Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 4 minute, Sherlock a spus:

N-auzi ca nu moare nimeni, se schimba doar qualia?

Cimitirele sunt doar de fashion.

:laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 hours ago, NicolaeT said:

Da. Nu exista nicio materie. Exista doar constiinte care interactioneaza intre ele si evolueaza.

Vin și eu cu o întrebare trivială: „Ești la munte sau undeva pe câmp sau la marginea unui sat, nu știu, te împiedici și cazi, mă rog, dintr-un motiv anume. Și cazi cu capul într-o piatră sau într-un ciob de sticlă, care-ți provoacă daune majore (Doamne ferește! doar dăm exemple, încercând să facem oleacă de lumină.) poate și o paralizie. Sau aluneci pe gresie în baie și-ți fracturezi piciorul și mâna, rămânând cu sechele. În cazul ăsta cum îți explici că nu există nicio materie? Cine cu cine a interacționat? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au interactionat constiinte cu constiinte, iar constiinta ta simte o parte din efecte. Nu incerca sa localizezi acele constiinte in spatiul cu care esti tu familiar, pentru ca spatiul cu care esti tu familiar e doar o qualie in tine. Ele nu exista "in spatiu", ci exista in existenta (sau in Eu, pentru ca la urma urmei asta e existenta, "Eu sunt"-ul primordial), iar modul in care sunt structurate are in cele din urma efect si asupra ta.

Editat de NicolaeT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Lucia N a spus:

Care-i scopul vostru, al celor care ati aderat la aceasta teorie?

lol

Nu-i vorba de scop si nu-i vorba de aderare si nici de teorie. Si nici nu pot vorbi in numele altora. Pe mine ma preocupa pur si simplu pentru ca sunt curios cum functioneaza realitatea. Iar ideile pe care le prezint aici sunt 100% gandite de mine, nu sunt adoptate ca urmare a "aderarii" la vreo "teorie". :))

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, NicolaeT a spus:

lol

Nu-i vorba de scop si nu-i vorba de aderare si nici de teorie. Si nici nu pot vorbi in numele altora. Pe mine ma preocupa pur si simplu pentru ca sunt curios cum functioneaza realitatea. Iar ideile pe care le prezint aici sunt 100% gandite de mine, nu sunt adoptate ca urmare a "aderarii" la vreo "teorie". :))

Ok. De-asta te-am si intrebat...:smile:

Cand i-ai raspuns lui Vriies, te-ai gandit la o " lege fizica" sau la o "lege universala" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, NicolaeT said:

Au interactionat constiinte cu constiinte, iar constiinta ta simte o parte din efecte. Nu incerca sa localizezi acele constiinte in spatiul cu care esti tu familiar, pentru ca spatiul cu care esti tu familiar e doar o qualie in tine. Ele nu exista "in spatiu", ci exista in existenta (sau in Eu, pentru ca la urma urmei asta e existenta, "Eu sunt"-ul primordial), iar modul in care sunt structurate are in cele din urma efect si asupra ta.

Scuză-mă, dar n-am înțeles prea bine explicația ta. În cazul în care ne lovim de o piatră, de un ciob de sticlă sau de gresia de pe pardoseală, provocându-ne daune majore; sau în cazul în care ne îmbolnăvim de o gripă nasoală și ajungem legume, cine cu cine a interacționat la nivel de conștiință? Conștiința noastră cu?...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corpul tau nu se loveste de o piatra, pentru ca atat "corpul tau" cat si "piatra" nu sunt altceva decat imagini in tine. Ceea ce se intampla defapt e o interactiune intre constiinte care in cele din urma are efect si asupra constiintei tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, NicolaeT a spus:

Alte constiinte cu alte constiinte, si in cele din urma efectul a ajuns si la constiinta ta.

Te referi la  "cauza si efect"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×