Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Johannis, pas cu pas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am.

sa se trezeasca mai devreme ca de obicei, sa faca mai putine concedii si sa stea cu burta pe cartea "cum micsoram si chiar înlaturam daunele zilnice produse  societatii de catre pesede".

 

altfel nu-si justifica salariul de la Cotroceni, ma-ntelegi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar uite ca s-au nascut unii care paseaza mingea societatii civile, din postura de presedinte de stat.

 

enfin, passons.

 

ma duc sa mai trag o poza pe-afara ....fara Klaus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider, cu riscul de a ma acuza altii ca tin cu ursul, ca Iohannis isi alege cu mare atentie momentele de atac pe tabla de sah.

 

Daca ar fi iesit prea des si in momentele in care PSD-ul si-ar fi putut inca retrage pseudo-declaratiile si amenintarile - ar fi putut pica in derizoriu si acuzat ca duce o lupta permanenta cu coalitia de guvernare - aka indeamna la instabilitate politica.

 

Vedeti ca strada a recurs la o tactica, de asemenea. S-a pastrat o minima presiune in strada - pt ca oamenii sa isi mai poata vedea si de viata- dar s-au pastrat si intarit si conexiunile din online. De multe ori Dragnea si Co. s-au retras a doua zi, au intarziat asa zise procese si anchetari impotriva DNA. De ce oare?

 

Iohannis joaca cat se poate de strategic, dupa parerea mea. Si categoric pune mare pret pe consultanta serviciului secret.

Ca imagine, in presa internationala, da la fel de bine ca si Kovesi. Oare de ce?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider, cu riscul de a ma acuza altii ca tin cu ursul, ca Iohannis isi alege cu mare atentie momentele de atac pe tabla de sah.

 

Eu consider, cu riscul de a ma acuza altii ca-s prea bagaret, ca Iohannis asteapta molcom sa fie ales cu al doilea mandat, ca si-asa nu prea are contracandidati.

 

De ce s-ar agita, la o adica? 

Daca ar fi iesit prea des si in momentele in care PSD-ul si-ar fi putut inca retrage pseudo-declaratiile si amenintarile - ar fi putut pica in derizoriu si acuzat ca duce o lupta permanenta cu coalitia de guvernare - aka indeamna la instabilitate politica.

 

 

eu credeam ca instabilitatea politica e data de actele guvernarii actuale.

Vedeti ca strada a recurs la o tactica, de asemenea. S-a pastrat o minima presiune in strada - pt ca oamenii sa isi mai poata vedea si de viata- dar s-au pastrat si intarit si conexiunile din online. De multe ori Dragnea si Co. s-au retras a doua zi, au intarziat asa zise procese si anchetari impotriva DNA. De ce oare?

 

si...domnul presedinte a prins miscarea si nu mai are nevoie de actiuni, îi face strada jobul.

comod.

Iohannis joaca cat se poate de strategic, dupa parerea mea. Si categoric pune mare pret pe consultanta serviciului secret.

Ca imagine, in presa internationala, da la fel de bine ca si Kovesi. Oare de ce?

 

cu serviciul secret nu stiu.

tu de unde stii?

 

 

despre imaginea internationala am oarece retineri,

îmi amintesc, de prin arhive,  de ziarele internationale care-l publicau pe Ceausescu mândru în vizite internationale.

era reformatorul blocului de est, nu-i asa?

 

sigur, acum avem alt material,

vroiam sa spun doar ca  imaginile astea nu prea ajuta realitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun ca te pripesti in a trage concluzii.

 

Ar fi fain sa il suspende si sa bage un interimar, de exemplu Tariceanu, o vreme, nu?

Uite ca deja guita Dracnea ca el vrea dialog, dar presedintele nu il baga in seama.

 

De nu era Iohannis, mai misca DNA-ul cat a miscat in ultimele doua luni?

Mai eram noi in Nato?

 

Categoric ca a facut ,,pacturi'' cu guvernul. Ca la sah. Si aici a intervenit faptul ca a ascultat de servicii.

 

Momentan stam bine fara lume in strada.

Momentan nu indraznesc, CCR-ul a amanat iar sentinta, precum am banuit.

Momentan nu s-au mai dat ordinante si nu s-au modificat legislatii grave pe judiciar, desi le trompeteaza zilnic din iarna incoace.

 

Crezi ca de drag sunt hotii cu botul pe labe si se uita cum DNA-ul ii ia unul cate unul la raport?

 

Eu cred ca nu.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre imaginea internationala am oarece retineri,

îmi amintesc, de prin arhive, de ziarele internationale care-l publicau pe Ceausescu mândru în vizite internationale.

era reformatorul blocului de est, nu-i asa?.

In comunism se patrundea greu prin granita si , daca nu ma insel, strainii primeau pozele direct in plic, nu aveau voie sa faca ei,decat in context dictat. In ziua de azi, ar da cam prost asa ceva, avand in vedere internetul. Sunt multi jurnalisti romani in tara si in afara care ar taxa astfel de propagande. Nu mai suntem ce ati fost,asta e sigur. Doar ca inca trebuie sa taiem raul din radacina ca sa ne vindecam.

 

Si sa promovam valorile chiar si in lupta.

ai citat-o pe Rodica, despre un oras oarecare,

dar aveam impresia ca-mi raspunzi mie.

 

curios.

mai bine tac.

am corectat.

se pastrase un quote muultiplu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am corectat.

se pastrase un quote muultiplu.

 

banuiam, dar nu eram sigur.

 

oricum eram pe "plecate" aseara.

Eu spun ca te pripesti in a trage concluzii.

 

Ar fi fain sa il suspende si sa bage un interimar, de exemplu Tariceanu, o vreme, nu?

Uite ca deja guita Dracnea ca el vrea dialog, dar presedintele nu il baga in seama.

 

 

concluziile le tragi dupa anumite fapte/actiuni, nu?

el apeleza la societatea civila într-un mod deplasat, am spus mai sus de ce.

e inversat rolul fiecaruia. 

presedintele se supune, eventual, societatii, nu invers.

e ca-n vorba aia, who the fuck is Klaus?

Eu observ ca Dragnea, deocamdata, face ce vrea. Are câmp liber de actiune.

De nu era Iohannis, mai misca DNA-ul cat a miscat in ultimele doua luni?

Mai eram noi in Nato?

 

Nustiu, habar n-am, poate da, poate nu.

 

Dar aici trebuie sa mentionez ca mafiotii pesede s-au lasat de magarii gen oug 13 datorita protestelor din strada, nu datorita presedintelui.

au stat oamenii in frig, zile si zile la rând, hai sa nu-i marim merite lui Klaus când nu le are.

Dann exista si înainte de el, iar NATO nu e chiar asa usor de parasit - aici chiar n-are niciun merit.

 

Categoric ca a facut ,,pacturi'' cu guvernul. Ca la sah. Si aici a intervenit faptul ca a ascultat de servicii.

 

Momentan stam bine fara lume in strada.

Momentan nu indraznesc, CCR-ul a amanat iar sentinta, precum am banuit.

Momentan nu s-au mai dat ordinante si nu s-au modificat legislatii grave pe judiciar, desi le trompeteaza zilnic din iarna incoace.

 

Crezi ca de drag sunt hotii cu botul pe labe si se uita cum DNA-ul ii ia unul cate unul la raport?

 

Eu cred ca nu.

 

 

pai din ce spui tu, Klaus e stapân pe situatie si nu mai e nevoie de societate, regleaza el tot cu "sahul".

 

 

atunci de ce mai apeleaza la societate? s-a plictisit prin Cotroceni?

Editat de aramis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Klaus e in slujba societatii, dar societatea insasi e cainele de paza a democratiei.

 

Eu consider ca i-a atentionat de fiecare data pe pesedei. In parlament, la tv, in ziare, in sedinta de guvern. Le-a intors legi dubioase si a sesizat in gura mare de ce anume face acest lucru. A avut dezbateri oficiale cu reprezentanti ai societatii. A promovat valorile constant.

Ca nu s-a bagat in aceeasi troaca cu ei, iar sunt de acord. A reusit sa promoveze valoarea si nu a dat inapoi nicio clipa.

 

Si iti amintesc ca rolul presedintelui in democratie este unul limitat

 

Da, mi-ar fi placut si mie sa ii boxeze pe toti, dar am intrebat lumea si nimeni nu mi-a spus prin ce metoda ar fi primit garantie o astfel de abordare. Ai tu una mai buna? Chiar ma bucur sa o aud.

 

In fine, vom vedea. Eu asa propun.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×