Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sau poate ca limitele noastre se afla exact la acea granita - la a nu deveni mici dumnezei sau, daca vrei, mici atlasi cu toate poverile lumii in spate..

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O nouă dilema.

Un el si o ea, cuplu sudat, cu copii, ea câștigă bine, el nu mai reușește să facă asta, după ce în timpul crizei si-a pierdut serviciul bine platit si a avut si parte de niste probleme de sanatate, gaseste numai joburi din care nu câștigă mare lucru (nici orașul în care locuiesc nu e ofertant deloc în privinta joburilor). Cu timpul el își pierde încrederea în sine, însă ea ii este alaturi, il ajuta sa si-o recastige si il face sa inteleaga ca nu are nicio vină pentru situația în care se află. La un moment dat lui i se ofera oportunitatea sa plece in strainatate, lucru care se si intampla, ei hotarand impreuna asta în urma discuțiilor pe care le au, deși stiu ca o sa le fie foarte greu să stea separați, întrucât de-a lungul anilor în care au fost impreuna nu au fost separați decat pentru perioade foarte scurte. Nu isi pun problema lipsei de încredere, de gelozie nici vorbă, singura problema e ca le e frica ca nu pot suporta separarea.

Inițial iau hotărârea ca el sa ramana acolo cel mult un an de zile, indiferent ce s-ar intampla, timp în care sa strângă ceva bani. Prin urmare, el pleacă, își găsește repede un post, nu unul in domeniul profesiei sale, un post mult sub pregătirea sa, dar se descurcă, salariul e modest raportat la salariile din străinătate, dar are șanse să avanseze în timp, lucru care se si intampla, munca ii e apreciată și se simte valorizat.

Separarea e greu de suportat pentru amândoi,  deși comunica zilnic, iar anul parca trece cu viteza melcului, dar pana la urma se ispraveste si el se întoarce acasa si dupa o scurtă perioadă de relaxare, începe iar sa isi caute de lucru. Nu gaseste nimic serios si e dezamăgit, trist, ea intelege ca se simte inutil si el ii spune mereu ca il scoate din sarite faptul ca in tara lui nu e capabil sa aiba un serviciu bun (bun în sensul de a câștiga decent). Vazandu-l mereu supărat, ea ii propune să se întoarcă inapoi. El e foarte mirat, stie ca ea nu isi doreste asta , ca si-a călcat pe suflet ca sa ii faca propunerea respectivă. Intr-un final, după ce au multe discuții, el accepta si se întoarce pentru inca un an, în niciun caz mai mult. 

Intrebarea este urmatoarea: încă o separare nu e agreata de niciunul dintre ei, dar ce sa faca ea daca nici dupa cel de-al doilea an el nu gaseste nimic serios în țară? Sa insiste sa ramana lângă ea, cu riscul de a-l face sa se simtă un om lipsit de valoare sau sa il lase din nou sa plece? Exclus ca ea sa il urmeze în străinătate.

 

 

 

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 hours ago, Enki said:

Pai pot sa iti rezum dilema, dar partea cea mai interesanta e experimentul in sine, facut dupa dilema.

Dilema e ca ai pe mana un macaz, si pe sine vine un tren cu viteza. Linia se bifurca la un moment dat, pe una din sine ai 5 oameni (legati acolo de un nebun), pe cealalta doar unul. In mod normal, trenul ar circula catre linia cu 5. Ce faci, deviezi macazul catre linia cu o persoana, sau nu.

Filmuletul chiar e fain, merita sa iti iei un timp sa il urmaresti.

E si o speta la drept. Doar ca acolo mi se pare ca e un singur om pe sine, iar pe cealalta nu ai niciunul, insa daca deviezi, sunt sanse extrem de mari (sa zicem 80%) sa se rastoarne si sa moara toti cei aflati in tren, din cauza ca viteza e foarte mare.

 

Rational cred ca deviezi spre linia cu o persoana... dar oare e timp de rationat, sau chiar de reactii? Nu stiu...

Editat de King1
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 hours ago, Stu' said:

si despre egoism se spune ca e ceva rau. ca e rau sa fii egoist. cand e ceva absolut uman. in schimb, modul in care iti gestionezi egoismul, acolo unde consideri si poti - e , de fapt, demn de discutie. nu egoismul in sine.

Subscriu.

 

 

O sa raspund si la ultima dilema, dar sa mai scrie cineva, ca deja am trei postari consecutive :laugh:

Editat de King1
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Fiero a spus:

 

 Exclus ca ea sa il urmeze în străinătate.

 

 

 

Sa nu mai mearga a doua oara, deoarece lucrurile nu s-au schimbat in ceva care sa le creeze o stare de bine, atat lor, cat si intregii familii. Vor gasi o solutie fiind impreuna, nu separati si sa se axeze mai mult pe relatia lor de familie si sa n-o mai raporteze strict la bani. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 hours ago, Kleopatrah said:

Deschizi topicul sau nu?

Dilema mare. ..

Hmm, aștept și io să-l deschidă. mai ales că îi zisei că o s-o sprijin.

20 hours ago, Stu' said:

si ei vreau topic nou

topic nou

topic nou

 

Deocamdată ai deschis tu unul fain. Dar s-o așteptăm și pe Fiero...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Hmm, aștept și io să-l deschidă. mai ales că îi zisei că o s-o sprijin.

Deocamdată ai deschis tu unul fain. Dar s-o așteptăm și pe Fiero...

Eu am deschis topicul de aseară,am spus si aici si te-am invitat si pe topic sa postezi, dar nu stiu cum citesti tu forumul, probabil nu folosesti opțiunea "Toată activitatea", acolo apar posturile în ordine cronologică si cred ca ai fi observat topicul.

Poti incerca sa răspunzi si la ultima dilema, daca ai chef, desigur.

Acum 2 ore, Lucia N a spus:

Sa nu mai mearga a doua oara, deoarece lucrurile nu s-au schimbat in ceva care sa le creeze o stare de bine, atat lor, cat si intregii familii. Vor gasi o solutie fiind impreuna, nu separati si sa se axeze mai mult pe relatia lor de familie si sa n-o mai raporteze strict la bani. 

Am zis ca deja exista o a doua oara, ma refeream la o a treia. Nu stiu daca eu nu am fost destul de clara in exprimare ori tu ai fost putin neatenta la ce am scris, dar banii nu sunt motivul principal al plecarii lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Fiero a spus:

 

Am zis ca deja exista o a doua oara, ma refeream la o a treia. Nu stiu daca eu nu am fost destul de clara in exprimare ori tu ai fost putin neatenta la ce am scris, dar banii nu sunt motivul principal al plecarii lui.

Scuze! A treia oara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×