Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Cum sa procedez in situatia asta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Țin cont de sfaturile primite, însă nu înțeleg de ce spui ca e bășcălie?

 

Deoarece pun in dreptul tau multe semne de intrebare.

Nu vad nicio logica,  desi ma straduiesc.

Ai zis o data ca i-ai cerut mamei tale cele 30' de comprimate, apoi zici ca i-ai telefonat iarasi ca sa-i mai ceri inca o data?

Pai, cum vine asta? 

Te-au "muls" ani in sir de bani cu care ai fi putut sa-ti cumperi jdemii sau sute de mii de pastle, iar tu te poticnesti la 30?

Cu alte cuvinte, nu te superi ca cineva iti da foc la casa, dar te scoate din pepeni daca incearca sa stinga focul cu pisatul?   :lol2:

Hai s-o luam altfel.

Mai mult ca sigur familia te freca la icre cu telefoanele cand aveau nevoie de bani, normal e ca in situatia asta sa detesti comunicarea de orice fel, facand tot posibilul sa-i eviti, nicidecum sa-i cauti pt. returnarea celor 30 de comprimate.

Nu te deranjeaza ca ai fost mulsa, nu te deranjeaza ca ai fost dezmostenita, dar te baga in pamant cele 30 de pastile. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a prins punctul slab și l-a exploatat.

 

L-a prins. Nici nu era greu. Daca esti constienta de asta, poti avea grija de acum incolo sa nu-l mai exploateze. :)

Ea va mai incerca, chiar si dupa ce tu vei fi mai ferma.

Dar nu trebuie sa cedezi oricata "mila" iti va transmite mesajul ei....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu continuarea povestii. Nu am mai trimis bani acasa. Nu a mai cerut. In schimb, acum ea a scris prietenului meu ca vrea sa il cunoasca intrucat stie ca eu il iubesc mult. Prietenul meu mi-a zis si s-a aratat incantat sa imi cunoasca parintii. A insistat sa mergem anul acesta sa il prezint familiei mele. Eu am acceptat. I-am zis mamei mele ca urmarea mesajului ei este ca acum vom veni in vizita anul acesta. Ea a zis ok. SI apoi ma suna si imi spune ca daca venim, trebuie sa trimit bani sa renoveze apartamentul bunicii mele, eu sa pun o parte si ei alta parte, altfel un avem unde sta. Si si casa lor are nevoie de imbunatatiri daca vreau sa ii prezint prietenului meu. Eu sunt de acord sa contribui la renovari, dar nu anul asta. Acum eu nu am bani de asa ceva. Si cum de se lanseaza in invitatii daca nu are conditii sa primeasca musafiri?? E un tertip pentru a obtine din nou bani??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e teama ca vrea sa imi strice relatia, asa e. Prietenul meu mi-a zis ca vrea sa ne casatorim, se uita dupa inel de logodna. Si eu simt ca ma iubeste si ca il iubesc. El castiga mai putin decat mine (asta e motivul pentru care pe mama o deranjeaza relatia, ma prefera singura), dar mi-a demonstrat de multe ori ca ma iubeste cu adevarat. Si pe el l-a facut fericit faptul ca mama mea l-a invitat sa il cunoasca si mi-a zis ca vrea sa ne casatorim. Mie mi-e teama ca daca mergem la ai mei acasa se poate razgandi in privinta casatoriei. Eu mereu i-am vorbit de bine pe ai mei in fata lui, insa acum imi e teama ca isi va schimba parerea. De ex, imi zicea sora mea ca intr.-o seara a venit tata beat la ea acasa si l-a facut pe prietenul ei sa plece la el in seara aia. Mie mi-e rusine sa se intample asa ceva de fata cu prietenul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa eviti sa il duci acasa la parintii tai. De ce ai face-o? Ca doar nu ai nevoie de aprobarea lor...

Va pot strica relatia.

 

Si mai cred ca e bine sa-i spui iubitului tau adevarul despre parintii tai si ceea ce percepi tu despre ei..

La un moment dat tot va afla, observa si suprizele neplacute, nu sunt benefice..

Si va intelege si de ce eviti sa il duci la ei iar daca el va dori totusi sa-i cunoasca, va stii macar la ce sa se astepte.

Tu nu ai o vina ca ei sunt asa, de ce sa ascunzi?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut de ex pe fostul meu cumnat. Sora mea s-a casatorit la 20 de ani si tata se ducea la ei acasa si se purta urat cu sora mea, o injura, ii spunea sotului ei ca ea nu e buna pentru a fi sotia cuiva, ca nu coase, nu croseteaza, nu e buna pentru a fi sotia cuiva. Si daca sora mea se certa cu sotul ei el ii spunea ca daca pana si tatal ei spune aceste lucruri inseamna ca asa e. Si dupa fiecare vizita, sotul ei incepea sa se poarte la fel ca tatal meu...De aceea mie mi-e teama.

 

Imi dau seama ca sunt niste oameni foarte manipulatori si induc subliminal atitudini...

Editat de Cristina_282017

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În general așchia nu sare departe de trunchi, însă tu ai sărit. Vrei neapărat să te întorci de unde ai plecat?

 

Gândește-te serios la asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×