Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Lucia N a spus:

Deci negi existenta materiei din exteriorul omului? Despre acestea spui ca-s doar o iluzie?

 

Da. Nu exista nicio materie. Exista doar constiinte care interactioneaza intre ele si evolueaza.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, NicolaeT a spus:

Da. Nu exista nicio materie. Exista doar constiinte care interactioneaza intre ele si evolueaza.

Am inteles deja carei teorii ii esti adept si o sa mai discutam. Acum nu mai stau la taclale, dar cu prima ocazie cand am timp o sa postez si eu unele dintre intelegerile la care am ajuns eu vis-a-vis de unele idei lansate de catre tine p-aci.

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu nu înțeleg de ce trebuie sa reduci la nulitate exteriorul, pentru a da esență supremă interiorului...

Te întreb ceva.

Chiar contează ce și cum este materia din exterior?

Eu cred că exteriorul înmagazinează energia altor conștiințe și poate reprezenta un mediu tranzitoriu de la o conștiință la alta. Nu aleatoriu, ci canalizata - printr-un fel forma de materie..E că și cum conștiința poate transforma și genera energie, iar materia poate doar primi și ceda energie, fara sa genereze din interior.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Încă ceva.

Dacă toată materia ar fi doar mulțimi de quali, înseamnă că nu am putea sa intrăm prin zid din cauza unor bariere psihologice, in realitate, însă, daca am depăși aceste bariere - am reuși să trecem prin zid, sa mergem pe apa, sa trecem prin foc,..etc?

Sau, mă rog, sa vedem dincolo de zid.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Stu' a spus:

, însă, daca am depăși aceste bariere - am reuși să trecem prin zid, sa mergem pe apa, sa trecem prin foc,

eu zic ca nu stii daca ai depasit pana nu incerci :w00t:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Stu' a spus:

Încă ceva.

Dacă toată materia ar fi doar mulțimi de quali, înseamnă că nu am putea sa intrăm prin zid din cauza unor bariere psihologice, in realitate, însă, daca am depăși aceste bariere - am reuși să trecem prin zid, sa mergem pe apa, sa trecem prin foc,..etc?

Sau, mă rog, sa vedem dincolo de zid.

Ceea ce ne apare ca si materie e rezultatul interactiunilor altor constiinte. Intocmai precum tarile. Granitele tarilor nu sunt "materiale". Ele sunt create de interactiunile dintre constiinte. Ca sa treci granita unei tari trebuie sa convingi constiintele din cealalta tara sa isi creeze in propria lor constiinta qualia de bunatate si sa te lasa sa treci. Fix la fel, peretii unei case nu sunt materiali, ci sunt efectul interactiunilor dintre constiinte. Ca sa treci prin ei trebuie sa convingi constiintele respective sa te lase. Dar cum stiinta din ziua de azi nu ne spune cum putem sa interactionam cu acele constiinte, nu avem nicio idee cum sa trecem prin ziduri. Poti incerca. Incearca sa le ceri voie telepatic, poate reusesti sa stabilesti o legatura cu ele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa construiesc eu un zid în mijlocul curții.

Cui trebuie sa ii cer să își modifice qualii ca sa pot vedea prin el?

Menționez că zidul e clădit de mine , in curtea mea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 45 minute, Stu' a spus:

Pai hai sa construiesc eu un zid în mijlocul curții.

Cui trebuie sa ii cer să își modifice qualii ca sa pot vedea prin el?

Menționez că zidul e clădit de mine , in curtea mea.

Constiintelor al caror efect e zidul. Nu le vezi, pentru ca lumea pe care tu o vezi exista doar in constiinta ta. Ele exista in propriile lumi. Dar existenta lor acolo are ca efect existenta in lumea ta a unui zid. Lumile lor sunt atat de diferite incat nici nu ti le poti imagina. Ele nu vad culori, nu aud sunete, nu simt ce simtim noi, ci au cu totul alte vieti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta teorie.

Printre multe alte teorii, nu vad nimic deosebit din ea, in sensul că poate fi la fel de bine pura imaginație.

Sau îmi scapă mie ceva? Cum susții tu că este exclus sa fie doar o imaginație ?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×