Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da' de ce n-ar folosi telefonul ei?

Tot o forma de control e si asta, orice ai zice si atat timp cat eu nu as controla la modul asta, nu vad de ce as accepta sa fiu controlat.

Tot aici se incadreaza si intrebarile :unde esti? cu cine? cat stai? si de ce ?

Puse la modul ala adica, puse mereu.

Ca nu-s deranjante cand sunt puse la modul: auzi, pe unde esti, ca ajung acasa in 5 minute sau ca imi trebuie nu stiu ce.

Eu zic de modul: da' unde esti, ca aud voci de femei?mhm...si de cand iesiti voi colegii toti impreuna? mai stai mult?!probabil iti place compania lor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat aceste nevoi nu se ciocnesc cu nevoile partenerului tau de viata, totul e ok. Nu e?

Dar ce se intampal cand aceste nevoi, par exagerate in ochii partenerului tau si il fac sa se simta oarecum exclus?

Nu iti place...nu iti place. Dar asta nu inseamna ca daca lui i se 'scoala' sa gateasca vreodata, nu are voie sa intre si sa gateasca in bucatarie fara sa iti ceara voie, nu?

 

Chiar daca se ciocnesc, sunt altele care compenseaza, iar asta inseamna echilibru intr-o relatie. Daca facem drame din nimicuri, se duce dracu totul.

Spuneam ca nu imi place sa cotrobaie, mai ales cand sunt eu acolo, nu ca trebuie sa imi ceara voie pt a intra in bucatarie. :)

 

Daca lui i se par exagerate, e problema lui, nu a mea. La fel si pt mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca nu-s deranjante cand sunt puse la modul: auzi, pe unde esti, ca ajung acasa in 5 minute sau ca imi trebuie nu stiu ce.

Eu zic de modul: da' unde esti, ca aud voci de femei?mhm...si de cand iesiti voi colegii toti impreuna? mai stai mult?!probabil iti place compania lor.

Pai tocmai aici ar trebui sa se faca diferenta. Dar cati o fac?

Sunt multi care se imbufneaza la intrebarea 'auzi, pe unde esti, ca ajung acasa in 5 minute sau ca imi trebuie nu stiu ce' si raspund cu '-Dar ce te intereseaza unde sunt? Te intereseaza cat de repede sa ajung acasa, nu?'

Sincer, cam asa e si cu faza telefonului, de genul:

'Pot sa folosesc telefonul tau?'

'Dar pe al tau de ce nu il poti folosi?'

Si din moment ce ai afla motivul pentru care nu l-ar putea folosi pe al ei, banuiesc ca i l-ai da pe al tau...deci, asa nu ar mai fi modalitate de control, este? ..ca te intreaba sau ca nu te intreaba, intentia conteaza..nu faptul ca iti foloseste ceva din rechizitoriu personal. Chestiunea de intimitate fiind doar in capul tau, posibil. Dar daca te manipula sa vada exact atunci si in acel moment cu cine ai sms-uit adineauri, stiind ca daca te va intreba nu ii vei raspunde?

Nu incurajeaza aceste 'bariere' unele 'manipulari'? Si nu e gratuita treaba?

 

In fine, 'rezervele' tot rezerve sunt.

 

Daca lui i se par exagerate, e problema lui, nu a mea. La fel si pt mine.

smile.png

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt persoane care tin la intimitatea lor, fara a avea ceva de ascuns. Pur si simplu asa sunt ele.

De ex, mie nu imi place sa intre cineva peste mine cand fac dush. Indiferent de motiv: suna telefonul, ia foc casa, crapa pamantul etc. La fel nu imi place sa imi cotrobaie prin geanta, sertare, buzunare, telefoane sau alte chestii personale.

Astea`s mici bariere nevinovate, eu asa le consider.

 

Uite,nici in bucatarie nu imi place sa mi se umble, si ce dracu as avea de ascuns in bucatarie? laugh.png

Si eu cand gatesc fac taraboi, daca intra cineva in bucatarie. Recunosc ca e goanga, dar nu suport o a doua persoana acolo. In rest, el poate sa intre oriunde, nu ma deranjeaza. Nu raspund niciodata la telefonul lui, pt. ca nu ma intereseaza cine il suna si nici nu obisnuiesc sa-l controlez. Nici el nu raspunde la al meu. Tot din aceleasi motive. Poate sa imi controbaie prin geanta, insa se ingrozeste sa faca asta si cand ii dau eu voie, pt. ca numai eu nu-s acolo, am toate tampeniile posibile si imposibile, mai ales hartoage trase la imprimanta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nais topic, stupid.

Cred ca depinde de om, sa zic asa.

De exemplu, eu sunt o fire mai inchisa, mai putin vorbareata si nu imi plac manifestarile de dragoste in public, alintul si prea mult timp impreuna. Am nevoie de spatiul meu care nu trebuie invadat.

De mentionat ca aplic aceeasi unitate de masura in cazul partenerului. Imi plac regulile si disciplina( referitor la rolul fiecaruia), un contract cu clauze bine specificate.

Editat de Lucast
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tabiet gen singura la baie, singura cand gatesc si in cuplu cand facem ordine in casa nu sunt chestii impuse. sunt discutate si stabilite in prealabil.

 

impus e cand imi zici ca nu mai am voie sa fac X lucru sau sa ies cu Y persoane. blondul accepta cu greu ca fumez, m-a rugat de cateva ori sa incerc sa le mai raresc sau sa le las, dar nu mi-a impus. atata ii trebuia!...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt multi care se imbufneaza la intrebarea 'auzi, pe unde esti, ca ajung acasa in 5 minute sau ca imi trebuie nu stiu ce' si raspund cu '-Dar ce te intereseaza unde sunt? Te intereseaza cat de repede sa ajung acasa, nu?'

 

Pai, da. Intrebarea corecta ar fi "eu ajung acasa in 5 minute, tu in cat timp ajungi?" Daca asta te intereseaza. :D

Daca te intereseaza pe unde este, formulezi cum ai zis tu mai sus. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gizaz.

Eu nu as putea trai asa.

Pai fratele meu, daca te intreb cu cine esti cand te sun si aud ca e cineva acolo.. ca sunt curioasa...ce te doare-n fund sa nu raspunzi?

Wtf is the big deal?

 

A se face diferenta intre freak control si curiozitati firesti, panamea smile.png))))

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tabiet gen singura la baie, singura cand gatesc si in cuplu cand facem ordine in casa nu sunt chestii impuse. sunt discutate si stabilite in prealabil.

 

 

Nici macar discutate si stabilite. Am facut o data girl_werewolf.gif cand a intrat in baie, am mai facut girl_werewolf.gif cand ii trebuia ceva din geanta mea si si-a luat singur, tot asa am facut si cand ma 'loveam' de el prin bucatarie. :lol:

Unele chestii le deduci, nu`ti tre adunare generala pt asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tabiet gen singura la baie, singura cand gatesc si in cuplu cand facem ordine in casa nu sunt chestii impuse. sunt discutate si stabilite in prealabil.

 

impus e cand imi zici ca nu mai am voie sa fac X lucru sau sa ies cu Y persoane. blondul accepta cu greu ca fumez, m-a rugat de cateva ori sa incerc sa le mai raresc sau sa le las, dar nu mi-a impus. atata ii trebuia!...

tabieturile se inghit reciproc...dar si asa, cand nu am chef sa fiu atenta la tabietul tau, nu-s..nici sa pusti.

pusca!

sa vad, pusti???!!!!

 

Nici macar discutate si stabilite. Am facut o data girl_werewolf.gif cand a intrat in baie, am mai facut girl_werewolf.gif cand ii trebuia ceva din geanta mea si si-a luat singur, tot asa am facut si cand ma 'loveam' de el prin bucatarie. laugh.png

 

ok, ai facut.

dar asta inseamna ca nu a mai umblat alta data in poseta ta cand a avut nevoie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×