Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Cum sa procedez in situatia asta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sorinaa, in 26 Sept 2017 - 10:04 AM, a spus:

Si as mai adauga ca, pentru a avea o relatie sanatoasa si buna cu prietenul si viitorul tau sot, este cu atat mai recomandat sa scapi de aceasta dependenta emotionala (nesanatoasa) ce te leaga de familia ta. Oricat de intelegator ar fi viitorul tau sot, aceste lucruri va pot afecta casnicia serios, in viitor....

 

 

În ce sens m-ar afecta?

Ar aparea discutii intre tine si sotul tau, legate de felul in care viata ta noua de familie va fi afectata de dependenta emotionala pe care o ai fata de mama ta.

Daca ea va continua sa te controleze emotional si financiar, vei lua poate niste decizii cu care sotul tau nu s-ar impaca si inevitabil vor aparea discutii, care in timp si nerezolvate, vor duce la rupturi intre voi doi.

Banuiesc ca stii ca atunci cand parintii vor sa controleze vietile si finantele din familiile propriilor copii, se nasc certuri si discutii care in final dezbina familia nou intemeiata. Daca nici tu nu esti de acord cu faptul ca iti alimentezi familia cu bani ca urmare a unui santaj emotional, dar totusi continui sa o faci, gandeste-te cum ar vedea sotul tau acest aspect....

Discutiile despre bani si finante dezbina foarte mult o casnicie....si atunci cand este in discutie si mama sau soacra sau alte neamuri, cu atat mai mult...

 

Voi ar trebui sa aveti viata voastra independenta de parinti si sa urmati calea voastra fara a lasa pe altii sa intervina. Nici asa nu e usor, dar cu o mama care va incerca sa va stoarca de bani pe amandoi, va fi si mai greu. Va trebui sa incerci sa rupi aceasta legatura, dependenta emotionala de mama ta.

Editat de sorinaa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru răspunsuri. As dori să înțeleg de ce se face atâta diferență între mine și sora mea. Eu niciodată nu am creat probleme părinților mei în timp ce ea le-a produs o mulțime și și acum continuă la fel. În schimb, părinții mei au luat de la mine mereu pentru a-i da ei. Mereu i-au dat tot. Și nu înțeleg de ce atâta diferență.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot scriu aici, îmi vine greu sa digerez aceasta situație. Nu știu cum sa trec peste. Dintr-o data ma simt singura. Acum cred ca singura mea familie este prietenul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi oameni au facut sau fac parte de familii disfunctionale. Cred ca iti este greu sa te rupi, in fond, familia reprezinta radacinile tale, face parte din identitatea ta, dar tb sa ai puterea sa o faci. E bine ca il ai pe prietenul tau alaturi, insa, chiar daca nu l-ai avea, odata ce te vei desprinde de sub influenta celor care te exploatează, vei constata ca te simti mai bine.

Sa stii ca pe forumul asta exista o arie numita Bla bla, unde userii isi pot deschide topic personal, daca simti nevoia sa te descarci si nu ai langa tine pe cineva caruia sa ii poti impartasi gandurile tale, poti deschide si tu topic si, cu siguranta, vor aparea useri care sa schimbe cateva cuvinte cu tine si te vor putea ajuta sa treci peste gandurile negre. :)

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot scriu aici, îmi vine greu sa digerez aceasta situație. Nu știu cum sa trec peste. Dintr-o data ma simt singura. Acum cred ca singura mea familie este prietenul meu.

 

Nu e nimic rau daca cauti un sprijin, dar ia fa-ti inima bat si incearca sa iei lucrurile cum sunt.

Incearca sa te bazezi mai mult pe tine, nu familie, nu forum sau prieteni

N-am nimic cu prietenul tau, dar daca (presupun prin absurd) te paraseste, ai sa fi la pamant si nimanui nu-i va pasa.

Vorbeste mai mult cu prietenul tau daca prezinta incredere deplina, nu cu strainii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lighty, cand i-am sugerat sa deschida un topic personal, nu m-am gandit ca ea ar putea intelege prin asta ca tb sa se bazeze pe ajutorul unor straini, ci la faptul ca uneori iti este mai usor sa treci peste o stare rea schimband cateva vorbe cu oameni care sunt dispusi sa discute cu tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te gandesti asa, nu trebuie sa privesti nicio persoana pe lumea asta ca pe un colac de salvare. Nici nu cred ca exista prea multe persoane pe lumea asta care sa merite sa investesti tot in ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma gândeam ca dacă el ma părăsește eu rămân singura pe lume..

Ar fi mai bine sa nu-i spui asta deocamdata. Poti sa-i spui mai tarziu, cand totul se va fi aranjat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma gândeam ca dacă el ma părăsește eu rămân singura pe lume..

 

Ai picat in oala pesimismului?

Am zis: ""prin absurd", nu ca sigur asa va fi. De unde stii tu ca nu vei fi norocoasa cu partenerul de viata.

Iar daca pica unul, urmatorul la rand, ca nu s-o terminat lumea, femeie!  :nea:

Intre timp ia-ti un catel. Sigur ca n-o sa te tradeze niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×