Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

4 hours ago, Enki said:

Nu mai are nimeni nicio situatie ipotetica de postat?

Sa mai iesim si noi din amorteala asta forumistica...

Sper ca 2021 să ne fi adus mai multă înțelegere, toleranță și înțelepciune, astfel încât să nu ne mai certăm din te miri ce. :laugh:

Propun eu o problemă. Sigur, e o problemă de perspicacitate, dar poate fi privită, normal, și ca o situație ipotetică. Plus de asta, așa, la repezeală, nu găsii altă rimă. :smile:

 

Suntem undeva pe o insulă exotică, în care era un râu. Pe unul din malurile râului erau trei canibali și trei olteni, care toți voiau să treacă neapărat pe celălalt mal, adică să traverseze râul și să ajungă dincolo vii și nevătămați. Să-i numim: C1, c2, c3 și O1, O2, O3. Ei aveau la dispoziție o barcă iar râul nu putea fi traversat decât cu ajutorul acelei bărci.

Există niște constrângeri.

1. Toți oltenii știu să vâslească, respectiv O1, O2 și O3. Dintre canibali, numai C1 știe să vâslească, iar c1 și c2 nu știu să vâslească.

2. În barcă nu încap decât cel mult 2 oameni. Respectiv, drumurile cu barca nu pot fi făcute decât de un singur om sau de doi.

3. Pe un mal sau pe celălalt in niciun moment nu pot rămâne sau ajunge mai mulți canibali decât olteni. Asta din cauză că , ei, canibalii, dacă se văd în superioritate, uită de orice, se dau la oltean și-l mănâncă.

Întrebare: 

Date fiind condițiile date, cum fac ei să traverseze râul, astfel încât toți să ajungă pe celălalt mal vii și nevătămați? Din câte traversări se poate realiza acest deziderat? (O trecere a râului = o traversare).

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Enki said:

Ooo. misto, misto.

trebuie sa ma gandesc nitel, si vin cu un raspuns.

Te aștept în visul de mâine:smile:

Dacă ești iute, te aștept și-n visul de azi...:laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci.

O1, O2, O3 vaslesc. C1 vasleste, C 2 si C3 nu vaslesc.

- > C1 il duce pe C2 pe celalalt mal.

<- C1 se intoarce

-> C1 il duce si pe C3 pe celalalt mal.

<- C1 se intoarce. Avem 3 olteni si un canibal pe primul mal, 2 canibali pe celalalt.

-> O1 il duce pe O2 pe celalalt mal. - acum momentan sunt 2 Olteni si 2 canibali pe celalalt mal. pe primul mal raman un canibal si un oltean.

<- O1 il ia pe C2 inapoi in barca si se intoarce. Raman O2 si C3 pe celalalt mal.

-> O1 il ia pe C1 in barca si il duce pe celalalt mal. din nou momentan 2 olteni si 2 canibali pe celalalt mal. - O1, O2, C1 si C3.

<- O1 il ia pe C3 in barca si se intoarce pe primul mal. Avem acum C 2, C3 O1 si O3 pe primul mal Si O2 si C1 (care vasleste) pe celalalt mal

-> O1 il ia pe O3 in barca si traverseaza raul. Pe primul mal raman C2 si C3, iar pe celalalt mal avem O1, O2 si O3, si C1, care vasleste.

<- C1 se intoarce dupa C2

-> C1 il traverseaza pe C2

<- C1 se intoarce dupa C3

-> C1 il traverseaza pe C3.

-

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yep, așa e! Și ai făcut treaba din 13 traversări! :smile:

Dar mai sunt variante, de ex:

1. Se duc O1 cu c2

2. Se întoarce O1

3. Se duc C1 cu c3

4. Se întoarce C1

5. Se duc O2 și O3

6. Se întorc O2 cu c2

7. S duc O1 cu C1

8. Se întorc O3 cu c3

9. Se duc O2 cu O3

10. Se întoarce C1

11. Se duc C1 cu c2

12. Se întoarce C1

13. Se duc C1 cu c3

Și end of story!

 

Sunt fix tot 13 traversări! 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nuș cât se va mai lungi acest topic, de aceea propun ca cel/cea care găsește cel mai exact, mișto, rapid și drăguț răspuns la o situație ipotetică pusă, să fie răsplătit cu...o melodie.

 

În acest caz, pentru Enki :smile: 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Enki a spus:

Nu mai are nimeni nicio situatie ipotetica de postat?   Sa mai iesim si noi din amorteala asta forumistica...

Rugamintea s-a indeplinit.   Uite, de ce am dat in ziarul de azi, desi sint inca adormita dupa o cafea foarte mare de 500 ml.   Dezmortirea este ca si garantat ...

 

Ramane de judecat de fiecare persoana cum se simte citind acest articol ...  Nu stiu exact cine-i persoana asta, dar are mai multe drepturi ca Secuii si Maghiarii din Romania!!!

 

"Silviu Prigoană: "Românii sunt un popor de slugi. E culoarea noastră: SLUGĂ. Nu avem demnitate"

"Prigoană spune că românii nu au avut niciodată demnitate.

"Suntem un popor de slugi, nu de învinși. Noi din cele mai vechi timpuri până azi am fost niște slugi, asta ne zice istoria. Noi am mai parfumat istoria, că i-am bătut noi pe otomani. E vrăjeală, nu i-am bătut niciodată. Dacă îi băteam aveam sabia lui Osman în România, nu invers, sabia lui Ștefan cel Mare la Istanbul. Noi am stat cu nemții cât ne-a convenit, apoi am întors armele împotriva lor. Nemții nu vor uita chestia asta niciodată. Nu am știut niciodată să fim demni. Avem în muzică "noi suntem români" și la ce ne ajută? Noi nu avem demnitate. Trebuia să mergem cu nemții până la capăt, trebuia să pierdem războiul alături de ei. Astăzi nemții apreciau. Noi am întors armele, ne-am dat cu rușii, ne-au apreciat rușii vreo 50 de ani de ne-au luat tot de prin țară și la ce ne-a ajutat? Trebuie să ne asumăm, sunt român, neam de traistă, asta e, sunt slugă, la revedere. E culoarea noastră: slugă. Ăștia suntem noi slugi. De-asta nici nu se bagă lumea prea mult în seamă cu noi, că imediat întoarcem armele," a spus Silviu Prigoană la emisiunea "40 de întrebări", moderată de Denise Rifai."

 

Silviu Prigoană: "Românii sunt un popor de slugi. E culoarea noastră: SLUGĂ. Nu avem demnitate" | StiriDiaspora

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Enki a spus:

Nu mai are nimeni nicio situatie ipotetica de postat?   Sa mai iesim si noi din amorteala asta forumistica...

Se poate dezbate si acest topic ...  "Puţini sunt românii care nu au văzut sau auzit de filmul „Moartea domnului Lăzărescu” (2005) a lui Cristi Puiu."

Eu sint una din acele persoane ca am dat de titlu de cateva ori citat de altii in diferite situatii, dar nu stiam le ce se refera exact, nici acum nu stiu.  Despre sistemul medical insa am destule de povestit, ultima fiind experienta de la 28 Martie 2019 cand sora mea a fost internata in spital unde a murit si NIMENI nu voia sa-mi spuna nimic ca sint STRAINA ... Dar ce urat se exprima tinerelul ca ei n-au timp de mine ca sint alte persoane prezente acolo care au pacienti internati si care dau ciubucuri in persoana desigur, erau prioritare.   M-am uitat la video azi noapte despre cazul trist, pacat ca mai are job acea femeie intr-un spital.   

 

Exclusiv EVZ. Cine este bătrânul îngenunchiat din spitalul din Corabia. Ce spun vecinii lui - Evenimentul Zilei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fuuuuck.

Na ca am o dilema existentiala.

Ce sa fac?

Mi s-a propus o colaborare pe o activitate pe care nu o mai fac demult, de vreo 8 ani, de la niste fosti colaboratori. O suma mai mica sau mai mare, in functie de ce program aleg eu, part time sau full time, dar o suma constanta lunar, de acasa, insa la programul lor. Doar ca eu intre timp, si de foarte multa vreme, mi-am schimbat activitatile si fac cu totul altceva, care imi place maxim, la care lucrez cand am eu chef, ce am eu chef, cat am eu chef, si la 12 noaptea daca vreau, sau daca nu vreau pot sa nu fac nimic o saptamana, activitate la care nu voi renunta sub nicio forma, dar la care venitul fluctueaza, se poate intampla sa existe cate o luna in care nu am nicio incasare. Pe mine nu ma afecteaza financiar perioadele mai slabe, mai am o alta sursa de venit constanta pentru nevoile mele, si oricum sotul e baza casei, ce aduc eu e mizilic. Dar ce fac acum absolut ador si cand merge, merge bine, si asta pentru ca de lucrat lucrez tot timpul. Colaborarea asta noua mi-ar lua din timpul dedicat pentru ceea ce lucrez acum. Chiar si  part time, pentru cel mai scurt program in contract, ma doare sa ofer din timpul meu dedicat pentru ceea ce imi place si imi aduce si bani (desi nu constant), desi cum am zis, colaborarea asta ar fi o suma in plus, constanta.

Ar mai fi si un alt factor care tine de copilul meu care are anul asta examen si are nevoie de sustinere, si trebuie sa fiu acolo sa ii raspund la intrebari. Lucrand la program, n-as mai putea face asta oricand.

Deci.

Ce sa fac?

 

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×