Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Alex & M

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

1. Seara, pepene si branza!! Merge?

 

2. Iar dimineata am iaurt cu pere dar cred ca ma ingrasa!

3. Am suc de grapefruit si apa !!

 

1. Nu merge. In primul rand putine sunt fructele care se pot gusta in mod moderat seara sau noaptea, pentru ca ele contin mult zahar, chiar daca este natural. Vrei putine fructe seara, manaca zmeura, capsuni sau mure. Sau legume cum zice Blue.

Eu imi fac seara uneori cand am chef de rontaiala, ori niste floricele dar fara unt ori cate un castron de edamame (pastai de soia la aburi) si pe alea le presar cu putina sare de mare. Ma indop pana pocnesc. Dar chestia e ca mie imi si plac, nu ma fortez sa le mananc doar pentru ca mi-e pofta de ceva sau foame si nu le mananc cu gandul la altceva.

Continutul de zahar din fructe (100 grame de parte comestibilă) unde 4 grame = 1 lingurita
zmeură 4,42
căpșuni 4,66
mure 4,88
Papaya 5.90
pepene verde 6.20
Grapefruit (roz) 6.89
Pepene galben pepene galben 7.86
Pepene galben 8.12
piersici 8.39
Kiwi 8.99
caise 9.24
ananas 9.26
portocale 9.35
pere 9.80
prune 9.92
afinele 9.96
mere 10.39
banane 12.23
Cireșe (dulci) 12.82
mango 14.80
struguri 16,25
smochine 16.26
rodie 16.57

 

2. Iaurt low fat sau zero fat, nu ingrasa. Bineinteles nu e asa bogat la gust ca cel normal dar asta este. Tocmai ca dimineaa este ok sa mananci fructe, lactate, iar la pranz paste, paine, orez sau ce alti carbohidrati mai poftesti, atat timp cat nu sunt din faina alba. Pe parcursul zilei digestezi si le arzi.

 

3. good.gifDaca sucul de grapefruit nu e din ala care contine shitload de zahar adaugat. Grapefruit in general sunt excelente pentru arderea grasimilor.

sucul de morcovi de la Lidl e bun?

 

Uita-te pe eticheta in spate cat zahar are la suta de grame sau la ce cantitate dau ei acolo. Dupa aia iti spun daca e bun sau nu. La gust pun pariu ca este. laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

A inceput sfaritul :rot:

 

M-am trezit cu un gat asa de umflat si cu o minunata febra, trebuie sa o tin pe ceaiuri doar.

 

Sa incep:

 

Blues: I hate u!!! Pepsi max era singura mea bucurie, sa renunt la el in cursul saptamanii pot, o sa imi fie f greu in week-end. Ca sa socializez la o tigara bagam pepsi cu vin, e clar ca alcool nu mai pun (sa vedem cat ma tine), dar ma bucuram ca pot sa ies si eu cu ei si sa fumez o tigara cu ceva pepsi. Eu tarie nu beau, bere nu beau, vin necombinat nu beau. Probabil ca solutia e sa ma tin in casa, nu vad ce as putea sa comand de la bar.

 

Naeema: I hate u!!! Nu stiu de ce nu am gandit niciodata asupra fructelor, stiam ca banane si struguri nu-nu, atat. In rest, nici nu ma mir ca nu slabesc, daca eu ma imbuib cu fructe. Ieri am mancat 1 kg de piersici, 2 mango, portocala, afine...:doh: in fine, am notat si o sa inlocuiesc masa de seara ( eu TREBUIE sa am o masa undeva la ora 22, bat pe toata lumea altfel, e mult pana adorm, e mult de la cina) o sa fie morcov, pastai de fasole verde cu putin iaurt, ciuperci la cuptor, vad eu..legume d-astea slabe in calorii.

 

Ma intreb de daca asta cat o sa ma tina? Ma oftic pe mine teribil de rau, am reusit asa de bine sa dau jos atatea kg si sala era sfanta, acum nu stiu ce naiba am. Am redeschis abonamentul la sala se astazi si cand am timp, seara (atunci cand mi se face foame) mai bine ma duc vis-a-vis si ma agit p-acolo cumva.

 

Am observat ceva, cu cat mananc micul dejun mai devreme, cu atat mi-e foame mai des ziua aia.

 

Eu am alta intrebare care mi-a basit in cap azi-noapte. Eu stiu teoria ca nu e o idee buna, dar parca am nevoie de confirmari:

Ma gandeam sa ma bag 2-3 zile pe prafuri d-alea shake care inlocuiesc masa, asta asa sa micsorez stomacul, sa-i dau un soc. Pareri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alex, eu cand beam ceai de ghimbir reducea din foame!!! Mno, frigideru meu nu arata prea bine in cazul asta! Ce am eu, m-am uitat pe etichete, nasoala treaba! Am un iaurt bio ygurt dar cred ca nu e bun ca are 3,5 grasime deci pauza! Ii clar cand ma duc azi la cumparaturi, trebuie sa cumpar in functie de ce ati zis voi aici!

 

Ma pun sa mananc 200 de grame de fasole acuma si apoi ma duc sa imi fac treburile..

 

 

:resent:


 

Ma gandeam sa ma bag 2-3 zile pe prafuri d-alea shake care inlocuiesc masa, asta asa sa micsorez stomacul, sa-i dau un soc. Pareri?

 

Pe mine ma durea stomacu de la ele ca luasem acum cativa ani!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca proteinele mie imi calmeaza foamea, daca ma tin numai pe legume, dau chix.

 

de exemplu 1 ou fiert tare, sau o omleta din alburusi, ia-ti niste piept de pui, cutii cu ton, branza slaba, rosii, castraveti, ridichii, fa-ti salate.

 

Dar eu nu ma descurc bine fara carne, trebuie sa am ceva.

 

@ Naeema: te urasc iar! am 3 pachete cu sunca de pui in frigider si ai zis ca mezelurile nu-nu...:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt d`aia slaba care nu se ingrasa oricat ar manca si pe care o uraste toata lumea. realizez ca nu sunt calificata in a da sfaturi pt slabit dar cate ceva despre mancat sanatos mai stiu ca a fost o perioada cand am practicat acest obicei.

 

deci problema care arde vaz ca e fomica care se iveste intre cina si somn. faceti o salata fetelor. puneti legume multe in salata. cateva frunze de care vreti voi, o frunza de varza, morcov, ardei, ridiche , sfecla rosie, bete de telina, gulie, rosii cherry, castravete, ceapa verde, ciuperci ... si ce va mai place

un dresing usor cu o lingura de iaurt, ulei de masline si zeama de lamaie. frunze de busuioc si patrunjel pt un plus de aroma. si putina sare.

 

eu m-am hranit cu astfel de salate vro 2 saptamani pentru detox si nu am rabdat de foame, treceam de la un regim carnivor la vegi si trecerea cu salata si ceai verde a fost usoara pentru mine.

 

daca vreti sa fie mai consistenta salata, pt pranz de exempu mai adaugati cateva boabe de fasole rosie, naut, tofu.

Editat de `jojo`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut ca am niste biscuiti si vroiam sa fac cu lapte .E tentatia mare!! Cica s dietetici dar cica 135 kcal! Mult nu?


Am zis io c-o fac pe nebuna din prima zi!! :bataita: cine imi da?


sa stii ca proteinele mie imi calmeaza foamea, daca ma tin numai pe legume, dau chix.

 

de exemplu 1 ou fiert tare, sau o omleta din alburusi, ia-ti niste piept de pui, cutii cu ton, branza slaba, rosii, castraveti, ridichii, fa-ti salate.

 

 

am atata peste in frigider si-l urasc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai ma ca salata de ton cu porumb e buna :) mai pune niste frunze si niste rosii cherry si e si mai buna. cu putin busuioc uscat e si mai bun :)

mie imi place combinatia porumb, ton si sos de soia si lamaie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

biscuiti cu lapte nu e dieta, chiar daca aia sunt dietetici.

 

aia poti sa ii rontai asa cand te mananca soarecii in burta, dar nu ca un fel de masa.

 

eu azi peste mananc, peste X 3 mese, adica o cutie de ton in apa care are 120gr ton curat + 50gr paine neagra si intre mese mananc legume cu iaurt.

 

am si eu in frigider chestii care nu-s de dieta, dar i le dau lu' blondu, i le bag pe gat. am noroc ca daca fac de mancare pt el si ramane si pt maine, nu face figuri si mananca si a 2-a zi acelasi lucrum, deci nu trebuie sa arunc mancarea daca eu incep sa mananc diferit d el.

 

dar azi am de aruncat fruncte, zac pe masa aici si nu e bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

notat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place salata de ton.

 

porumb boabe, ton, 2-3 castraveti murati, cateva masline negre, zeama de lamaie. atat..sare si piper. nici nu pun ulei, mananc de fac poc :D

 

ms de idee Jojo, fac si eu azi :airkiss:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×