Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am scris aici, ca sa nu fac mereu off-topic. Sunt curioasa ce carti ti-ai luat, eu am recidivat si am comandat 3 carti de Alexandru Petria: Timpuri virale, Cum vad eu lumea si, din greșeală, una de poezii,  Pana unde are dragostea oxigen. Iar de la biblioteca mi-a facut rost de o carte mama prietenului celui mic, e o carte pe care doream sa o citesc si nu mai voiam sa o comand, se numeste Pandemia nebunilor, de Liviu Cangeopol. Am terminat saptamana trecuta 1984 si am inceput sa vad si serialul Minunata lume noua, dar il gasesc dezamagitor, nu respecta firul cartii si l-am descoperit si pe Klaus din The Originals intr-un rol secundar. Inacceptabil asa ceva!  Am ispravit si Fluxul constiintei, cartea lui Sacks si inca o carticica, Codul samuraiului, de Thomas Cleary. Cam atat. Am zis ca o in aprilie nu mai citesc nimic. Sa vedem daca ma tine.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum este Fluxul constiintei? Cum ti s-a parut? Nu am citit-o.

 

Mi-au venit Elif Shafak, Olga Tokarczuk, Khalil Gibran - Profetul, Marcus Aurelius, Timaeus si Critias (eng) a lui Platon, Declaratie de iubire a lui Liiceanu si Nicole Krauss - Padurea intunecata. :happy:

Editat de King1
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suna atragator! :) Elif Shafak o sa iti placa foarte mult, nu stiu ce carte scrisa de ea ai comandat, dar cred ca toate sunt bune. 

Daca vrei sa citesti Sacks, iti recomand sa citesti pentru inceput Omul care isi confunda sotia cu o palarie, ca sa te poti obisnui cu limbajul de specialitate. In mare, in Fluviul constiintei Sacks incearca sa gaseasca raspunsuri la intrebarile "Cum a aparut conștiința?" si "Ce este constiinta?". Acum am vazut ca am scris flux in loc de fluviu, scuze. O sa postez o pagina din carte.

20210327_075330.jpg

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Perfect, e exact ceea ce cautam, pe langa suita de carti pe care deja o am, mai ales ca incerc sa trag niste concluzii vis-a-vis de constiinta sau macar sa formulez niste teze si sunt interesat de cat mai multe pareri, mai ales sustinute.

Multumesc mult :notworthy:

Cele 40 legi ale iubirii am luat de la Elif :smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O carte despre iubire e o alegere potrivita pentru un tanar. Te tachinez, tu nu esti ca oricare tanar. :)

Daca vrei sa afli cat mai multe despre constiinta, atunci musai sa citesti Eroarea lui Descartes a lui Damasio. Si celelalte carti ale lui, In cautarea lui Spinoza si Sinele constient. Eu pe prima mi-am procurat-o cu greu, tot prin mama prietenului fiului meu cel mic, pe a doua am gasit-o in pdf si pe a treia am cumparat-o. Nu am citit-o decat pe prima. Nu te-as sfatui sa alegi variantele in engleza, pentru ca si pentru un bun vorbitor ai acestei limbi sunt greu de inteles anumiti termeni, mai ales ca autorul nu ii foloseste in sensul obisnuit si s-ar pierde sau denatura informatii pretioase.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumsc mult, Fiero! Le procur eu cumva, eu le-am trecut pe lista, daca nu le gasesc pe scribd, atunci vad cum le cumpar si sa le am in format fizic :)

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 28.03.2021 la 18:29, King1 a spus:

Multumsc mult, Fiero! Le procur eu cumva, eu le-am trecut pe lista, daca nu le gasesc pe scribd, atunci vad cum le cumpar si sa le am in format fizic :)

In cautarea lui Spinoza ti-o pot da eu, o am in format pdf, Eroarea lui Descartes o vei găsi numai la biblioteca,  iar Sinele constient o poti cumpara, in pdf nu se gaseste.

Uite ce am achiziționat saptamana trecuta, alaturi de alte 2 carti. Nu ma pot opri, se pare, chiar daca uneori am impresia ca o sa mor si nu o sa apuc sa citesc toate cartile. Nu stiu cand ii va veni randul la citit, pendulez intre Lebada neagra, Portile perceptiei, cartile lui Edward Bono si Eseu despre orbire. :(   Am terminat azi dimineata Copiii de pe Volga, degeaba e aprilie, iar nu m-am tinut de cuvant. Am uitat sa atasez fotografia. :))

20210410_144246.jpg

Editat de Fiero
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Fiero said:

In cautarea lui Spinoza ti-o pot da eu, o am in format pdf, Eroarea lui Descartes o vei găsi numai la biblioteca,  iar Sinele constient o poti cumpara, in pdf nu se gaseste.

Uite ce am achiziționat saptamana trecuta, alaturi de alte 2 carti. Nu ma pot opri, se pare, chiar daca uneori am impresia ca o sa mor si nu o sa apuc sa citesc toate cartile. Nu stiu cand ii va veni randul la citit, pendulez intre Lebada neagra, Portile perceptiei, cartile lui Edward Bono si Eseu despre orbire. :(   Am terminat azi dimineata Copiii de pe Volga, degeaba e aprilie, iar nu m-am tinut de cuvant. Am uitat sa atasez fotografia. :))

Daaaa, multumesc mult, chiar o vreau :notworthy:

Felicitaaaari! Lasa, eu zic ca e bine ca citesti si ai chef de citit. Sunt atatea persoane de care am auzit ca nu mai pot lua o carte in mana sau sa se tina de ea... asa ca, urmeaza-ti cheful atat cat va tine, pentru ca pauzele oricum vor aparea in lectura, ni se intampla tuturor, periodic.

Oaaaaa, ai luat Fereastra sufletului. Super!!! :happy:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×