Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Medicina mai evolueaza intre timp, poate apare ceva macar care sa ii amelioreze chinul... nu stiu. Dar cred ca poate ar trebui incercat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Stu' a spus:

Chinuit. Nu poate sa mearga, e prea mic sa citeasca, nici nu stiu ce sa mai spun aici.

,,Cat de chinuit'' e un copil bolnav care are nevoie de operatie ca sa poata manca normal si care din cauza bolii va muri intr-un an maxim? Eu nu pot raspunde la intrebarea asta, oricum ar fi.

Cum adica nu stii ce sa mai zici, nu poti raspune? Nu e o situatie ipotetica, nu e un exercitiu in cadrul caruia tu stabilesti starea de sanatate?

Din explicatii nu rezulta clar starea, chinul copilului.

Daca nu merge, asta nu e chin de moarte, unii sunt complet paralaziti la pat de 20 de ani.

Daca e prea mic sa citeasca, nu are legatura cu chinul, dar rezulta aprox. varsta.

Operatia necesara pentru a fi posibila sa manance normal, poate fi si una, nu stiu, de amigdalite superinfectate.

Ideea e,

Nu se poate stabili un verdict de viata si de moarte bazat pe informatiile oferite, chiar daca mai are aprox. 1 an de viata, vorba colegului, posibil sa se gasesca o solutie neprevazuta.

Daca e cazul, se poate apela la donatii pt, a merge in strainantate, se poate apela la necunoscut..., faci orice pt, copilul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doua incercari si le-am ratat , se pare, pe ambele. Poate a 3 ?:smile:

Deci, copilul prea mic ca sa citeasca, e bolnav si e chinuit de aceasta boala, in plus nu poate sa mearga din cauza gravei probleme de sanatate.

Conform medicilor, mai are de trait 12 luni si probabil, mai putin de atat.

Ii e necesara de urgenta si o operatie pentru a reusi sa se hraneasca normal in viata ce i-a mai ramas (operatie ce ii oripileaza pe parinti si ii face sa renunte la cele max. 12 luni de viata chinuita ale propriului lor copil).

Parintii, care cunosc cel mai bine situatia din perspectiva copilului si a lor (numai chin/iad fara speranta de nici un fel), nu vor operatia intrucat o considera o amplificare fara rost a chinului.

Medicul, care cunoaste cel mai bine deontologia profesionala, considera efectuarea operatiei a fi calea de urmat intru respectarea drepturilor pacientului (minor), dar nu ofera solutie la problema de sanatate principala sau la supliciul particular (datorat operatiei si consecintelor) si general al copilului (si al parintilor).

Intrucat tema nu permite alte informatii, plus ca impune corectitudinea informatiilor oferite si buna credinta a ambelor parti (a copilului o asimilam cu cea parinteasca intrucat nu sunt informatii in tema), acum aleg etica adoptata de catre parinti, ei cunoscand cel mai bine cu ce anume se confrunta copilul.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca atunci cand ai o astfel de problema sufleteasca, niciodata nu ai sa poti, din exterior, sa spui cat e de grava.

Daca e operat copilul si apoi chinuit, o duce pe mama pe culmile depresiei, fiind nevoita sa ii mai fie alaturi, desi stie ca nu mai are nicio sansa sa il salveze si o face si sa se simta vinovata pentru faptul ca si-ar dori sa moara mai repede, ca pentru el ar fi mai bine, adica nu s-ar mai chinui.

Inteleg ca medicul vrea sa faca operatia, dar cred ca nu lui trebuie sa i se ofere dreptul la ultimatum.

Cred ca ar trebui intrunita o comisie etica formata din medici, eticieni in medicina, psihologi si , de ce nu, un avocat specializat in drepturile omului (copilului). Astfel, indiferent ce decizie se adopta, familia si medicul sa stie ca decizia nu a fost luata exclusiv de ei, ca sa nu poarte intru totul povara chinului sau mortii putin premature a copilului. Pentru ca e chinuitor sa fii pus in fata unei astfel de probleme si sa nu ai sanse mari sa innebunesti.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×