Sari la conținut
Forum Roportal
NicolaeT

Conferinte despre constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lasă lumea fizică, explica-mi mie despre acele conștiințe de neînchipuit care există prin univers și care ajuta la crearea unui zid pe care eu îl construiesc, cărămidă cu cărămidă, in forma in care eu vreau. Sau mă influențează acele conștiințe și să vreau ce vreau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 47 minute, NicolaeT a spus:

Pai din moment ce constiinta e tot ce exista, e o implicatie triviala ca lumea fizica n-are cum sa existe.

Nicolae T, ceea ce sustii tu nu este cu nimic diferit de ceea ce sustin cei care spun ca Dumnezeu (tu-i zici Constiinta, altii ii zic Sursa, altii ii zic Creatorul , altii-i spun "Marele Tot" si probabil ca mai sunt si alte denumiri si sustinatori) este in tot si-n toate cate sunt si se manifesta.Deci aceasta teorie a ta nu are cum sa fie decat adaugata la multitudinea de teorii deja existente, insa fara a se putea demonstra.  Tu incerci sa impui cumva aceasta teorie ca si cum asa este si nicio alta teorie nu-i valabila? Asa cred si cei care sustin ca totul se intampla in mintea lui Dumnezeu si ca doar EL se manifesta in tot, doar EL este tot. Mai sunt si oameni de stiinta care emit fel de fel de teorii, unul dintre ei fiind si  doctorul olandez in stiinte Klaas Dijkstra. A scris multe carti pe aceasta tema , fiind convins ca asa este. Acum, noi ar trebui sa acceptam ca asa este, daca cineva a emis aceasta teorie? Eu zic ca nu. Noi putem doar sa filozofam despre aceste teorii, ca si cea al carui adept esti, insa nu inseamna ca asa si este.

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, NicolaeT a spus:

 Stiinta va incepe abia in momentul in care omenirea va incepe sa studieze serios constiinta si sa inteleaga ca toate sunt imagini in constiinta.

Aceste "conferinte despre constiinta" sunt promovate si sustinute de cei care au interesul ca teoria lor sa "prinda la public" . Este tot un fel de "evanghelizare"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad diferenta intre ce zici tu si filosofia Matrix.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Stu' a spus:

Lasă lumea fizică, explica-mi mie despre acele conștiințe de neînchipuit care există prin univers și care ajuta la crearea unui zid pe care eu îl construiesc, cărămidă cu cărămidă, in forma in care eu vreau. Sau mă influențează acele conștiințe și să vreau ce vreau?

Nu exista prin "univers", adica acea chestie cu planete, galaxii. Planetele, galaxiile, etc. sunt doar imagini in tine. Ci exista in existenta. Ajuta la crearea zidului in sensul ca interactiunile dintre ele sunt ceea ce noua ne apar ca si "legile fizicii". Si tu te folosesti de legile alea ale fizicii ca sa faci zidul. Ca si forumul asta de exemplu. La baza sunt indragostelile dintre oameni. Si tu te folosesti de ele si faci o sectiune "Cazuri si necazuri in dragoste" care sa functioneze pe baza indragostelilor dintre oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 minute, Sherlock a spus:

Nu vad diferenta intre ce zici tu si filosofia Matrix.

 

Matrixul era o chestie pe un calculator. Constiintele nu sunt pe un calculator, ci sunt natura realitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Lucia N a spus:

Nicolae T, ceea ce sustii tu nu este cu nimic diferit de ceea ce sustin cei care spun ca Dumnezeu (tu-i zici Constiinta, altii ii zic Sursa, altii ii zic Creatorul , altii-i spun "Marele Tot" si probabil ca mai sunt si alte denumiri si sustinatori) este in tot si-n toate cate sunt si se manifesta.Deci aceasta teorie a ta nu are cum sa fie decat adaugata la multitudinea de teorii deja existente, insa fara a se putea demonstra.  Tu incerci sa impui cumva aceasta teorie ca si cum asa este si nicio alta teorie nu-i valabila? Asa cred si cei care sustin ca totul se intampla in mintea lui Dumnezeu si ca doar EL se manifesta in tot, doar EL este tot. Mai sunt si oameni de stiinta care emit fel de fel de teorii, unul dintre ei fiind si  doctorul olandez in stiinte Klaas Dijkstra. A scris multe carti pe aceasta tema , fiind convins ca asa este. Acum, noi ar trebui sa acceptam ca asa este, daca cineva a emis aceasta teorie? Eu zic ca nu. Noi putem doar sa filozofam despre aceste teorii, ca si cea al carui adept esti, insa nu inseamna ca asa si este.

Eu nu zic "Constiinta", ci zic "constiinta", adica fiecare din noi. Intr-adevar, la baza tuturor constiintelor sta acelasi Eu unic si etern. Si se demonstreaza cat se poate de simplu: doar trebuie sa te uiti in interiorul tau si vei vedea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 52 minute, Lucia N a spus:

Aceste "conferinte despre constiinta" sunt promovate si sustinute de cei care au interesul ca teoria lor sa "prinda la public" . Este tot un fel de "evanghelizare"...

Nu. Ci e doar incercarea omenirii de a gasi adevarul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, NicolaeT a spus:

Matrixul era o chestie pe un calculator. Constiintele nu sunt pe un calculator, ci sunt natura realitatii.

:laugh: Cu cata convingere spui asta, de zici ca deja este demonstrat si stabilit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×