Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Schimbare de sex la 11 ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu de ce in Romania pubertatea ar veni asa de repede, insa nu pot sa cred asa devreme sa aibe fetele ciclul menstrual.  

Baietii si la 16 ani arata copiii majoritatea.   Poate ca se consuma carne multa cu hormoni de crestere si de aici si maturizarea timpurie, ceea ce nu este sanatoasa, zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sanatosi mintal indivizii astia?

 

Putin spus inconstienti. Chiar daca isi va pastra in timp atractia si ideile respective, tot mi se pare prea mult sa permiti copilului sa se supuna unor asemenea riscuri. Si tratamentul hormonal in sine prezinta riscuri.

Nu stiu de ce in Romania pubertatea ar veni asa de repede, insa nu pot sa cred asa devreme sa aibe fetele ciclul menstrual.  

Baietii si la 16 ani arata copiii majoritatea.   Poate ca se consuma carne multa cu hormoni de crestere si de aici si maturizarea timpurie, ceea ce nu este sanatoasa, zic eu.

 

Nu vine chiar atat de repede. Intr-adevar, varsta intrarii la pubertate a coborat, dar tot sunt cazuri si cazuri si nu se poate generaliza intr-un mod atat de drastic.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar trebui sa fie haos deloc....la 11 ani, copilul nu are discernamant. Este bine sa tii cat de cat cont de propriile lui idei, dar pentru ceva ireversibil, ca o schimbare de sex, nu poti face rabat.

Despre ce vorbim aici? Cei care raspund pro asa ceva aici, pe forum, au copii?

Daca copilul ar putea fi total independent de cand s-ar naste ( fizic si mintal ), de ce mai trebuie ingrijit si protejat de parinti, de o familie, pana la 18 ani? Ca sa il transforme in pisica sau ii schimbe sexul?

Acei parinti sunt sariti de pe fix, parerea mea.....

In unele tari nu este voie sa se ridice tonul sau sa bata copiii si in altele ii lasa sa ii mutileze pe viata.... Asa ca, nu numai parintii sunt sariti de pe fix.... :)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ar trebui sa fie haos deloc....la 11 ani, copilul nu are discernamant. Este bine sa tii cat de cat cont de propriile lui idei, dar pentru ceva ireversibil, ca o schimbare de sex, nu poti face rabat.

Tocmai ca adolescenta este o asemenea schimbare de sex, ireversibila! -fie copilul ia tratament hormonal pentru a-si modifica transformarea, fie ca natura va utiliza tratamentul hormonal pe care-l incep ovarele sale.

Copilul stie cine este si ce vrea mai bine decat oricine altcineva in lumea asta. Nimeni nu poate sa stie mai bine decat el, ce identitate sexuala are.

Cum medicina nu dispune in prezent de un test care sa confirme trans-sexualitatea, parintii pot fie sa aiba incredere in copil, fie sa "stie ei mai bine" decat el.

Problema e ca nu au cum sa stie mai bine.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca adolescenta este o asemenea schimbare de sex, ireversibila! -fie copilul ia tratament hormonal pentru a-si modifica transformarea, fie ca natura va utiliza tratamentul hormonal pe care-l incep ovarele sale.

Copilul stie cine este si ce vrea mai bine decat oricine altcineva in lumea asta. Nimeni nu poate sa stie mai bine decat el, ce identitate sexuala are.

Cum medicina nu dispune in prezent de un test care sa confirme trans-sexualitatea, parintii pot fie sa aiba incredere in copil, fie sa "stie ei mai bine" decat el.

Problema e ca nu au cum sa stie mai bine.

Se observa ca intelegi si stii foarte bine despre transformarile copilului in adolescenta si despre ce simte el in lumea asta, mai mult decat descoperirile din medicina. :)

 

Ghinionul acelor copii este ca s-au nascut in familii de oameni influenti si care se cred si vor sa para niste mici dumnezei....

Nu au cum sa stie mai bine, dar ei decid totusi asa ceva.....

Se pot face astfel de operatii si fiind adult, adica sa ti-o faci cu mintea ta, nu cu mintea altuia....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copilul stie cine este si ce vrea mai bine decat oricine altcineva in lumea asta. Nimeni nu poate sa stie mai bine decat el, ce identitate sexuala are.

Cum medicina nu dispune in prezent de un test care sa confirme trans-sexualitatea, parintii pot fie sa aiba incredere in copil, fie sa "stie ei mai bine" decat el.

Problema e ca nu au cum sa stie mai bine.

 

Copiii spun lucruri taznite si vor multe, dar ce te faci cind acelasi copil care la 11 ani dorea schimbare de sex ii reproseaza parintelui ca l-a ascultat.

Stii ce-i va spune? 

Eu eram un copil tembel, dar tu ce mama dracului ai avut in cap?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai nevoie sa vezi cu ochii tai niste clipuri cu trans-sexuali care au facut si ei tranzitia, si ce anume au de spus in privinta asta. Ca sa nu mai inventezi situatii ipotetice.

Stiati ca 40% dintre transgenderi incearca sa se sinucida? (procentul este de 8 ori mai mic, atunci cand familia ii accepta si le permite tranzitia, si probabil inca si mai mic atunci cand nu au de-a face cu hartuire la scoala, printre colegi si chiar profesori)

Iata ca a ignora identitatea copilului este adevaratul rau si a-l forta sa devina ce vor parintii, este adevarata inconstienta. Si poate duce la pierderea "iremediabila" a copilului ala!

Uitati aici un documentar cu un  copil de.. 11 ani, care a luat aceeasi decizie. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ochii vad multe... :)

Statisticile si filmuletele .....nu prea au vechimea si puterea necesara sa consolideze ideea schimbarii de sex inca din perioada copilariei.

 

Am vazut filmul si desi incearca sa fie obiectiv, se observa ca nu e chiar asa.

Din pacate acel copil va fi izolat in timp, ca adult. Va fi greu sa isi gaseasca un loc. Deja resimte asta. Acum este protejat de familie, dar mai tarziu?

Vorbeai de hartuire? Hartuita va fi si asa, chiar mai mult.

Cine ar putea avea o relatie cu o "fata" ca ea? Desi pare chiar ca ar fi de sex feminin... Probabil tot cineva ca ea, ce a fost femeie si s-a transformat in barbat... :)

 

Desi filmul arata ce fericita, increzatoare este si protejata in prezent (in familie), este doar un film, facut in asa fel incat sa arate doar partile frumoase.

 

Mai tarziu cine poate stii...Dar este cert ca va resimti si in viitor ca este altfel si ca este tratata diferit, va suferi, asa cum poate resimtea si cand era inca baiat.....

 

Tocmai pentru ca nu exista test care sa confirme trans-sexualitatea si efectele in timp ale transformarii, nu ar trebui sa se permita asa ceva, cu un copil. Ca adult, poti face tot ce iti trece prin cap cu corpul tau si multi o fac.....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt parinti, sau unul dintre ei care ar vrea baiat si se naste fata. Ii faci o schimbare de sex si are tata un baiat.

Chestia aia cu "asa vrea copilul" suna ca dracu'.

Si culmea ca o sa-i placa, ghici? : baietii..."ca naiba"...

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare absolut normal ca un copil sa-si aleaga prietenii, hainele cu care sa se imbrace, liceul pe care vrea sa-l urmeze etc.

Cu sexul e alta treaba, daca se razgandeste si-mi spune, batrane, ai si pt. mine piese de schimb?

Io ce sa-i raspund? Sa-i zic sa nu ma frece la icre fiindca mi-a cerut ceva si eu i-am dat?

Ce naiba?! Astea nu-s sosetesa le schimbi cand iti casuneaza  :nea:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×