Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Care este credinta voastra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar aici nu vorbim numai despre credinciosi, Rodico.

Sau ma rog, nu numai despre crestini.

 

Pana la urma si ortodoxismul, sau ce vrei tu, este doar o credinta. Nu stii ca e cea dreapta, dupa cum se subliniaza etimologic, doar speri, crezi, ca e asa.

Cel putin dpdv rational conventional.

 

Tu de ce esti atat de sigura pe credinta ta? Cand, sa zicem, ai avut revelatia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am descoperit ca tot ce vreau se poate intampla, ca tot ce imi doresc pot sa am. Partea grea e cu alegearea aia ca de multe ori ce mi-am dorit nu imi place dupa ce obtin.

 

si eu vorbesc de credinta in general. Lumea are credinta dar vad ca multi nu stiu. Este exact motorul care te duce in ziua de maine, care te ajuta sa te ridici la lupta zilnic.

 

am niste ciftele de copt...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si atunci animalele au si ele credinta?

Caci si ele au instinct de supravietuire.

E totuna sau..?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu, zei, extraterestrii, niciunul, filosofii, idei, stiinta, bunul simt, etc?

 

Si cum o demonstrati, daca e cea aleasa, urmata, etc?

 

Cred in Dumnezeu inainte de orice. Si in stiinta, si in mine, dar in cazul acestora pana la un punct, pentru ca sunt limitate - spre deosebire de Dumnezeu.

Nu am dat si nu voi da niciodata vina pe Dumnezeu pentru nereusite, iar daca am un succes, Ii multumesc si lui Dumnezeu, pentru ca in cazul celor care Il accepta in suflet, are si El o contributie. Dumnezeu nu sufera boala, pacatele, raul, dar este datoria noastra sa le indepartam si sa le starpim, ca fiinte inzestrate cu liber arbitru. Dumnezeu lucreaza prin cei care Il accepta in suflet - ca o delegare de la liberul arbitru. Este strict parerea mea, concluzionand cu specificatia facuta si de Einsamer, cum ca religia si credinta sunt in sfere fundamental separate si in calitate de credincios este indicat sa iti cultivi credinta in intimitate fata de Dumnezeu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine este pentru tine Dumnezeu, King?

Cand l-ai descoperit si cu ce te-a cucerit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si atunci animalele au si ele credinta?

Caci si ele au instinct de supravietuire.

E totuna sau..?

poate fi o parte a credintei si instinctul de care zici.

La animale nu stiu cum sta treaba, nu stiu daca exista referinte stiintifice cum ca ele ar avea credinta, nu cunosc deloc acest aspect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Instinctul de supravietuire.

Sa lasam animalele deoparte momentan, ca bine zici

 

Acest instinct il au totusi si ateii. Ei cred in ceva, dupa tine, sau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credintele pot si ... sezoniere. Azi cred in visul meu de a deveni medic, maine am descoperit sahaja yoga, peste 10 ani consider ca dummezeu mi-a dat tot ce am si ii sunt recunoscatoare.... am perioade in viata in care sunt dezamagit de tot, nu gasesc un rost in nimic. Asta una la mana.

 

Ateii cred in ei, desigur, in propriile forte si abilitati si sigur mai au si alte credinte. In destin, de exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, cine este Dumnezeu pentru tine, Ridico?

De unde a ,,rasarit''? Cum l-ai descoperit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu, zei, extraterestrii, niciunul, filosofii, idei, stiinta, bunul simt, etc?

 

Si cum o demonstrati, daca e cea aleasa, urmata, etc?

 

Ps: agnosticii nu auloc aici; or crezi, or ba; asta oricine stie.

Cred în mai multe chestii.

Cred că omul e o ființă spirituală, per se, care evoluează continuu.

Cred în necesitatea eliberării de dogme și a abordării open-mindet, condiție sine qua non a emancipării omului prin cunoaștere.

Cred că Universul e mult mai „bătrân” decât credem noi, că multe civilizații au apărut, s-au dezvoltat și s-au perindat prin Univers cu mult înaintea noastră și unele chiar au ajuns aici influențându-ne semnificativ.

Și ar mai fi...

 

Cum demonstrez? Mă uit în stânga și în dreapta, caut, adun, analizez, sintetizez și încerc să aduc argumente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×