Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am pastrat curiozitatea nealterata, ba chiar s-a amplificat, insa, din pacate, nu mai regasesc tihna de altadata in citit, citesc ca si cand as participa la un maraton, cu sufletul la gura. Am terminat Portile perceptiei si am citit putin si din Raiul si iadul. Si am frunzarit si "cartea ta". Nu stiu sa explic de ce, daram avut senzatia ca nu o sa inteleg, mi s-a parut ciudata si ciudat mi s-a parut si sentimentul. Probabil inca nu i-a venit randul. :) O sa iti trimit cartea promisa

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cateva pasaje din Portile perceptiei, ele spun mai multe despre carte decat as putea spune eu folosindu-ma de propriile mele cuvinte, care in ultimul timp sunt tot mai putine si mai s20210410_220404.thumb.jpg.b72810191508b604a4595298f7d4e941.jpg20210410_220455.thumb.jpg.b3465018face617b7a7ba9951f7e92d7.jpg20210410_220455.thumb.jpg.b3465018face617b7a7ba9951f7e92d7.jpgarbede. :)

20210410_220511.jpg

Editat de Fiero
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pastrat curiozitatea nealterata, ba chiar s-a amplificat, insa, din pacate, nu mai regasesc tihna de altadata in citit, citesc ca si cand as participa la un maraton, cu sufletul la gura. Am terminat Portile perceptiei si am citit putin si din Raiul si iadul. Si am frunzarit si "cartea ta". Nu stiu sa explic de ce, daram avut senzatia ca nu o sa inteleg, mi s-a parut ciudata si ciudat mi s-a parut si sentimentul. Probabil inca nu i-a venit randul. :) O sa iti trimit cartea promisa. Nu stiu cum am reusit sa postez o pagina de doua ori. Nu reusesc sa o sterg pe cea care e in plus fara sa o sterg si pe cealalta.

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 hours ago, Fiero said:

Mi-am pastrat curiozitatea nealterata, ba chiar s-a amplificat, insa, din pacate, nu mai regasesc tihna de altadata in citit, citesc ca si cand as participa la un maraton, cu sufletul la gura. Am terminat Portile perceptiei si am citit putin si din Raiul si iadul. Si am frunzarit si "cartea ta". Nu stiu sa explic de ce, daram avut senzatia ca nu o sa inteleg, mi s-a parut ciudata si ciudat mi s-a parut si sentimentul. Probabil inca nu i-a venit randul. :) O sa iti trimit cartea promisa. Nu stiu cum am reusit sa postez o pagina de doua ori. Nu reusesc sa o sterg pe cea care e in plus fara sa o sterg si pe cealalta.

Nu-i problema cu postarea! Da. O incursiune intre paginile ei necesita o aplecare mai putin maratonica; si tu esti pe acest model de asimilare cat mai mult si repede; patesc cam acelasi lucru si eu, cred ca am 12 carti citite in ultima luna si ceva :)

Foarte interesante pasajele si pline de miez! Pare o carte din seria obligatoriu de citit!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci ... Am ispravit ieri de citit Fereastra sufletului. Pff! Ce as putea sa spun?! Pe undeva, in introducere sau prin prefata, nu mai stiu, era scris ca aceasta carte e imposibil sa nu iti schimbe viata. Si pe parcursul ei m-am intrebat in ce va consta schimbarea, iar la un moment dat s-a produse iluminarea, am realizat ca era pentru prima oara in viata cand citind o carte am sfarsit prin a fi cel putin la fel de proasta precum eram inainte de a incepe sa o citesc, daca nu si mai proastă, cu alte cuvinte, m-am dus bou si m-am intors vacă. :))) Recunosc ca ma dau batuta, niciodata nu mi-a incaput pe mana o carte mai ciudata, am incercat sa nu o privesc prin intermediul ratiunii, sa las intuitia sa ma poarte, dar nu s-a intamplat nimic remarcabil.

Poate acum inteleg de ce evreii citesc ani de zile Tora pentru a ajunge sa o inteleaga, pentru ca eu cred ca e nevoie de un indelung exercitiu pentru a te familiariza cu toti termenii si a detine proprietatea lor, altfel risti sa te pierzi de fiecare data in multitudinea de sensuri pe care stii ca un singur cuvant le contine, insa aproape instant tu uiti la ce se refera cuvantul respectiv fiindca mult prea repede intalnesti un altul care cere toata atentia ta. Cred ca singurul lucru pe care l-am priceput este ca teoria  facerii lumii este o versiune mai veche a teoriei Big Bangului. :(

 Probabil tu ai avut un stil de a citi cartea care mie nu imi e accesibul, de-aia ti-a si placut asa de mult. Eu m-am simtit mica, mica. Si proasta. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E in regulaaaa, e o carte intortocheata si cumva e firesc, fiindca e o veche teorie despre nasterea si inceputurile lumii asteia si lucrurile au complexitatea lor :happy: 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu complexitatea m-a incuiat, imi place complexitatea, altfel nu as fi ajuns sa valsez printre paginile cărților de neurostiinte, ci faptul ca am senzatia ca e scrisa intr-un limbaj cifrat, iar cheia cifrului nu e accesibila oricui, mie nu, e evident. :)  Acum citesc Eseu pentru orbire a lui Saramago , ma simt cumva razbunata, ca sa zic asa, adica mai putin proasta decat vineri. :biggrin: Cartea, asa cum ma asteptam, e mai buna decat filmul, desi si filmul pot spune ca e foarte reusit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:smile:

''O viață fără iubire este lipsită de însemnătate. Nu te întreba ce fel de iubire ar trebui să cauți, spirituală ori materială, divină ori pământească, răsăriteană ori apuseană.Împărțirile duc doar la alte împărțiri. Iubirea nu poate fi numită, nici lămurită. E ceea ce e, pur şi simplu. Iubirea este apa vieții, iar cel ce iubește este un suflet de foc. Lumea se învârte altfel când focul iubește apa.''

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×