Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da' n-are legatura, nu asta e manipulare.

Manipulare e atunci cand convingi pe cineva sa faca ce vrei tu, the best part este cand il convingi sa faca ce vrei tu, el avand impresia ca a avut ideea.

Trebuie antrenament pentru asta.

 

adica da...

 

daca te fac sa doresti sa tragi un fum ilegal nu inseamna ca ti-am impus sa te apuci de fumat ganja

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca fiecare ne impunem sa nu facem anumite lucruri care l-ar leza pe partener, din momentul in care intram intr-o relatie.

Daca mie imi place sa vorbesc despre fostele mele relatii, dar partenerului ii displace asta, fireste ca nu mai vorbesc. Insa, daca lui ii displace X prietena a mea, nu rup relatia cu prietena, dar nici nu ma supar pe el pentru ce simte.

Problema intervine in momentul in care partenerul mi-ar impune sa nu fac X lucru sau sa nu vorbesc cu Y persoana. Inteleg motivele lui dar, daca nu sunt SI motivele mele, avem o problema.

Subscriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica da...

 

daca te fac sa doresti sa tragi un fum ilegal nu inseamna ca ti-am impus sa te apuci de fumat ganja

Nu discutam despre astea.

Stii preabine despre ce se discuta aici.

 

Ideea e ca de multe ori, partenerii in loc sa caute sa isi inteleaga nevoile acestor pretentii si sa rezolve cauzele, prefera sa le claseze ca 'pretentii exagerate' si sa isi simta intimitatea individuala invadata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ideea e ca de multe ori, partenerii in loc sa caute sa isi inteleaga nevoile acestor pretentii si sa rezolve cauzele, prefera sa le claseze ca 'pretentii exagerate' si sa isi simta intimitatea individuala invadata.

De multe ori sunt pretentii exagerate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Ampera a glumit, stu. Majoritatea femeilor apeleaza la chestii care le fac dragalase in ochii barbatilor atunci cand isi doresc ceva. Iar ei nu-s cretini, le stiu foarte bine destinatia. Nu as numi asa ceva santaj, ci o incercare de a atinge coarda sensibila a cuiva. Bine, daca situatiile astea sunt prea dese, devin enervante.

pentru unii devin sufocante, de neconceput, exagerate, de-a dreptul se simt atacati.

De multe ori sunt pretentii exagerate.

Din punctul tau de vedere.

Daca nu ai rezerve de niciun fel fata de persoana in cauza, nu inteleg de unde e nevoia de aceasta intimitate individuala.

Decat daca ai rezerve....

Iar daca ai rezerve, nu inteleg ce mai cauta cei doi oameni impreuna..ca sa ce? Sa se calce reciproc pe coada si sa isi traseze pe teren liniute de genul ' pe aici nu se trece?'.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot concepe sa traiesc cu o persoana careia sa ii dau totul si care sa imi dea totul..DAR sa existe DAR ..si inca la lucruri atat de banale cum ar fi un telefon, laptop...in fine.

Fiecare cu opinia lui.

 

Sunt persoane care tin la intimitatea lor, fara a avea ceva de ascuns. Pur si simplu asa sunt ele.

De ex, mie nu imi place sa intre cineva peste mine cand fac dush. Indiferent de motiv: suna telefonul, ia foc casa, crapa pamantul etc. La fel nu imi place sa imi cotrobaie prin geanta, sertare, buzunare, telefoane sau alte chestii personale.

Astea`s mici bariere nevinovate, eu asa le consider.

 

Uite,nici in bucatarie nu imi place sa mi se umble, si ce dracu as avea de ascuns in bucatarie? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Atata timp cat aceste nevoi nu se ciocnesc cu nevoile partenerului tau de viata, totul e ok. Nu e?

Dar ce se intampal cand aceste nevoi, par exagerate in ochii partenerului tau si il fac sa se simta oarecum exclus?

.

 

Uite,nici in bucatarie nu imi place sa mi se umble, si ce dracu as avea de ascuns in bucatarie? laugh.png

Nu iti place...nu iti place. Dar asta nu inseamna ca daca lui i se 'scoala' sa gateasca vreodata, nu are voie sa intre si sa gateasca in bucatarie fara sa iti ceara voie, nu?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din punctul tau de vedere.

Daca nu ai rezerve de niciun fel fata de persoana in cauza, nu inteleg de unde e nevoia de aceasta intimitate individuala.

Decat daca ai rezerve....

Iar daca ai rezerve, nu inteleg ce mai cauta cei doi oameni impreuna..ca sa ce? Sa se calce reciproc pe coada si sa isi traseze pe teren liniute de genul ' de aici nu se trece?'.

Fiecare are nevoie de spatiu, asta nu inseamna ca e ceva de ascuns.

Eu n-as putea sa stau cu cineva care are impresia ca doi oameni tre' sa stea calare unul pe altul, sa nu existe spatiul fiecaruia.

Se intampla sa n-ai chef de nimeni cateodata sau sa existe lucruri pe care iti place sa le faci singur.

Asta nu inseamna ca e ceva de ascuns.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare are nevoie de spatiu, asta nu inseamna ca e ceva de ascuns.

Eu n-as putea sa stau cu cineva care are impresia ca doi oameni tre' sa stea calare unul pe altul, sa nu existe spatiul fiecaruia.

Se intampla sa n-ai chef de nimeni cateodata sau sa existe lucruri pe care iti place sa le faci singur.

Asta nu inseamna ca e ceva de ascuns.

Nu e ca si cum toata ziua buna ziua ti-ar umbla prin telefon.

E ca si cum, din cand in cand, ar ajuta-o sa iti foloseasca telefonul si nu ar trebui sa iti ceara voie ca sa il foloseasca, mai ales daca tu nu esti prezent...

Repet, cand cineva cauta asiduu in sertarele celuilalt, e nefiresc, in sensul ca il/ banuie de ceva sau e mult prea posesiv/a. Dar e cu totul diferit de faptul de a se feri ca de 'dracu'..cum ca nu cumva sa deschida sertarul tau.

Asta nu inseamna ca e ceva de ascuns.

Dar nici nu s-ar pune problema de asa ceva. Asta ziceam.

 

Se intampla sa n-ai chef de nimeni cateodata sau sa existe lucruri pe care iti place sa le faci singur.

Despre pasiuni si modul de relaxare am discutat deja. E o chestiune aparte de intimitate.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru unii devin sufocante, de neconceput, exagerate, de-a dreptul se simt atacati.

 

Pai, depinde cum o faci, in ce moment, de cate ori, cu ce gen de om. Una e, de exemplu, sa pui pe tine o bluza si sa-i zambesti, aratandu-ti gropitele, pt. a-l determina sa te lase sa ti-o cumperi (in caz ca aveti buget comun si poate bluza aia nu era prevazuta in el), alta e sa faci asa cu 10 bluze sau sa o faci cand el e suparat, pt. ca tocmai s-a certat cu seful.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×