Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Lucia N a spus:

Te referi la  "cauza si efect"?

Nu cred ca asta e termenul corect. Ca sa vorbesti de cauza si efect ai nevoie de timp in care sa se propage cauzalitatea, dar timpul insusi nu e decat o qualie in tine. E dificila problema, nu am o solutie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, NicolaeT a spus:

Nu cred ca asta e termenul corect. Ca sa vorbesti de cauza si efect ai nevoie de timp in care sa se propage cauzalitatea, dar timpul insusi nu e decat o qualie in tine. E dificila problema, nu am o solutie.

Pai, explicatiile tale se incadreaza perfect in explicatiile aparute cu mult timp in urma:

https://www.esoterism.ro/ro/legile-universale-kybalionului.php

" Sunt raspunzator de fapta mea fie ea considerata buna sau rea si stiu ca-i voi accepta consecintele." (Legea Cauzei si Efectului=Karma)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, NicolaeT said:

Alte constiinte cu alte constiinte, si in cele din urma efectul a ajuns si la constiinta ta.

 

3 minutes ago, NicolaeT said:

Corpul tau nu se loveste de o piatra, pentru ca atat "corpul tau" cat si "piatra" nu sunt altceva decat imagini in tine. Ceea ce se intampla defapt e o interactiune intre constiinte care in cele din urma are efect si asupra constiintei tale.

Scuză-mă, dar cu explicația asta nu convingi pe nimeni.

Să zicem că nci nu văd piatra sau ciobul de sticlă sau gresia, pur și simplu te lovești de ceva și rămâi paralizat. 

Pur și simplu repeți „între alte conștiințe” sau că e vorba de o „interactiune intre constiinte”. Iar eu sau alții te întreb: Între care conștiințe a avut loc interacțiunea?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, NicolaeT a spus:

Corpul tau nu se loveste de o piatra, pentru ca atat "corpul tau" cat si "piatra" nu sunt altceva decat imagini in tine. Ceea ce se intampla defapt e o interactiune intre constiinte care in cele din urma are efect si asupra constiintei tale.

Despre ceea ce s-a intamplat astazi in Elvetia ce explicatie dai tu, ca urmare a ideilor exprimate de tine aici?

"O avalanşă s-a produs, marţi, pe o pistă de schi din staţiunea elveţiană Crans-Montana, anunţă autorităţile, care suspectează că mai multe persoane sunt dispărute, relatează publicaţia  Tribune de Geneve."

"Avalanşa s-a produs marţi la ora 14.15 (15.15, ora României), în zona Plaine-Morte. Mai multe persoane au fost acoperite de valul de zăpadă", a transmis Poliţia din cantonul Valais, scrie mediafax.ro."

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Lucia N said:

Despre ceea ce s-a intamplat astazi in Elvetia ce explicatie dai tu, ca urmare a ideilor exprimate de tine aici?

"O avalanşă s-a produs, marţi, pe o pistă de schi din staţiunea elveţiană Crans-Montana, anunţă autorităţile, care suspectează că mai multe persoane sunt dispărute, relatează publicaţia  Tribune de Geneve."

"Avalanşa s-a produs marţi la ora 14.15 (15.15, ora României), în zona Plaine-Morte. Mai multe persoane au fost acoperite de valul de zăpadă", a transmis Poliţia din cantonul Valais, scrie mediafax.ro."

 

O să-ți spună, probabil, că zăpada și avalanșa au fost doar imagini în cei care au avut ghinionul să fie acolo la acel moment nefast și că ceea ce s-a întâmplat a fost o interacțiune între conștiințe (dar n-o să specifice între care). 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, NicolaeT said:

Poti sa fii constient (adica sa ai culori, sunete, etc.) si fara sa fii constient de sine.

Avand in vedere ca constiinta e tot ce exista, atunci daa, constiinta e natura.

Da, constiinta e totuna cu viata.

E interesanta teoria ta. Ma depaseste insa. Exista prea multe dovezi ca materia are un impact real asupra vietii. 

Nu e musai ca materia sa fie totul, insa a sustine ca nu exista mi se pare un pas prea departe.

Te-as intreba de ce se termina constiinta/viata impotriva vointei posesorului. Inteleg, sustii ca exista reincarnare; e o posibilitate. Dar totusi, de ce are loc moartea, in cazul celor care nu vor sa moara? 

 

Editat de Abbie2
Am scris cu piciorul.
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica, pe scurt, mancarea din farfurie nu exista decat in constiinta noastra.

Are cineva curajul sa se opreasca din mancat, de tot, din moment ce nu e reala, ci doar o imagine din constiinta lui?

Ma refer aici la adeptii teoriei, of course.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic este de apreciat fiindca fiecare poate sa filozofeze, sa intrebe, sa exprime alte intelegeri, alte puncte de vedere ale ideilor exprimate si apreciez foarte tare faptul ca nu se recurge la jignirea celui care scrie pe aici (oricum ar alege s-o faca).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Adica, pe scurt, mancarea din farfurie nu exista decat in constiinta noastra.

Are cineva curajul sa se opreasca din mancat, de tot, din moment ce nu e reala, ci doar o imagine din constiinta lui?

Ma refer aici la adeptii teoriei, of course.

Mda, vrea să zică ceva de genul că toate pe care le vedem, nu există decât în conștiința noastră. Dar eu am încecat să-i pun problema și altfel: Ne lovește pur și simplu un obiect material, ceva de care nu suntem conștienți, ne cade nu știu ce în cap și se face întuneric...În acest caz, între ce conștiințe a avut loc interacțiunea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, NicolaeT said:

Constiintelor al caror efect e zidul. Nu le vezi, pentru ca lumea pe care tu o vezi exista doar in constiinta ta. Ele exista in propriile lumi. Dar existenta lor acolo are ca efect existenta in lumea ta a unui zid. Lumile lor sunt atat de diferite incat nici nu ti le poti imagina. Ele nu vad culori, nu aud sunete, nu simt ce simtim noi, ci au cu totul alte vieti.

Daca zidul a fost proiectat si construit de la 0 de o constiinta din aceasta lume, cum vine el din alta parte?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×