Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Care este credinta voastra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prin urmare, tu crezi in intuitie.

Cred ca nu ma insel cand ma exprim asa, nu?

Eu?

La mine e ciudat acum. Cred ca de aceea am deschis topicul. Nu e vorba ca nu cred, cred si eu, doar ca nu mai stiu de ce anume cred. Sper ca nu din obisnuinta

Reciteste jurnalul fericirii acum, in starea asta de interogatie. Si vino aici sa spui ce ai re-inteles , care e esenta omului, a vietii si a universului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, in ce anume crezi atunci?

Lasam deoparte ceea in ce nu crezi.

 

In mine, in barbata.miu, in 2 prieteni pe care ma pot baza, in lucruri concrete si palpabile.

Dumnezeu. Cred ca face numai ce e corect. Si are cai ascunse de a actiona iar genialitatea suprema e sa poti deslusi caile sale si intelesul faptelor lui.

Nu ma omorati cu pietre. :lol:Nu stiu daca e credinta cea adevarata si nici nu ma preocupa asta. Credinta e o treaba extrem de personala.

Pt ca eu nu cred, nu pot spune ca e vina unui zeu pt nenorocirile care se intampla. Dar credincioșii spun : "asa a vrut dumnezeu ". I.as intreba, ca atare si pe tine, de ce vrea dumnezeul tău boli incurabile pt copii? Si de ce vrea rau si chin pentru cei care nu au facut rau? Si de ce lasa popii, oamenii lui, sa traiasca vieti de boieri pe banii amaratilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S

Reciteste jurnalul fericirii acum, in starea asta de interogatie.

As reciti-o a treia oara.

Momentan nu vreau.

Tu ce ai inteles din ea?

In mine, in barbata.miu, in 2 prieteni pe care ma pot baza, in lucruri concrete si palpabile.

Pt ca eu nu cred, nu pot spune ca e vina unui zeu pt nenorocirile care se intampla. Dar credincioșii spun : "asa a vrut dumnezeu ". I.as intreba, ca atare si pe tine, de ce vrea dumnezeul tău boli incurabile pt copii? Si de ce vrea rau si chin pentru cei care nu au facut rau? Si de ce lasa popii, oamenii lui, sa traiasca vieti de boieri pe banii amaratilor?

Intreb si eu ceva.

De ce ar vrea cineva, oricine, ca musai un om sa traiasca si sa sufere, caci viata implica foarte multa suferinta in sine?

Si as mai intreba de ce fara suferinta omul, sau majoritatea oamenilor devin mai rai, mai plini de sine, mai avari, mai lacomi, mai plictisiti? Chiar daca nu sufera ei, daca nu au pe cine ajuta, in suferinta, ce rost mai au ei?

Intreb, eu nu am raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord, numai o obiectie am. Religia nu are nimic de-a face cu credinta si nici invers. 

 

 

Si as mai intreba de ce fara suferinta omul, sau majoritatea oamenilor devin mai rai, mai plini de sine, mai avari, mai lacomi, mai plictisiti? Chiar daca nu sufera ei, daca nu au pe cine ajuta, in suferinta, ce rost mai au ei?

Intreb, eu nu am raspuns.

Cine a spus ca fara suferinta oamenii devin mai rai? Asta ar insemna ca prin suferinta majoritatea devin mai buni - ceea ce ma indoiesc ca e adevarat.  A doua intrebare nu o inteleg - adica daca nu ai pe cine ajuta ce sens are sa traiesti?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Cine a spus ca fara suferinta oamenii devin mai rai? Asta ar insemna ca prin suferinta majoritatea devin mai buni.

2. A doua intrebare nu o inteleg - adica daca nu ai pe cine ajuta ce sens are sa traiesti?

1. E ceea ce am observat eu. In primul rand despre mine. Cand nu sufar, caut mai putin, apoi, simt nevoia sa ma activez si sa caut mai mult. Cautand mai mult, realizez cate nu stiu si cate intrebari ma framanta - nu ca vreau eu, ca asa e conditia omului din fasa, de a se intreba ,, cine sunt, de unde vin, incotro merg''. Iar framantarea are ca si consecinta directa suferinta.

E un exemplu mai alb-negru. Nu cred ca are rost sa ne batem in sange- razboaie -boli, pentru ca nu avem cunostintele necesare, eventual putem sa analizam ca la scoala - pe fenomene limitate, reproduse din ,,jungla'' si sa extrapolam, conventional.

 

Si nu, suferinta nu garanteaza ca devii mai bun, dar iti da sansa sa devii mai bun. Nu gasesc, sincer, alta cale. Vezi mai jos si 2 ca sa intelegi mai bine ce vreau sa afirm.

2. Cazul in care nu caut, satisfactie suficienta gasesc in a ii ajuta pe ceilalti, in suferinta mai mare sau mai mica, pentru a ma simti util. Nu este suficienta latura mea practica, ca rol in societate sau administrativa in casa. Iar lipsa satisfactiei duce tot la suferinta si revenim la 1.

 

Bine, poate vii tu cu 3,4, etc si rupi cercul. Ar fi interesant de dezbatut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca exista Dumnezeu nu il intereseaza  catusi de putin daca cineva crede in el. Cred ca ar fi fiinta atat de avansata incat nici nu ne putem imagina. Si cred ca e bine sa nici nu incercam sa ne imaginam.

 

Mai cred ca exista cel putin o fiinta extra/terestra care ajuta mereu/din cand in cand pamantenii, cineva gen Doctor Who. Posibil ca, la nivelul la care suntem , sa ni se para ca acea fiinta este dumne/zeu.

In imaginea atasata e un citat care raspunde dintr-un anumit pdv la ce a zis stupid_me despre suferinta.

 

 

post-416298-0-62761000-1477511468_thumb.jpg

Editat de Sherlock
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e.

Multumesc pentru completare.

Doar cine sufera, primeste capacitatea de a deveni mai empatic.

 

Doar ca mai e un scheci aici - copiii, animalele, pana la un punct pot fi extrem de empatici fara experienta unor suferinte pe masura, chiar daca e o tragedie sa ti se strice o jucarie, la acel nivel.

Totusi, ei parca simt mai mult si mai usor, chiar daca stiu mai putine.

 

De fapt, ce inseamna a sti si la ce ajuta? La nivel concret e cam clar, dar pe de alta parte, nu o data stiinta a intoxicat, mai mult decat sa ajute.

E oare necesar un echilibru intre rationament si feeling ca sa nu ajungi la 9?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiinta a intoxicat?????

Cati oameni au murit in numele stiintei? Cati oameni au ucis in numele stiintei?

Cati oameni au murit in numele religiei? Cati oameni au ucis in numele religiei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca exista Dumnezeu nu il intereseaza  catusi de putin daca cineva crede in el. Cred ca ar fi fiinta atat de avansata incat nici nu ne putem imagina. Si cred ca e bine sa nici nu incercam sa ne imaginam.

 

Mai cred ca exista cel putin o fiinta extra/terestra care ajuta mereu/din cand in cand pamantenii, cineva gen Doctor Who.

Deci pana la urma ne putem imagina sau nu?

Cel putin despre un anume doctor who deja ai inclus raspunsul la intrebare.

 

Si uite inca o intrebare superba.

Ce implica imaginatia? Stiinta, credinta, speranta, ambele sau toate trei la un loc?

Stiinta a intoxicat?????

Cati oameni au murit in numele stiintei? Cati oameni au ucis in numele stiintei?

Cati oameni au murit in numele religiei? Cati oameni au ucis in numele religiei?

Stiinta ajuta la cresterea egoului personal.

Vezi nspe mii de genii care s-au luptat cu asta.

Daca egoul ajuta si nu intoxica..

Pe de alta parte, traim intr-o era supertehnologizata, si ti-o spune un om care lucreaza cam in asa ceva. Unde e limuta dintre ,,dai ca boul inainte'' si ,,suficient''?

Mai avem limita, ca societate, din acest punt de vedere? Suntem consumeristii istoriei cu acte in regula!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×