Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Care este credinta voastra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu incurci contextele, esti numai bun/a sa fi preot sau sa incepi o noua religie. Ti-am vazut stilul si vad ca nu te dezici de el. E ultima oara cand iti raspund la vreun topic, pana nu vad ca iti revii.

 

Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiinta a intoxicat?????

Cati oameni au murit in numele stiintei? Cati oameni au ucis in numele stiintei?

Cati oameni au murit in numele religiei? Cati oameni au ucis in numele religiei?

De ce amesteci una cu alta?

Nu toti religiosii au pus mana pe arma. Doar cei care au considerat ca inteleg si stiu o dogma atat de corect, chipurile, incat au ajuns sa se considere SINGURI stapani peste altii. Peste libertatea si cugetul altora.

Fanaticii adica.

Religiosii, sau doar credinciosii, fara a fi fanatici, cat rau fac?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stupid, ai auzit de roko's basilisk? Ce părere ai de teoria asta?

 

Din păcate vad ca nu ai inteles jurnalul fericirii, daca nu ai prins esenta. De asta zic sa l recitesti acum, cu alti ochi.

Stiinta a intoxicat?????

Cati oameni au murit in numele stiintei? Cati oameni au ucis in numele stiintei?

Cati oameni au murit in numele religiei? Cati oameni au ucis in numele religiei?

Studiu recent: 80% din cercetările medicale sunt reclama la big pharma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Numai bine

Tu ai interpretat sintagma de intoxictie si ai deraiat numai tu stii unde si de ce.

 

Se pare ca ai prejudecati in cee ce ma priveste. Am simtit, dar nu am inteles. Pana acum.

 

Numai bine si tie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

La tine, ca si la mine precum si la multi altii, problema este ca ne-am nascut cu aceasta inclinatie spre a despica firul in mii si mii.

Suferinta in astfel de cazuri este fara de leac - ea revine periodic indiferent de starea in care se naste sau fiinteaza individul, fiind independenta de realitatea exterioara si strans legata de natura sa. De cele mai multe ori astfel de indivizi cauta o rezolvare la problemele lumii, dorind astfel, inconstient desigur, sa aduca in prezent o stare de bine la nivel de umanitate, prin inerenta a lor - nu functioneaza pentru ca ideea de bine este totdeauna una subiectiva.

Problema cea mai mare pentru un astfel de individ apare atunci cand el este incapabil de credinta - atunci este condamnat la o nefericire perpetua vecina cu nebunia. In genere, oamenii simpli pot trai foarte bine si credinciosi dar si atei - pentru oamenii care se nasc cu apetitul asta de a filozofa e imperios necesar sa fie credinciosi.

 

Desigur ca in ultima instanta nimic nu merita absolut nimic si nu exista ceva in care se poate gasi un sens - totul se face din frica de moarte/negarea finitatii/ conditia umana - spune-i cum vrei. Dar sa fii ateu...mie imi pare o nebunie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Veste buna: Desi m am născut cu plăcerea maladiva de a despica firul in 4 totusi am scăpat de asta. Am descoperit ca nu îmi mai pasa. Si m am linistit . Deci se poate, despicatorilor!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, master, stiamca asta e credinta ta.

Ai mai expus-o in 2 randuri.

 

 

O respect, e o posibilitate. Nu am cum sa o anihilez cu contra argumente.

Dar asta nu inseamna ca e cea reala, de asemenea.

Asta vrei sa spui ca e esenta cartii? De unde pana unde? De ce nu iti expui ideea pana la capat?

 

Ps: chiar daca altii nu ma cred, sau ma vad un ipostor cu sange rece deghizat in cautator si cercetator, vreu s subliniez o idee:

Credinta fiecaruia e doar o alta ipoteza pentru ceilalti, mai mult sau ma putin.

Cum nimeni nu piate simtii 100%, dar de obicei nici 1% ce simte celalalt, asa cum simte - tot asa si cu credinta.

Caci de aceea e credinta, cum spunea Roduca - personala, si cum adaug eu din nou - de-a dreptul intima!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Di, nu stiu.

A iti ignora, prin exercitiu, cum sugereaza master, latura filosofica, nu inseamna nici ca suferi mai putin, nici ca evoluezi mai mult.

 

Da, trebuie tinuta in frau, folosita in scopul dezvoltarii tale. Dar din punctul meu de vedere, ceu care o ignora numai bine nu fac.

Filosofia nu este in sine o angoasa. Neacceptarea unor descoperiri, cat de fidele nimeni nu stie, poate duce la angoasa.

 

Eu asa vad.

Esenta cartii e solutia la roko's basilisk. Si e solutia si la alte forme opresive de existenta: Lagăr de concentrare, infern, viata absurda, solitudine chinuitoare, etc.

Da. Romantica interpretare. Voi cuget la asta. E o directie noua de interpretare a ceea ce am citi deja de doua ori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce exista suferinta? Cea mai simpla intrebare si mai prosteasca pe care doar un natang fara gandire o potate pune. Pentru un credincios suferinta nu exista. El stie ca asta e o cale prin care Dumnezeu il ajuta sa iasa din intuneric. Si stie ca va reusi in final, numai cu credinta in reusita si in Dumnezeu sa depaseasca suferinta. Cancerosii cum traiesc? Ati vazut? Ei au credinta ca au viata. Restul mor rapid. Credinta este similara cu optimismul, da.

 

Suferinta este o cale si totodata e important cum te raportezi la ea. Greutatile sunt incercari in care se poate vedea puterea credintei.

 

nu sunt filozof dar stiu ca credinta este rezolvarea tuturor lucrurilor.

 

nu vreau sa fiu predicator :scare:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×