Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atunci, rămâne ca eventual să ne-ntâlnim și noi colea, în viitorul apropiat, la țărmul Mării Negre, lângă statatuia lui Publius Naso- ăla de le zicea atât de bine în antichitate.  Să depănăm amintiri, să spunem poezii ...timp în care să bem și vreo câteva beri, un vin și ce s-o mai găsi! :smile::laugh:

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti simpatici! Chiar m-ati facut sa rad. 

O sa imi mut cascaraveta pe topicul potrivit. In fond, asta e un topic despre King, nu despre cartile citite de mine, am mai zis-o.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Fiero said:

Chiar a fost plăcută,  aproape că am redescoperit tihna de altadata a lecturii. Saramago are calitatea rara de a surprinde slabiciunile omenești fara a încerca să le judece sau sa le găsească o justificare, doar ca un umil observator care dorește sa le inteleaga si atat.

Dupa ce am pus mana pe o singură carte a Elifei Shafak, am ramas cu impresia că toate cartile scrise de ea nu pot fi altfel decât deosebite, poate ma înșel,  doar daca voi avea ocazia sa mai citesc si alte carti scrise de ea, voi vedea daca e asa sau nu. Cineva, la comentariile de pe un site, o critica ca nu are solutii la probleme, mai exact, ca nu face altceva decât sa insire anumite aspecte negative ale societății, fara sa gaseasca soluții pentru a le remedia, lucru pe care l-au facut multi si inca îl mai fac. Nu sunt de acord, uneori trebuie sa pui degetul pe rana pentru ca un om sa observe ca rana pe care o are e reala si doare, dar nu oricine poate face asa ceva fara ca acel om sa nu se simta agresat. Si-apoi, scriitorii nu sunt politicieni, treaba lor e sa deschida ochi, nu sa conduca natiuni. Acum ma gandesc ca i-a venit timpul Lebedei negre, a lui Taleb. :)

Complet de acord :smile:

 

9 hours ago, Fiero said:

 

Eu nu pot fi de acord cu definiția asta a iubirii, cred ca iubirea e respectul si admiratia pe care o simti pentru spiritul si sufletul unui om, grija pentru nevoile si neputintele acestuia, dublate de o infinita tandrete. Si mai cred ca e singura care ne poate salva sufletele cand trupul si psihicul ajunge in cel mai jos stadiu al degradarii umane.

Cam asa ar arata.

Eu sunt de acord si cu citatul, si cu ce spui tu, si spui foarte bine. Asta pentru ca iubirea inseamna mult si multe, nu cred ca ne putem opri vreodata din a adauga descrierii iubirii (si vorbim de iubire-iubire, nu aparenta sau superficiala iubire :smile:).

Foarte, foarte bine scris in fragmentele din poze!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, King1 a spus:

(si vorbim de iubire-iubire, nu aparenta sau superficiala iubire :smile:).

Chiar crezi că poți să le deosebești?...

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, Fiero said:

Sunteti simpatici! Chiar m-ati facut sa rad. 

O sa imi mut cascaraveta pe topicul potrivit. In fond, asta e un topic despre King, nu despre cartile citite de mine, am mai zis-o.

Nu e problema, Fiero, discutam despre cartile citite, se potriveste cu topicul :o:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, gargbird said:

Chiar crezi că poți să le deosebești?...

Niciodata la inceput, cat tine dragostea, nebuneala, dar pe masura ce trece timpul, incepe sa se intrevada... din fapte.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, King1 a spus:

Nu e problema, Fiero, discutam despre cartile citite, se potriveste cu topicul :o:

Credeam că King e făcut din cărți.

Ăsta a fost un compliment.

Acum 9 minute, King1 a spus:

Niciodata la inceput, cat tine dragostea, nebuneala, dar pe masura ce trece timpul, incepe sa se intrevada... din fapte.

Ma frend (nu zic "ma frend" în sens peiorativ, așa mi se adresează frate-meu, pe care îl iubesc, îl admir și îl respect, chiar dacă l-am bătut când era mic), NICIODATĂ să nu cauți definiția dragostei, pentru că esența ei nu constă în percepția noastră, ci în trăirile noastre instinctive, subliminale, transcedentale.

Când te trezești la două noaptea, simțind că te sufoci, deși nu suferi de CORONAVIRUS SONG 10 HOURS - YouTube , când nu poți să mănânci, deși ți-ai comandat aripi picante de la KFC, când scrii poezii de dragoste din senin, când nu-ți mai pasă că îți intră părul în ochi chiar dacă ești chel, toate astea înseamnă dragoste.

Faptele... ok, sunt bune și faptele, dar faptele țin mai mult de stabilitate, de siguranță, iar dragostea e orice în afară de stabilitate sau siguranță.

King, ma frend, ești un suflet bătrân și-mi ești drag, te văd ca pe o variantă mai tânără a mea, mai deșteaptă, mai educată, mai interesantă (dar tot eu eram mai șmecher, că purtam barbă, invidiosule).

Am să spun nu mai mult.*

 

 

* I will say no more (în limba română, în text)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Na că acum nu mai pot să dorm din cauza voastră.

E beta sau veta?

Offf dilema asta mă ucide!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×