Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

 

Inca nu este cazul in Austria, unde sunt eu, bine nu stiu situatia din Viena (ei se plang ca s-a pierdut controlul, dar ei is la fel de plangareti ca si noi) dar in zona noastra  is cu ochii pe moschei ca pe butelie de cand cu plecatul tinerilor sa lupte pt ISIL.

Eu stiu cam ce presupune stilul lor de viata, stiu ca exista de vreo 10 ani aici si nu vorbeste germana (btw. aia de vor toti in Germany, de ce nu vor toti in Deutschland?), dar is f multi care isi vad de treaba. 

Acu pt integrare ei vor trebui sa renunte la o buna bucata de fundamentalism, asta e clar. Pe de alta parte populatia de aici va trebui sa lupte mai mult sa ii accepte, vreau sa spun insularizarile is is pt ca, sinceri, numai de ai lor vb cu ei si pt ca nu stiu germana si pt ca austriecii is cam neprietenosi sa zic.....cam asa e si cu romanii, pana la un punct.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul mod in care ar putea fi rezolvata situatia asta este o actiune militara in Siria.
Situatia a fost creata tot din cauza unui conflict, stiu, dar nu cred ca mai exista alta optiune in afara de stabilirea ordinii in Siria si Iraq.
Asta implica inca o actiune militara, nu doar atacuri aeriene si bani cheltuiti pe antrenat si inarmat Peshmerga.
Deja din punctul asta, nu se mai numeste implicare unde nu au ce cauta, pentru ca Europa e direct afectata de razboiul de acolo la fel ca emigrantii care fug de el.
Cu o situatie stabila in regiune, nu cred ca vor vrea foarte multi sa isi paraseasca tara si chiar daca o fac, nu mai sunt la fel de eligibili pentru azil, asa cum sunt acum.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naspa, faza asta cu drumul lor pe jos. O sa fie de cacao rau la noapte, amu va trebui sa intervina politia sa ii oblige catre centre si va fi cu bataie ca is pe autostrada  ( nu mergi pe jos pe autostrada asa in plimbare, tre sa ai motiv ).

SI MAINE IAR VOM CITI CAT DE CACAO O FOST POLITISTII UNGURI CA NU II LASARA LA PAS PE AUTOSTRADA. Ei ma gandesc ca ar fi cei mai bucurosi sa scape de ei, dar daca is niste reglementari de urmat. Tre sa ii inregistreze?

 

E o lume ciudata rau.


Sigur ca implicarea militara ar fi calea, dar ce sa faci....ai de luptat cu ISIL si cu Assad, macar. Nu stie lumea, decidentii politici, ce sa faca cred.

1. E de porc sa il sustii pe Assad.

2. Au dat deja bani catre fratiii muslmane ca nu au rasarit ei asa din cer si au facut fel de fel de rascoli. A iesit caca.

3. De ii da jos pe ambii, si tin alegeri, nu e o zi dupa aia sa nu sara unul la gatul celuilat.

Si poate ca si kurzii nu prea mai renunta in punctul asta la a crea un KURDISTAN, ca nah...

ZONA II NEGUVERNABILA? SI E SI DIN CAUZA OAMENILOR NEGUVERNABILA...ACUU CUM AR FI SA SE OMOARE ORTODOXUL CU CATOLICUL CU REFORMATUL TOATA ZIULICA? (macar ca au facut-o sau o mai fac, dar sper ca le-a mai venit mintea la cap)

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, vorbesc serios! hai sa discutam si tema asta.

 

deci economic una la mana.

 

mie imi e mai teama de luptele inter-rasiale, albii or sa dea rabilor in cap si invers. o sa apara si mai multe grupari gen pegida si tot asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea foarte pozitiva este ca deja nu mai sunt un auslander atat de nedezirabil. Ce vremuri cand de noi se cacau pe ei de frica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ca roman nu m-a pregatit nimeni pentru situatia asta.

romania nu a avut politica externa in ultimii 20 de ani.

in romania nu se invata in scoli despre diversitate religioasa, ideologii politice, nu se face educatie civica, nu se educa tanarul in spiritul tolerantei si acceptarii.

romania este o tara salbaticita, fricoasa si pot spune izolata din punctul asta de vedere.

nu intelegem si aici ma refer la nivel de masa ce se intampla acum in europa.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Actiunea militara numai SUA o va face desi putin probabil deoarece interesul american in zona e practic nul. Anterioarele ... actiuni de restabilire si mentinere a pacii... cred ca au fost cam costisitoare pentru ei... cu toate astea numai la tata Sam e speranta. :pardon:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acu pt integrare ei vor trebui sa renunte la o buna bucata de fundamentalism, asta e clar. 

 

Cand porcul va zbura atunci se vor integra ei!!!   Pretind ca nemtii si restul sa se acomodeza dupa necesitatile lor altfel cum au zis si fratii sirieni prinsi la granita ... vor zbura in aer, etc., la asa ceva sa fie atenti decat sa umble cu manusi albe pana au timp inca.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ca roman nu m-a pregatit nimeni pentru situatia asta.

romania nu a avut politica externa in ultimii 20 de ani.

in romania nu se invata in scoli despre diversitate religioasa, ideologii politice, nu se face educatie civica, nu se educa tanarul in spiritul tolerantei si acceptarii.

romania este o tara salbaticita, fricoasa si pot spune izolata din punctul asta de vedere.

nu intelegem si aici ma refer la nivel de masa ce se intampla acum in europa.

Amin.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hold ur horses!

 

te inseli amarnic daca tu crezi ca nu ai ce vedea in Europa din cauza imigrantilor.

 

cate milioane de romani sunt in Europa in afara granitelor romaniei?

 

am uitat sa pun bulgarii, polonezii si alte natii care au invadat Europa de vest de cand cu libera circulatie

Sa nu ma apuc eu sa insir prin cate abuzuri au ajuns cei din vest sa ridice nasul nepotilor in sus.

Colonizarile lui peste prajit.

 

Cand te nasti in puf, ai impresia ca ti se cuvine din nastere mai multe decat li se cuvine altora care se nasc pe timp de razboi.

Puah!

 

Si pana la urma de ce sa tragem cu dintii de impresua ca forma politica si etnica a Europei de azi e musai sa ramana fix ca si acum?

Nu s-a intalnit o astfel de 'nemurire istorica' in lume niciodata, te pomenesti ca om fi noi mai sfinti si mai speciali..

 

Totul se schimba, se transforma.

Dupa vremuri.

Si e firesc asa!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×