Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Care este credinta voastra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu, zei, extraterestrii, niciunul, filosofii, idei, stiinta, bunul simt, etc?

 

Si cum o demonstrati, daca e cea aleasa, urmata, etc?

 

Ps: agnosticii nu auloc aici; or crezi, or ba; asta oricine stie.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred in zei, dumnezei si alti unicorni. cred ca religia e o unealta uriasa de manipulare in masa, cred ca oamenii ar trebui sa nu mai dea vina pe dumnezeu pt esecurile lor si nici sa nu ii multumeasca pentru reusite.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu. Cred ca face numai ce e corect. Si are cai ascunse de a actiona iar genialitatea suprema e sa poti deslusi caile sale si intelesul faptelor lui.

 

Nu ma omorati cu pietre. :lol:

Nu stiu daca e credinta cea adevarata si nici nu ma preocupa asta. Credinta e o treaba extrem de personala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar a crede in tine , Blues, ce presupune?

 

Dupa multe cautari, sa cred numai si numai in ceea ce cunosc. Iar pe mine ma cunosc cel mai bine.

 cred ca religia e o unealta uriasa de manipulare in masa, cred ca oamenii ar trebui sa nu mai dea vina pe dumnezeu pt esecurile lor si nici sa nu ii multumeasca pentru reusite.

 

De acord, numai o obiectie am. Religia nu are nimic de-a face cu credinta si nici invers. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa multe cautari, sa cred numai si numai in ceea ce cunosc. Iar pe mine ma cunosc cel mai bine.

 

 

Interesant.

Totusi, o mai imping putin. Cum sdica te cunosti?

Poti, spre exemplu, baga mana in foc ca ai face sau nu x chestie niciodata?

Sau crezi ca , desi te poti insela si tu ca orice om de pe pamant, tot e mai bine sa faci asa cum...gandesti, simti, cantaresti, sau...

?

Cred in credinta  - in principal

Sa le luam pe rand.

Coboari incet luceafar bland si ne tradu ideea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti, spre exemplu, baga mana in foc ca ai face sau nu x chestie niciodata?

 

 

Puteam, pana am ajuns sa fac chestiile alea pe care nu credeam ca le voi face vreodata. Sunt in stare de orice, nu mai am pentru ce baga mana in foc.

 

 

Sau crezi ca , desi te poti insela si tu ca orice om de pe pamant, tot e mai bine sa faci asa cum...gandesti, simti, cantaresti, sau...

 

 

Intotdeauna ma pot insela, desigur. Nu sunt adevarul absolut, nimeni nu este.

Experienta m-a invatat ca instinctul/intuitia nu ma tradeaza niciodata, de aceea este cel mai bine sa fac mereu asa cum gandesc si simt.

 

Sunt atee, treaba asta am cantarit-o mult timp, nu m-am decis peste noapte. Am studiat diverse scrieri si am cautat in fiinta-mi compatibilitate cu ceea ce am citit; nu am gasit. In schimb, am reusit sa ma cunosc pe mine, sa cred in mine si atat. 

 

Dar tu, ca tot ai deschis topicul, in ce crezi? :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin urmare, tu crezi in intuitie.

Cred ca nu ma insel cand ma exprim asa, nu?

 

Eu?

La mine e ciudat acum. Cred ca de aceea am deschis topicul. Nu e vorba ca nu cred, cred si eu, doar ca nu mai stiu de ce anume cred. Sper ca nu din obisnuinta, caci daca e asa, mai e asta credinta?

nu cred in zei, dumnezei si alti unicorni. cred ca religia e o unealta uriasa de manipulare in masa, cred ca oamenii ar trebui sa nu mai dea vina pe dumnezeu pt esecurile lor si nici sa nu ii multumeasca pentru reusite.

Si totusi, in ce anume crezi atunci?

Lasam deoparte ceea in ce nu crezi.

Cred in credinta - in principal - si in faptul ca nu-i bine sa dai margaritare la porci - in subsidiar :)

Stai ca ma prind, cred. Mai greu.

Crezi in dogma, dar nu si in falsurile care se dau popi cu aur la gat si glezne?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×