Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

gizaz.

Eu nu as putea trai asa.

Pai fratele meu, daca te intreb cu cine esti cand te sun si aud ca e cineva acolo.. ca sunt curioasa...ce te doare-n fund sa nu raspunzi?

Wtf is the big deal?

A se face diferenta intre freak control si curiozitati firesti, panamea

 

Eu n-am avut niciodata in aproape 19 ani de casnicie "curiozitati firesti" din astea. In primul rand eu nu-l sun pe al meu decat daca e vreo urgenta sau am nevoie sa-i comunic ceva sau sa-l intreb ceva important si niciodata nu-l intreb unde esti, cu cine esti, ce faci, cine e langa tine ca am auzit voci/voce, cand vii acasa si din astea.

Si nici el pe mine.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si alte d-astea care displac, in primul rand barbatilor.

aham!

pana la urma s-a pus punctul pe un i dureros pe care nimeni nu-l recunoaste, dar toata lumea il stie.

Ele sunt prea insistente, ei prea independenti.

 

Bla bla bla.

E o prejudecata si multi barbati se folosesc de asta ca sa le explice suratelor ca 'e sexagerat' si nu, nu e corect.

Nu doar barbatii, dar cu precadere ei.

 

pfai, bine ca vine weekendul.

 

Eu n-am avut niciodata in aproape 19 ani de casnicie "curiozitati firesti" din astea. In primul rand eu nu-l sun pe al meu decat daca e vreo urgenta sau am nevoie sa-i comunic ceva sau sa-l intreb ceva important si niciodata nu-l intreb unde esti, cu cine esti, ce faci, cine e langa tine ca am auzit voci/voce, cand viii acasa si din astea.

Si nici el pe mine.

mai exista si exceptii pe lume.

desi ma indoiesc ca nu se iveste ocazia sa intrebi si din astea uneori...fara sa fie intentionata sau vezi Doamne, premeditata - intrebarea.

 

ps: eu cu indivizii astia, procedez la fel, sa se simta in pielea lor de-a dreptul indecenti cand indraznesc sa ma intrebe unde am fost. reactioneaza de-a dreptul 'exagerat' si nici macar nu e musai vorba de partenerul de viata.

In acest context intra multi....de genul:

 

'Salut. Am auzit ca iti iei concediu. Unde mergi?'

'Daca voiam sa iti zic, aflai deja'.

'Mergi la meci azi..aha, cu cine?'

'Ce te intereseaza pe tine?'

Merita sa le raspunzi

'Nu ma intereseaza. Nici daca vii la noapte nu ma intereseaza. Din partea mea, stai acolo pana crapi'.

 

En fin, m-am racorit si eu smile.png))))

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aham!

pana la urma s-a pus punctul pe un i dureros pe care nimeni nu-l recunoaste, dar toata lumea il stie.

Ele sunt prea insistente, ei prea independenti.

 

.

sunt cupluri unde treaba e invers sau e o amestecatura..

depinde de cuplu, nu baga pe toti in aceeasi oala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hadeti sa vedem ce anume este acceptabil ca un barbat sa ii impuna unei femei si viceversa.

 

 

 

Depinde de multi factori chestia asta. In unele casnicii exista o intelegere reciproca la capitolul asta, si anume ca restrictii sau interdictii se pot impune cu privire la orice actiune sau persoana care este nociva cuplului sau familiei, care are influenta negativa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar asta inseamna ca nu a mai umblat alta data in poseta ta cand a avut nevoie?

 

Da, asta inseamna. Mai ales ca asta nu poate fi o nevoie permanenta. Ce rahat nevoi poate avea un barbat, incat sa cotrobaie prin geanta partenerei? E ca si cand si-ar cauta chilotii, in sertaul meu cu sutiene. :)

 

si asa mi se pare si mie firesc.

dar la fel de firesc mi se pare ca atuncic and nu ai zis ceva si esti intrebat..sa zici, frate. ca si cum ai fi zis fara sa fii intrebat.

nu e firesc asa?

Nu e. Poate n-am nimic de ascuns si iti spun cand ajung acasa, dar in acel moment chiar nu`ti pot spune.

 

asta nu inseamna nici pe departe sa renunti la identitate.

daca tu esti la wc si el are nevoie de cheile de la masina sa ia ceva din ea, nu are voie sa o caute la tine in geanta, daca tu ai fost soferita?..trebuie sa astepte pana termini tu ca sa ceara voie?..in fine, poate striga prin usa. o fi si asta o varianta, cestiuio.

 

Eh, asta e. Mie mi se pare absurd ..

 

:)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, probabil ca 'dresajul' functioneaza pe termen lung sau na, mai exista si exceptii cand doi la un fel se intalnesc.

dar sunt exceptii.


 

Da, asta inseamna. Mai ales ca asta nu poate fi o nevoie permanenta.

Nici nu e.

E chestie de principiu. Asta ziceam.

Adica, nu umbla ca sa se afle in treaba..dar poate cauta un servetel la tine in poseta, pana mergi tu la baie, ce stiu eu?

Se intampla nenumarate ocazii de genul intr-o viata de om, intr-un cuplu.

 

pffffffai!


sunt cupluri unde treaba e invers sau e o amestecatura..

depinde de cuplu, nu baga pe toti in aceeasi oala.

nu eu ii bag.

se baga singuri.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai exista si exceptii pe lume.

desi ma indoiesc ca nu se iveste ocazia sa intrebi si din astea uneori...fara sa fie intentionata sau vezi Doamne, premeditata.

 

 

Nu, nu se ivesc ocazii. Nici mie nici lui nu ne place acest lucru, deci nu il facem. Singurul lucru care am cazut de comun acord sa-l facem este ca atunci cand se iveste ceva si unul dintre noi va intarzia considerabil, este sa trimita un SMS scurt si sa spuna ca va intarzia. Atat. Asta ca sa nu stam cu grija.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pfai.

Adica daca eu ies in oras, sa cumpar ceva strict...dar se intampla sa ma intalnesc cu o amica si sa ma opresc la o bere si el suna...si sa o auda si pe asta si sa ma intrebe cu cine sunt..eu daca zic 'sunt cu x' tradez impresia ca sutn controlata, sub papuc si alea alea?

Deci da. Mi se pare absurd si cred ca doar ...hotilor de hoti le e frica.

 

 

Nu cred ca ai inteles ce am spus si duci lucrurile la extrem.

 

Pai, da, 'hotilor de hoti le e frica". Daca nu ai frici mascate in curiozitati absurde, astepti sa iti spuna singur/a unde si cu cine a fost. Daca nu iti spune iar tu ai ceva suspiciuni, atunci aveti o problema pe care trebuie sa o tratati cu seriozetate.

da, probabil ca 'dresajul' functioneaza pe termen lung sau na, mai exista si exceptii cand doi la un fel se intalnesc.

dar sunt exceptii.

Nici nu e.

E chestie de principiu. Asta ziceam.

Adica, nu umbla ca sa se afle in treaba..dar poate cauta un servetel la tine in poseta, pana mergi tu la baie, ce stiu eu?

Se intampla nenumarate ocazii de genul intr-o viata de om, intr-un cuplu.

 

Nu sunt exceptii. Consider ca e firesc sa ii respecti intimitatea celuilalt, indiferent ce inseamna 'intimitate' pt el. E firesc, dar nu obligatoriu. De nu poti face asta, nu te tine nimeni cu forta.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt multi care se imbufneaza la intrebarea 'auzi, pe unde esti, ca ajung acasa in 5 minute sau ca imi trebuie nu stiu ce' si raspund cu '-Dar ce te intereseaza unde sunt? Te intereseaza cat de repede sa ajung acasa, nu?'

 

Nimeni nu raspunde asa din senin.

Fie s-a saturat sa tot fie intrebat, si percepe asta ca pe o forma de control, fie are ceva de ascuns.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×