Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 21 ore, Enki a spus:

Ar mai fi si un alt factor care tine de copilul meu care are anul asta examen si are nevoie de sustinere, si trebuie sa fiu acolo ... Ce sa fac?

Prima e familia iar copiii peste toate sint cei mai importanti, raspunsul  este ascuns in prioritatea #1.   Nu se poate face schimbari de nimic pana mai au nevoie de noi. 

Nici eu n-am parasit casa cat fiica studia pentru doctorat ca nu se stia ce apare si eu sint in Europa undeva.  Nu aveam cum sa ajung inapoi repede, am renuntat si la sora mea care murea de dor si nu mi-a spus nimic, n-am stiut decat dupa ce a murit, imi spuneau vecinii si prietenele ei.     

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Azi am gasit asta

image.thumb.png.a8d5480e6a419392cf71ca9e71b7cea6.png:lol2:

Pe naiba! Aș opri tramvaiul sau autobuzul! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia, banuiesc, e prezenta cu numai 2 optiuni, matematic: 1 sau 5.

Exista optiunea autosacrificarii, depinde de nivelul de abordare, in plus depinde daca e disponibila aceasta posibilitate.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va dau si eu o tema de gandit.

Un copil  bolnav (si chinuit de boala)  mai are maxim un an de trait. dar pentru a supravietui si atat, are nevoie urgenta de o operatie ca sa poata fi hranit normal. Parintii, stiind ca oricum va muri, nu mai vor sa il faca sa sufere si refuza operatia. Medicul, insa, se simte dator sa apeleze la dreptul copilului la hrana si considera ca are dreptul la operatie.

Care etica ati folosi-o aici?

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Stu' a spus:

Un copil  bolnav (si chinuit de boala)  mai are maxim un an de trait.

Am crescut un frate bolnav de la 4 ani ... a murit la 21 de ani aproape in chinuri a trait fiecare moment.   Nu se merita operatia ca nu se va bucura de mancare nici atat cat acum!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rezolutia e una cu impact major, prin urmare sunt necesare date suplimentare.

Cat e de chinuit de boala? Cati ani are, isi poate exprima opinia referitor la viata sa in suferinta vizavi de posibilitatea de a renunta la ea?

Daca real e extrem de chinuit de boala si viata sa a ajuns practic de nesuportat, categoric refuzul operatiei e optiunea potrivita, repet, numai dupa ce se intelege f. bine, ce anume simte si considera el, referitor la problematica expusa in tema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce este necesara operatie de hranit, precis prin tub lateral pe corp se va introduce un lichid cu o siringa, iar pa cealalta parte un sac de plastic unde va elimina, iar totul revine mamei sa faca ... Mare placere de a vedea copilul in si mai mare chin.  Dar poate  e vorba de alta operatie.   Oricum e timp si energie consumat degeaba. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chinuit. Nu poate sa mearga, e prea mic sa citeasca, nici nu stiu ce sa mai spun aici.

,,Cat de chinuit'' e un copil bolnav care are nevoie de operatie ca sa poata manca normal si care din cauza bolii va muri intr-un an maxim? Eu nu pot raspunde la intrebarea asta, oricum ar fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Stu' said:

Haideti sa va dau si eu o tema de gandit.

Un copil  bolnav (si chinuit de boala)  mai are maxim un an de trait. dar pentru a supravietui si atat, are nevoie urgenta de o operatie ca sa poata fi hranit normal. Parintii, stiind ca oricum va muri, nu mai vor sa il faca sa sufere si refuza operatia. Medicul, insa, se simte dator sa apeleze la dreptul copilului la hrana si considera ca are dreptul la operatie.

Care etica ati folosi-o aici?

Interesul superior al copilului, deci operatia. Adica viata inainte de toate, zic eu.

Editat de King1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×