Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Cum sa procedez in situatia asta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietenul tau - mai ales ca viitor sot - trebuie sa inceapa sa cunoasca adevarul despre ai tai. Spune-i cate putin.

 

Daca vreti sa faceti o intalnire, sa fie ceva scurt, o masa la un restaurant, buna, bine v-am gasit, bine v-am lasat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explicandu-i cum sunt ei, cum se comporta si cum au facut-o de-a lungul timpului. Cum te afecteaza si cum profita. Tu tii la ei, dar vrei sa te desprinzi, sa nu fii ca ei.

Si pentru ca ei continua, nu mai vrei sa ai asa des treaba cu ei.. Cam asa..

 

Ii explici, pentru a intelege, doar sunteti si prieteni inainte de toate, nu-i asa?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu trebuie sa-ti fie rusine de prietenul tau. El cu tine traieste, nu cu ei. Putina rusine vei simti probabil ca i-ai ascuns pana acum, dar va intelege cum te-ai simtit.

 

Nu te mai lasa manipulata sa le faci lor cadouri si sa le platesti diverse. Ei ar trebui sa te ajute pe tine, nu invers. Sunt de o nesimtire deosebita, mai ales mama ta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde stie mama ta contul de fb al iubitului tău?

De unde stie mama ta cat castiga iubitul tău pe lună?

De hnde stie mama ta ca ai un iubit?

De unde stie mama ta... orice altceva nu ar trebui să știe?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie parca nu-mi vine sa cred ca pot exista parinti atat de manipulatori. 

Cu tot respectu', da' ce fel de mama e asta, fratioare? Daca eram in locul tau, imi bagam picioarele! As fi asteptat sa vina in genunchi si sa-si ceara iertare, asta daca voia sa ma mai vada si sa-mi demonstreze ca ma iubeste (macar putin) ca mama.

 

 

 

Spune-i prietenului adevarul despre parintii tai. Daca el te iubeste, nu va vedea in asta o problema, ba chiar va aprecia ca esti deschisa cu el si ca i te destainui ....mai ales cu un lucru atat de sensibil. 

In cazul in care vei dori la un moment dat, din nu stiu ce motiv, ca parintii tai si viitorul sot sa se cunoasca, o poti face la un restaurant ...asa cum a propus cineva. Voi puteti sta la hotel pentru o noapte, nu trebuie neaparat sa mergeti la parintii tai, iar pe zi va vedeti si vorbiti la un restaurant. Se vad, se cunosc ...si pe urma va vedeti de viata voastra. 

Editat de Quagmire
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ei nu ma ajuta cu nimic. In schimb, incearca sa imi strice viata pentru ca ea stie ca in trecut cand eram singura, le dadeam toti banii care imi ramaneau dupa plata facturilor. Si isi imagineaza ca la fel va fi si acum. Insa, chiar daca nu voi mai fi cu el tot nu ii voi mai da bani.

 

In plus, eu acum daca as contribui la renovare, nu am incredere ca mi se va recunoaste contributia. Mi-au zis ca la sfarsitul renovarii va face un act notarial in care se va arata contributia fiecaruia. Cum pot eu sa am incredere ca la final mi se va recunoaste toata contributia mea?

 

Si alt lucru care ma doare este urmatorul: prietenul meu vrea sa ne casatorim in orasul meu, mi-a zis ca el nu poate conta pe nimeni din familia lui (nici el nu are o relatie buna cu ai lui) si ca va participa doar familia mea. Oricum noi nu vrem o nunta mare, ci vrem doar sa fim fericiti. Si am vorbit cu mama mea, si mi-a zis ca e o idee proasta pentru ca ei nu vor contribui cu nimic. Si i-am zis ca nu vreau nicio contributie financiara din partea lor. A insistat sa nu fac nunta acolo ca ei nu vor nicio cheltuiala. Am vorbit cu sora mea si mi-a zis sa nu le cer lor bani pentru ca imi vor strica nunta cum i-au stricat-o si pe a ei, ci sa fie doar invitati. Eu sunt de acord cu sora mea. Ceea ce ma doare e lipsa de sprijin moral. Ma simt practic alungata de catre mama mea. Imi putea spune altceva : noi nu putem sa te ajutam financiar, insa putem fi alaturi de tine moral, venim la nunta ca invitati daca vrei, ne purtam frumos, ne simtim bine toti si atat. Si eu eram cea mai fericita. Insa ea imi zice din start sa nu merg acolo pt asa ceva.  

Editat de Cristina_282017

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am gandit la asta. Dar e buna idea.


Si inca un lucru. Mi-a zis ca trebuie sa plateasca impozit plus cheltuieli de intretinere pentru apartamentul bunicii mele dupa moartea ei si ca atunci cand ea nu va mai putea plati vom fi oblígate noi, eu si sora mea, sa platim...Sora mea mi-a zis ca abia asteapta sa fie gata renovat pentru a se muta acolo. In cazul asta eu de ce as plati? Mi se pare ca tot incearca sa scoata bani de la mine fara a tine cont ca si eu am nevoile mele personale in propia mea viata!!!


Si ma dispera efectiv faptul ca nu ma lasa nici macar un timp pentru a-mi reveni financiar. Eu efectiv sunt epuizata financiar de-a dreptul, si continua sa ceara bani fara a ma intreba macar cum imi merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum poti sa suporti ca la orice apel sau conversatie cu ei sa incerce pe fata sa te mulga de bani. Adica altceva ii mai intereseaza?...

 

Eu i-as fi blocat cam un an, sa nu mai stie nimic de mine, nicio discutie. Daca dupa aia veneau iar cu cersitu', adios.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×