Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Campionatul European de Fotbal 2020

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Blues a spus:

Pana atunci, va dedic eu tuturor. :)   " Queen - We Are The Champions"     Nu am inspiratie pentru scoruri, revin maine. 

Felicitari pentru rezultatul excelent!!!

Pentru momentul potrivit, cantecul potrivit la perfectie!!!  

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorba ungurului: inche un zi s-a mai dus. Mâine vine inche unul.

Ucraina - Macedonia de Nord a fost unul dintre cele mai faine meciuri de până acum.

Victor Pițurcă e foarte bun la teorie, deși e bâlbâit. Dar asta îl face simpatic.

Recunosc că azi am urmărit meciurile de la muncă care nu am putut să muncesc pentru că am urmărit, și anume, meciurile.

E o chestie amestecată pentru mine, adică nu am fost mare fan al fotbalului, dar îmi era dor de atmosfera autentică de pe stadioane, îmi era dor de public, de emoțiile unei competiții de asemenea nivel. 

Merita România să participe? Sincer? NU. Chiar dacă s-ar fi calificat, tot nu ar fi meritat. Când programa școlară include doar O ORĂ de sport pe săptămână... Dumnezeu cu mila și Măicuța Domnului.

 

Dar așa, din postura mea de simplu spectator, cred că s-a schimbat ceva în fotbal față de perioada primei mele tinereți, dincolo de tehnica superioară, strategia net superioară, calitățile fizice ale fotbaliștilor, etc. 

Cred că tehnologia a reușit să acapareze sportul-rege într-o măsură pe care eu, personal, nu mi-aș fi dorit-o.

Ok, să zicem că meciurile vor fi mai corecte, după implementarea analizei video a fazelor controversate. Un mare minus, zic eu.

Noua prevedere din Regulament, să lași faza să "curgă" până la finalizare? Această regulă a fost făcută de un sadic.

Sau nu? Poate a fost făcută să "frâneze" entuziasmul instinctiv, bucuria aia reală? Cum e să nu mai poți să te bucuri de un gol până când nu se confirmă de către Inchiziția Video că golul e valabil? De ce nu s-a umplut stadionul de scuipați la prima decizie de anulare a golului? Pentru că devenim supuși? 

Atenție, nu afirm nimic, doar îmi pun întrebări. Cogito, ergo sum, în morții mă-sii.

Să lăsăm toate astea, avem destui conspiraționiști care se hrănesc cu aceste lucruri, nu vreau să mă înscriu.

Dar eu am observat altceva, și aici o să-l rog pe Vriies să confirme sau să infirme, după caz: nu cumva eficientizarea unui meci prin intermediul tehnologiei "fură" o parte din farmecul urmăririi unui meci de fotbal? 

Dacă ați observat, reluările sunt atât de puține și de succinte, încât trebuie să fii foarte atent ca să nu le pierzi, mai ales dacă ești în compania prietenilor, într-o stare euforică! Vă rog, nu vă gândiți neapărat la alcool, ci la farmecul unui meci urmărit alături de prieteni.

Ce pana mea se întâmplă?! Unde dracu' se grăbește toată lumea?! 

Chestia asta, combinată cu faptul că tocmai citesc cartea "The Cyber Effect" sau Psihologia comportamentului uman în mediul online, de Dr. Mary Aiken, Editura Niculescu, mă face să mă simt... inconfortabil. Omenirea a început să sară peste anumite etape, din cauza tehnologiei care se revarsă peste noi într-un mod prea agresiv. Nu mai avem timp să "digerăm" o fază, dacă tot ne referim la fotbal, că tehnologia ne bombardează cu următoarea fază.

Vorba unui clasic pe care nu am avut plăcerea să-l cunosc: "Unde sunt zăpezile de altădată?..." 

Ma frends, cred că lumea care se prefigurează nu e pe gustul meu.  

Mă consider inspirat că nu mi-am distrus veceul din fundul grădinii.

Altfel sună o bășină în natură decât între patru pereți plini cu senzori de zgomot, de flăcări, de dioxid de carbon, de gândire...

 

Hai Kanada.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

garg, discutia asta am avut-o mai devreme cu sora-mea, nici mie nu-mi place ce se intampla. La fiecare miscare fluier pentru offside, ecrane, asteptari... da, farmecul nu mai e acelasi. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 50 minute, gargbird a spus:

Vorba ungurului: inche un zi s-a mai dus. Mâine vine inche unul.

All of a sudden ai devenit asa de updated despre vorbele ungurilor  :smartass: ... Pe la tine-n sat se folosesc acele vorbe??? ca eu nu le-am mai auzit pan-acum, doar am constatat.  

Hai DInamo Bucuresti!!!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, The Unknown a spus:

All of a sudden ai devenit asa de updated despre vorbele ungurilor  :smartass: ... Pe la tine-n sat se folosesc acele vorbe??? ca eu nu le-am mai auzit pan-acum, doar am constatat.  

Hai DInamo Bucuresti!!!

:lol2:

Așa, ca un secret, doamna Olga, vă mărturisesc că am ceva relații profesionale cu Heineken, Miercurea Ciuc Branch, și mă distrez maxim!

Să nu vă supărați pe mine, vă rog, chiar nu zic nimic cu răutate! :flowers:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-as fi asteptat sa ai relatii cu sporturi in care exceleaza secuii din Ciuc, Hokey, nu la baut bere Ciucas sa concurezi   :beer:

Da' deh si asta a devenit sport national si nu de ieri.  De cand au noi stapani, parca nici gustul nu mai e bun, dar vor inventa o alta bautura secuii intre vecini.   Da' mesterii de la Heineken ce origini au ca vorbesc intr-un a secuia???   Sper sa avansezi paralel si cu limba lor in caz ca ti se va oferi un job pe la ei acasa.   

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, The Unknown a spus:

"Campionatul European de Fotbal 2020"  :eek: ... De ce nu 2021??? ... ma intreaba localnicii si nu stiu raspunsul exact.   Ma gandesc ca trebuia sa fi fost tinut anul trecut si din cauza COVID s-a amanat

Da exact,trebuia sa se desfasoare anul trecut,dar a fost amanat din cauza pandemiei.Numele a ramas tot EURO 2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am observat sau nu m-a interesat intr-atat sa caut pe net ce se intampla.  Apreciez ca m-ai scutit de cautari si n-am fost departe de adevar, dar trebuiau sa stie mai bine cei care se intereseaza de toate sporturile, de pe aici mai ales.   

Acum cautam dar n-am gasit programul meciurilor, precis au un alt nume, acel tabel cu echipele cum au fost trasi la sorti sa vad ce a mai ramas de jucat.  Doar de curiozitate ca nu-s multe de facut in ultima vreme, plus caldura super excesiv de pe la noi nu ne da mult de ales dintre a iesi din casa sau nu :derisive:.    

O zi frumoasa sa ai!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 29 minute, The Unknown a spus:

Eu n-am observat sau nu m-a interesat intr-atat sa caut pe net ce se intampla.  Apreciez ca m-ai scutit de cautari si n-am fost departe de adevar, dar trebuiau sa stie mai bine cei care se intereseaza de toate sporturile, de pe aici mai ales.   

Acum cautam dar n-am gasit programul meciurilor, precis au un alt nume, acel tabel cu echipele cum au fost trasi la sorti sa vad ce a mai ramas de jucat.  Doar de curiozitate ca nu-s multe de facut in ultima vreme, plus caldura super excesiv de pe la noi nu ne da mult de ales dintre a iesi din casa sau nu :derisive:.    

O zi frumoasa sa ai!   

Cu mare drag! Da un search pe Google EURO 2020,ar trebui sa iti arate instant programul meciurilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×