Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 13.01.2021 la 13:36, The Unknown a spus:

Care a fost cel mai mare imperiu din lume???

Imperiul Britanic, Roman, Otoman, Persan sau The Empire of the Great Khan???  

De ce nu poate fi considerat Al Treilea Reich al lui Hitler un Imperiu?

 

Care a fost cel mai mare imperiu din lume - Descopera.ro

Cel al lui Alexandru Macedon

Editat de Kleopatrah
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad unde e greutatea deciziei: Refuzi frumos colaborarea eventual nu refuza forever lasa si o portita de poate altadata:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2:

Da, e potrivita melodia.

oricum decizia de a refuza e luata in proportie de 95% deja, sotul a zis si el ca nu avem nevoie.

Per qualche dollaro in piu n-o sa imi stric eu zenul si ritmul pe care il am de 8 ani de zile incoace, si care mi se potriveste ca o manusa. Ramane sa vad cum formulez un raspuns okeiuț, sa le explic ca am alte ocupatii acum si nu imi permit sa ma angajez la un program fix.

oare sa le raspund pe mail, sau sa ii sun si sa vorbesc personal?

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am jonglat cativa ani cu 2-3 part time-uri plus diverse alte project-based-uri voluntare.

Niciodata nu mai fac greseala asta. In final, oricat as fi castigat din mai multe puncte de vedere, mai mult am pierdut.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, Stu' a spus:

Eu am jonglat cativa ani cu 2-3 part time-uri plus diverse alte project-based-uri voluntare.

Niciodata nu mai fac greseala asta. In final, oricat as fi castigat din mai multe puncte de vedere, mai mult am pierdut.

 

Eu acum 11 ani cand mi-am facut pfa-ul, numai cu ei am colaborat, si de la ei veneau banii. Doar ca acum vreo 8 ani au scazut mult comenzile, iar eu din plictiseala si mult timp liber la dispozitie am inceput alta activitate, care a devenit business si pasiune maxima. Ce fac acum iubesc la modul absolut, nu exista ceva mai potrivit pentru mine, am o libertate uriasa in absolut tot, de la ce aleg sa lucrez, la program, si nici nu sunt constransa financiar ca nu am avea ce pune pe masa.

Doar ca oamenii de la firma asta mi-au ramas la suflet, imi sunt dragi si imi pare rau sa ii refuz tocmai pentru ca e vorba de ei.

Oricum, am raspuns deja si am explicat situatia si ca nu pot sa mai urmez un program fix, nu mai am cum. Deja stilul meu de viata e altul. Acum trebuie doar sa imi treaca starea de bulversare (ca nu pot sa nu ma gandesc si daca as fi acceptat, cum ar fi fost) si sa revin la ale mele.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau mai există varianta că ei sa accepte un program care sa îți convină și ție. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nope. Era program fix, intre ora x si y. Cu part time sau full time. Sa fiu on call in acest interval.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Been there, done that. Si eu jonglam cu un part time ca imi era draga persoana care imi cerea ajutorul si stiam ca e foarte incarcata cu munca si in mine avea incredere cum nu avea, si cum nici acum nu are, in nimeni. Si acum ma mai suna uneori sa ma tenteze cu proiecte, dar rezist eroic.

La doctorat am intrat mai degraba ca am fost impresionata ca m-a invitat proful - pe care il respectam enorm - si a insistat sa intru in program si na..venea si criza...daca ar fi sa aleg iar, nu as mai investi acolo 3 ani din viata.

Dar a fost, s-a dus. Niciodata nu o sa mai jonglez cu mai multe joburi, decat daca o sa fie nevoie, as in o sa mor de foame altfel. Cand se suprapunea munca maxima la toate 3 , era o nebunie. Ma sufocam, imi neglijam tot in rest, munceam, mancam si dormeam. Atat.

Ma bucur pentru tine ca ai jobul care iti place la nebunie, eu nu pot sa spun asta despre al meu si, chiar daca part time-urile mi-au adus unele joburi mai placute, tot nu au rezolvat problema. Atata timp cat orice activitate ma tine departe de la a face ceea ce stiu ca ar trebui sa fac precum respir...orice job e bun, sa fie, sa imi asigure un venit si...restul timpului, cand il voi avea, uneori il am, il investesc in ce iubesc mai mult pe lume, precum respir.

Asa ca bucura-te de ceea ce ai, fara sa regreti o clipa ca nu te lasi indepartata de la calea ta de turbulente de moment.

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Enki said:

Fuuuuck.

Na ca am o dilema existentiala.

Ce sa fac?

Mi s-a propus o colaborare pe o activitate pe care nu o mai fac demult, de vreo 8 ani, de la niste fosti colaboratori. O suma mai mica sau mai mare, in functie de ce program aleg eu, part time sau full time, dar o suma constanta lunar, de acasa, insa la programul lor. Doar ca eu intre timp, si de foarte multa vreme, mi-am schimbat activitatile si fac cu totul altceva, care imi place maxim, la care lucrez cand am eu chef, ce am eu chef, cat am eu chef, si la 12 noaptea daca vreau, sau daca nu vreau pot sa nu fac nimic o saptamana, activitate la care nu voi renunta sub nicio forma, dar la care venitul fluctueaza, se poate intampla sa existe cate o luna in care nu am nicio incasare. Pe mine nu ma afecteaza financiar perioadele mai slabe, mai am o alta sursa de venit constanta pentru nevoile mele, si oricum sotul e baza casei, ce aduc eu e mizilic. Dar ce fac acum absolut ador si cand merge, merge bine, si asta pentru ca de lucrat lucrez tot timpul. Colaborarea asta noua mi-ar lua din timpul dedicat pentru ceea ce lucrez acum. Chiar si  part time, pentru cel mai scurt program in contract, ma doare sa ofer din timpul meu dedicat pentru ceea ce imi place si imi aduce si bani (desi nu constant), desi cum am zis, colaborarea asta ar fi o suma in plus, constanta.

Ar mai fi si un alt factor care tine de copilul meu care are anul asta examen si are nevoie de sustinere, si trebuie sa fiu acolo sa ii raspund la intrebari. Lucrand la program, n-as mai putea face asta oricand.

Deci.

Ce sa fac?

 

Sora mea albă, cu plete negre, după cum prezentași problema...aici treaba e clară precum lumina unei zile însorite. 

Poi dacă zici că: 

1. Îți plce la nebunie ceea ce faci.

2. Nu te-ar afecta financiar un venit fluctuant pt că ai o altă sursă de venit constant pt nevoile tale și oricum soțul aduce banul la greu în casă.

3. Mai ai și alte treburi, de-alea de mamă responsabilă, cum ar fi implicarea în educația și susținerea copchiilor.

Atunci de ce să te bagi, bre, într-o treabă care ți-ar mânca tot timpul liber (adio pasiuni împlinite!) și nu ți-ar aduce neapărat un boom financiar? 

Ah, poate doar dacă ai avea ceva probleme cu soțul, de genul că miroși că te-ar putea lăsa pentru amantă, atunci datele problemei s-ar schimba un picuț...Dar am înțeles că nu-i vorba de așa ceva.

Deci treaba e clară, cum spuneam, precum lumina zilei! :smile:

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Enki said:

Nope. Era program fix, intre ora x si y. Cu part time sau full time. Sa fiu on call in acest interval.

Ii refuzi frumos, eu nu as accepta oferte care sa imi tulbure echilibrul, indiferent de la cine vin :smile:

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×