Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

libertate? relatie e inchisoare?

 

libertate sa ce? ce anume se poate interzice ca sa pretinzi libertate?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare exagerat sa intru intr-o relatie si apoi sa-mi bat capul cu toate chestiile astea....nu faci contract pe viata cu nimeni......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai iesi cu prietenii, sa mai vorbesti cu mama ore in sir la telefon, sa bei o bere in plus... orice se impune si tu respecti, te face sa fii mai putin liber.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a parut exagerat cand, la inceputul relatiei, al meu iubit dorea sa impartim telefonul MEU, laptopul MEU, e-mail-ul MEU. Gen ce e al tau e al nostru, ce e al meu e doar al meu. laugh.png

uite, exista persoane de aceeasi parere cu tine.

insa stau si ma gandesc. ok, telefonul e al tau...dar daca se intampla ca tu sa fii la dus si telefonul sa sune? ...nu are voie sa se atinga de el in caz ca banuie ca suna un amic comun care poate va spune ca intarzie la nush ce intalnire ce urmeaza sa aiba loc?

Sau daca, sa zicem, telefonul lui e mort si la incarcat iar el sta in alta camera si are chef sa se uite la nu stiu ce poze stie ca ai facut acum 2 zile nushunde...nu are voie sa caute in telefon dupa poze, decat dupa ce iti cere permisiunea initial?

 

Eu de exemplu nici nu concep sa mi se spuna : asta e strict al meu.

Una e sa cauti si sa banui ca nushce...si alta e sa te feresti ca vezi Doamne sa ii atingi in vreun fel 'intimitatea' ...in plus de asta, daca nu are nimic de ascuns....de ce sa le tina ca pe bibelou?

 

Eu cred ca din momentul in care intre doua persoane apare intimitatea ...nu cred ca mai e 'natural' sa existe nevoia de intimitate individuala musai si musai.

Sa mai iesi cu prietenii, sa mai vorbesti cu mama ore in sir la telefon, sa bei o bere in plus... orice se impune si tu respecti, te face sa fii mai putin liber.

asta nu tine de intimitatea individuala, ci de timpul de relaxare. nu amandoi veti putea sa va relaxati in acelasi fel de fiecare data. asta e firesc.

poate tu citesti o carte si el se uita la meci, nu e musai sa il vedeti impreuna..chiar daca uneori il vedeti si impreuna.

Nu?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara pretentii o relatie da chix sau functioneaza defectuos. Nu, pretentiile nu trebuie impuse, majoritatea dintre ele trebuie aduse la cunostinta si discutate. Si difera de la persoana la persoana ce pretentii pot fi acceptate si ce pretentii pot fi respinse. Unele dintre ele poti fi ghicite, iar altele e ridicol sa fie aduse in discutie, tin de bunul simt.

Editat de Fiero
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite, exista persoane de aceeasi parere cu tine.

insa stau si ma gandesc. ok, telefonul e al tau...dar daca se intampla ca tu sa fii la dus si telefonul sa sune? ...nu are voie sa se atinga de el in caz ca banuie ca suna un amic comun care poate va spune ca intarzie la nush ce intalnire ce urmeaza sa aiba loc?

Sau daca, sa zicem, telefonul lui e mort si la incarcat iar el sta in alta camera si are chef sa se uite la nu stiu ce poze stie ca ai facut acum 2 zile nushunde...nu are voie sa caute in telefon dupa poze, decat dupa ce iti cere permisiunea initial?

 

Eu de exemplu nici nu concep sa mi se spuna : asta e strict al meu.

Una e sa cauti si sa banui ca nushce...si alta e sa te feresti ca vezi Doamne sa ii atingi in vreun fel 'intimitatea' ...in plus de asta, daca nu are nimic de ascuns....de ce sa le tina ca pe bibelou?

Eu cred ca daca din momentul in care intre doua persoane apare intimitate...nu cred ca mai e 'natural' sa existe nevoia de intimitate individuala musai si musai.

 

 

 

asta nu tine de intimitatea individuala, ci de timpul de relaxare. nu amandoi veti putea sa va relaxati in acelasi fel de fiecare data. asta e firesc.

poate tu citesti o carte si el se uita la meci, nu e musai sa il vedeti impreuna..chiar daca uneori il vedeti si impreuna.

Nu?

 

 

Din punctul meu de vedere, intimitatea individuala e mai importanta decat aia de cuplu. Nu am nimic de ascuns, dar daca tu nu cauti ceva anume in urma unei banuieli, de ce nu mi-ai cere voie sa imi umbli in el?

Da, daca sunt la dus si suna, mi-l aduci sa raspund eu. Daca amicul comun vrea sa NE comunice ceva, te suna si pe tine in caz ca nu raspund eu. Daca vrea sa se uite la nu stiu ce poze, ma anunta sau imi cere voie. Daca ma controlezi in telefon, geanta, buzunare, pentru mine e echivalent cu a te uita la mine cand ma epilez. Or something. E acelasi gen de intimitate in mintea mea.

Eu lui ii cer mereu voie sa ma uit in telefonul lui, din doua motive: ii respect intimitatea (ca asta cer si eu) si daca are ceva de ascuns, sa aiba timp sa o faca. Nu tin neaparat sa aflu lucruri care m-ar putea rani.

 

 

 

La partea asta ma adresam Amperei, ii raspundeam la intrebarea "ce anume se poate interzice ca sa pretinzi libertate?".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pretentii, dorinte, mofturi....toate la un loc desi sunt diferite in esenta si sunt percepute altfel de celalalt.....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg.

Trebuie sa iti ceara permisiunea de fiecare data cand considera ca are nevoie sa foloseasca ce e al tau.

La mine in familie lucrurile nu au stat asa. Imi amintesc ca ce era a mamei era si a tatalui si ce era alor mei era si al meu.

Si acum sunt la fel.

 

Nu pot concepe sa traiesc cu o persoana careia sa ii dau totul si care sa imi dea totul..DAR sa existe DAR ..si inca la lucruri atat de banale cum ar fi un telefon, laptop...in fine.

Fiecare cu opinia lui.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pretentii, dorinte, mofturi....toate la un loc desi sunt diferite in esenta si sunt percepute altfel de celalalt.....

Depinde cum i le prezinti celuilalt, Salvie. Un moft prezentat frumos, poate fi acceptat, iar o pretentie ce se cere satisfacuta pe un ton malitios sau poruncitor, desi poate fi indreptatita si vitala pt. emitent, merita sa fie refuzata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×