Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Firesc nu este pentru ca fenomenul a fost provocat; firesc ar fi fost daca s-ar fi intamplat din cauza unei catastrofe naturale.

 

Insa asa e, am incredere ca reactia fireasca ar fi fost alta, daca nu am fi manevrati in masa, impartiti in grupulete, radicalizati. Din aceasta simpla cauza va fi o problema; cei care au agitat spiritele pana acum vor continua sa o faca (dublu, triplu) iar oamenii se vor duce cu valul, se vor lasa angrenati in conflict.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ca roman nu m-a pregatit nimeni pentru situatia asta. in romania nu se invata in scoli despre diversitate religioasa, ideologii politice, nu se face educatie civica, nu se educa tanarul in spiritul tolerantei si acceptarii. 

 

Crezi ca toata viata trebuie citit de undeva dintr-o carte sa fi pregatita de ceva neprevazut???   In Romania cine-i pregateste pe romani contra unguri si secui???  mai jos undeva ai scris ... cat despre unguri ... Hai ROmania!!!  :ro:  cine a fost instructorul ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E teribil ce se intampla... dar totusi, la cat de multi sunt in acest exod, parca tot nu poti sa stai sa nu te intrebi daca nu cumva se profita si pot fi si infiltrati printre ei...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amu treaba este ca niciodata nu o sa vina nimeni de afara sa iti rezolve tie un conflict intern, in afara faptului ca ar avea un interes economic din treaba asta. Asa ca nu m-as baza nici pe coalitii internationale sa scoata poporul sirian din cacao.

ISIL-ul nu ii singura treaba negativa acolo. Totusi cum de au crescut asa intr-o perioada scurta?Este cam de domeniul fantasticului puterea lor economica (momentana, ca se va termina si cu contrabanda de combustibili si banii din taxe si rascumparari odata si odata), daca nu ar fi fost niste bani bagati in ei, ca sa lupte impotriva dictatorilor locali. Si sa nu uitam ca pe acolo mai misuna si Jabat Al Nushra (un alt fel de ISIL, cica ceva mai moderat, dar care nu ar nici un bai sa te execute in strada pt crime dupa codul sharia)

Ca un conducator, Assad, - ales legitim totusi- isi pierde legitimitatea odata ce isi bombardeaza propriul popor este iarasi clar si nu o sa vezi Vestul sustinand-ul.

 

Linia in care intervin si stau (cu costuri imense de vieti omenesti pt straini) o sa rezulte un nou Afganistan. Decum au pus piciorul americanii afara de acolo, de cum ii pe high rise Al qaeda, care au si o zona Waziristan un alt emirat islamic. Cumva singurul stat care este pe aceeasi linie cu califatul islamic.

 

Si mai sunt si Kurzii, care cu multa varsare de sange, dar isi cam croiesc Kurdistan-ul lor. Si poate ca nu degeaba is pe listele de organizatii teroriste PKK-ul si alti afiliati. SI VESTUL SI-A DEMONSTRAT COMPLETA INCAPACITATE DE A FACE POLITICA EXTERNA PE ACOLO.

 

NO, IN ASTA SA NE BAGAM? Sa rezolve zacusca asta cine a inceput-o. Pe mine nu ma deranjeaza sa spun cultura lor, nici stilul de imbracare a femeilor lor (desi de cand am inceput sa vad in Graz purtatoare de niqab, as spune ca nu pot sa nu stau cu gura cascata), nici mancarea lor - is o clienta fidela a magazinului turcesc- eu nu vad unde este vana asta de NOI SUNTEM NEGUVERNABILI SI GASIM CA MERITA SA NE OMORAM PE IDEEA CARE II SUNIT SI CARE II SIIT.

Si pare foarte posibil sa continue asta si aici, cade venit o sa mai vina.

 

E o zi trista cand am ajuns sa fiu de acord si cu Orban pe undeva.

Editat de Kilkoana
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E teribil ce se intampla... dar totusi, la cat de multi sunt in acest exod, parca tot nu poti sa stai sa nu te intrebi daca nu cumva se profita si pot fi si infiltrati printre ei...

 

Crezi ca s-a terminat cu migrarea???  si tocmai ca ei nu vor sa se stie cine sint, n-au nici acte, nici nume sau date personale, e clar ca multi rebeli nedoriti sint printre ei.   Vor mai veni multi ...  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai ca mi se ia de refugiati si cand mi se ia de ceva, mi se ia repede si de tot.

 

deci belesc ochii la diverse canale de stiri si vad razvratiti, oameni care alearga, dau cu bata si se agita intr-una. ce kakat mananca refugiatii astia de au atata energie sa duca lupte d-astea? ca eu imi imaginam ca un om mers atatia mi de km din tara in tara, fara mancare, fara apa, fara de nimic, e cam..lesinat. plm, astia au mai multa energie ca mine. a inceput sa imi fie greu sa mi se faca mila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut niste poze de pe ferry in Grecia... doamnele refugiate pline de bijuterii, frumos imbracate, cu ochelari si accesorii de firma, doar cu geanta de umar .... fugeau din calea urgiei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca au bijuterii si haine nu e problema, voiai sa le arunce? oamenii au avut o viata totusi inainet de treaba asta.

 

dar atitudinea 'mi se cuvine' nu ar ece cauta cand cersesti ajutor


ia sa vezi ce schimba amperushca partidul, asta ca tot sunt cetatean si nu ma afecteaza cu nimic politica de imigrare, gen acte necesare, chestii. sa vezi ce o dau pe aia cu inchis granitele, sunt aici, sunt bine, gata! restu' sa isi fure guvernele lor, nu p-al meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, voiam sa para ca sunt chiar napastuite si urgisite. Ai vazut tu om bogat prigonit si napastuit? Se alatura celor care vor trece ilegal toate granitele , ca acum e momentul... talharie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×