mda. Eh, ce să zic? E cam nașpa chestiunea. De aceea propun să-i așteptăm și pe ceilalți care au o foarte mare încredere în intuiția lor și împreună să deslușim meandrele acestei chestiuni. Sunt invitați: Davi, Blues, Luci, Stu, adal*, Dr.Jekyll, King, precum și toți cei care, în mod altruistic, vor și pot să dea o mână de ajutor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac ce pot, le protejez pe amandoua.

In ceea ce priveste viata acelui minier, sa mai faca si ceilalti 9, daca pot. 

Nu sunt Atlas 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, Stu' said:

Eu fac ce pot, le protejez pe amandoua.

In ceea ce priveste viata acelui minier, sa mai faca si ceilalti 9, daca pot. 

Nu sunt Atlas 

E ca și cum ai fi spus: Nu fac nika, nu mă interesează! Treaba lor, să se descurce! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e. Salveaza 9 vieti, si se bazeaza pe cei 9 ca il vor ajuta pe cel de langa ei care nu stie sa inoate.

Doar ca problema spune clar, ca al zecelea nu supravietuieste.

Si eu as alege la fel.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna exista o sansa, deci voi avea incredere ca toti pot sa fie salvati. Solutia va aparea si toata lumea scapa cu bine din subteran. Natura are si ea "rolul" si "rostul" ei. Si mai este si  ideea "tertului inclus", ideea neprevazutului apare si ea.  Si daca este cineva dintre mineri, care s-ar oferi sa se sacrifice, nu as accepta fiindca "speranta moare ultima", deci niciodata.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Nu, nu e. Salveaza 9 vieti, si se bazeaza pe cei 9 ca il vor ajuta pe cel de langa ei care nu stie sa inoate.

Doar ca problema spune clar, ca al zecelea nu supravietuieste.

Si eu as alege la fel.

Poi, stai puțin, nu veni cu șmecherii că nu-i treaba clară și te contrazici. Mai devreme sau mai sus, când am pus problema:

 

„1. Aleg varianta prin care salvez nouă din zece vieți.

2. Aleg varianta prin care încerc să-i salvez pe toți, dar care este cu fifty-fifty șanse de reușită.

3. Tertium non datur.

Am înțeles bine, așa se pune problema?”,

 

Tu ai răspus: „Exact”.  Apoi, în ciuda faptului că eu tot am inistat că e posibil să fie cu cu happy end, că e posibil să fie vorba de variabile ascunse și de o șmecherie, tu ai spus că nu, după care ai venit cu varianta șmecheră și fericită că „Salveaza 9 vieti, si se bazeaza pe cei 9 ca il vor ajuta pe cel de langa ei care nu stie sa inoate”. 

Nu. Ideea era, așa cum ai lăsat tu să se înțeleagă și cum mi-ai confirmat ulterior: Ori salvează nouă vieți și îl condamnă pe cel de-al zecelea la moarte, ori alege varianta prin care încearcă să îi salveze pe toți dar cu fifty-fifty șanse de reușită. Cale de mijloc nu există, așa cum ai confirmat, da? Deci ai ales varianta prin care salvezi nouă vieți și l-ai condamnat la moarte pe săracul cel de-al zecelea. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 43 minute, Vriies a spus:

E ca și cum ai fi spus: Nu fac nika, nu mă interesează! Treaba lor, să se descurce! :laugh:

eu fac ce pot sa fac.

accept ce nu pot sa fac.

bine, m-as stradui sa fac mai mult, caci in realitate nu as cunoaste aceste ipoteze limitate. dar cine mi-ar da dreptul sa risc viata a unor 9 oameni, cand pot face ceva sa o salvez?

nimeni si nimic 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Stu' said:

eu fac ce pot sa fac.

accept ce nu pot sa fac.

bine, m-as stradui sa fac mai mult, caci in realitate nu as cunoaste aceste ipoteze limitate. dar cine mi-ar da dreptul sa risc viata a unor 9 oameni, cand pot face ceva sa o salvez?

nimeni si nimic 

Stai, bre, nu te arunca așa! :smile: Că nimeni cu scăunel la cap nu risca viața celor nouă oameni. Problema era dacă găseam o șmecherie ca să-l salvăm și pe al zecelea! :laugh: Și d'aia tot încercai s-o descos pe Enki dacă e ceva de făcut în acest sens. Nu urmăriși dialogul? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriiea. Stu, ca si mine, a ales sa salveze 9 oameni. Poti privi si din perspectiva a ales sa condamne unul, nu e bai. Ideea e cs outcome-ul este ori toti ori niciunul intr-un caz, ori 9 din 10

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×