Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Alex & M

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mådå, hai sa-ti spun ceva despre mine, nu stiu daca se aplica si la tine.

 

Daca mananc repede in fata pc-ului, la tv, citind ziare...nu simt ca am mancat. simt ca am ceva in stomac, dar nu se lipeste ideea ca am mincat. si mi se face foame repede apoi. Daca mananc uitandu-ma la ce mananc si nu in fata pc (si la munca e sala de mese, daca mananc acolo simt ca am mancat) daca mananc cititnd pe ropo..nu simt.

 

Hai sa ne concentram la ce mancam si nu la ropo sau tv sau nu stiu ce. 15 min alocam mesei si mestecam :D


Iaurt zero grasime cu fulgi de ovaz, la micul dejun, in loc de fasole.

 

Ovazul contine fibre solubile care isi maresc volumul de cateva ori, ajunse in stomac. Actioneaza ca un burete si absorb grasimile nesanatoase si toxinele. Plus ca ele confera senzatie de satietate pentru mult timp si reduc poftele alimentare. Daca se consuma in mod regulat, fulgii de ovaz previn asimilarea grasimilor in organism.

 

sunt scarbosi, dar asa e. sunt buni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mådå, hai sa-ti spun ceva despre mine, nu stiu daca se aplica si la tine.

 

Daca mananc repede in fata pc-ului, la tv, citind ziare...nu simt ca am mancat. simt ca am ceva in stomac, dar nu se lipeste ideea ca am mincat. si mi se face foame repede apoi. Daca mananc uitandu-ma la ce mananc si nu in fata pc (si la munca e sala de mese, daca mananc acolo simt ca am mancat) daca mananc cititnd pe ropo..nu simt.

 

Hai sa ne concentram la ce mancam si nu la ropo sau tv sau nu stiu ce. 15 min alocam mesei si mestecam biggrin2.gif

nu am stat sa ma gandesc niciodata. eu urasc sa mananc singura si de-aia mananc pe ropo sau cand ma uit la un film online. hm.. sa ma uit la mancare si sa o mananc lenttttttttt.. pfoai dupa ce trebe sa mananc toate trasnaile nici pe net sa nu ma uit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi? Ai ajuns la vorbele mele.

 

http://www.roportal.ro/discutii/topic/49107-doctor-love/?p=1059488491

 

Damn, sunt prea bun... resent.gif

 

lasa fata, cu 'i've told ya' nu ajuti!

nu am stat sa ma gandesc niciodata. eu urasc sa mananc singura si de-aia mananc pe ropo sau cand ma uit la un film online. hm.. sa ma uit la mancare si sa o mananc lenttttttttt.. pfoai dupa ce trebe sa mananc toate trasnaile nici pe net sa nu ma uit?

 

15 minute nu mori, invata sa vezi ce mananci, cum arata, cat e pe farfurie.

 

altfel in fata pc-ului nici nu ai idee ce bagi in gura

 

la mine cel putin asa e..parca nici gustul nu il simt.

 

nu murim nici tu si nici eu fara pc cat timp mancam

 

 

o sa iti dau zilele astea reteta mea de ton cu fulgi de ovaz, daca gasesti sa cumperi. chiftele de ton facute la cuptor fara ulei :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos.

 

bine, incerc si metoda asta . hai ca ma duc in oras ca acum ma doare stomacu si asa ma iau cu treaba si apoi shopping-ul cu pricina!!

 

revin mai la amiaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

B strong! :airkiss:


Alex, daca toata saptamana nu mananci nimic dupa ora 18, eu te las sambata sa bei Pepsi Max, cat vrei. biggrin2.gif

 

Mai repede slabesti asa, decat sa mananci in fiecare seara la ora 22 si sa renunti la portia de bucurie, sambata seara, cu Pepsi.

Deci daca vrei iesiri sambata seara cu Pepsi, stop mancatul zilnic dupa ora 18! Alege! haha.gif

 

 

aleg pepsi + 2 pahare cu vin sambata

 

cum sunt f racita si nu imi arde de iesit, am sa ma tin acasa si nu am sa simt nevoia de a fuma/bea pepsi sau vin si am sa incerc sa nu mananc nimic dupa ora 18 ca sa pot sa ies sambata viitoare la 2 de pepsi cu 2 de vin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lunch:

 

spanac cu iaurt, juma de dovlecel fiert cu ceva sare pe el si 200 gr de piept de pui cu 1 felie de paine neagra

 

ce greu mi se pare sa beau 2 l de apa pe zi smile.png

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu nu esti la dieta!!!!

 

e paine neagra


 

 

 

nici 3 felii d-astea pe zi?

 

ma, pe mine daca ma bagati la f f drastic, mi-e ca dau chix :(


legume si carnea numai la cina?

 

uff...

 

mancam legume si la micul dejun...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu poftesc dulce decat de 3-4 ori pe an si atunci la papanasi. nu mananc dulce, nu imi plac dulciurile.

 

lunch-ul tau mi se pare ca ma pot tine de el, cina la fel, dar micul dejun trebuie sa-l inlocuiesc, cereale nu mananc. ma pot tine la o cutie cu ton sau omleta, vad eu

 

sunt mandra de mine, au sunat sa ma scoata diseara si am refuzat, am zis ca-s la 'detox' :rot:


mådå, ia d-aici!

am gasit exercitii

incepem cu How to Twerk rotflmao.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu TREBUIE sa am o masa undeva la ora 22, bat pe toata lumea altfel, e mult pana adorm, e mult de la cina

ciuperci la cuptor, vad eu..legume d-astea slabe in calorii.

 

Ma gandeam sa ma bag 2-3 zile pe prafuri d-alea shake care inlocuiesc masa, asta asa sa micsorez stomacul, sa-i dau un soc. Pareri?

 

Daca e musai sa mananci ceva la ora aia, mananca legume crude. Ciupercile sunt grele pentru digestie. Noaptea metabolismul incetineste asa ca nu manca ceva care iti va sta ca o piatra in stomac.

 

Alt pont: Daca vrei sa nu te indopi la fiecare masa, bea niste apa minerala inainte. Dar minerala sa fie. Te umfla si nu mai mananci portie mare. wink.png

 

@ Naeema: te urasc iar! am 3 pachete cu sunca de pui in frigider si ai zis ca mezelurile nu-nu...sad.png

 

Alex beby, in primul rand mezelurile de orice fel contin e-uri, in al doilea rand chestia ca alea de pui sau curcan nu sunt grase e un mit si in al treilea rand, aia e carne procesata amestecata cu tot felul de cine stie ce. Crede-ma e gunoi curat.

...

 

Uite cine stie. smile.pnggood.gif

Analiza painii (traducere de aici)

 

Pâinea care este in general un mare NU este de tipul facut din faina alba rafinata, cea pufoasa alba, baghete sau cornuri. Deși sunt deliciose si le putem manca ocazional, aceste tipuri de paine contribuie la fluctuațiile de zahăr din sânge și creșterea în greutate. Corpul are dificultati in a discrimina între aceste tipuri de pâine și zahăr alb. Acest lucru este evident in evaluarea fainei albe si a alimentelor cu zahăr alb, pe o scara numita index glicemic. Indexul glicemic măsoară viteza de intrare a unui carbohidrat în fluxul sanguin. Cu cat mai repede, cu atat mai mare rating-ul in indexul glicemic al alimentelor si cu atat mai multa insulina este secretata de catre organism, in raspuns. Într-un cuvânt, secretia de insulina in exces poate duce la fluctuații de energie, creșterea în greutate și chiar debutul a o varietate de boli, cum ar fi diabetul de tip 2.

 

Evaluarea indicelui glicemic este defalcată în:
• Low (mai mic de 55)
• Mediu (56-69)
• mare (70-100)
O alternativă la pâinea albă este painea integrala. Painea integrala contine toate cele trei părți ale cerealei - germeni, tărâțe și endosperm. Germenii și tărâțea conțin cea mai mare parte a valorii nutritive, cum ar fi minerale, fibre, grasimi esentiale si fitonutrienti (substante chimice de plante, care ofera protectie impotriva bolilor). Faina alba are pretiosii germeni și taratea deposedate, lăsând doar endosperma.
Exemple de index glicemic ale produselor din cereale integrale:
• pâine Hrisca: 47 (scăzut)
• pâine de orz: 57 (mediu)
• Paine de seminte de grau încolțite: 50 (scăzut)
• Pâine de tărâțe de grau: 50 (scăzut)
• Cereale de tărâțe: 38 (scăzut)
Tipuri de paine ok:
- din grau integral
- din secara
- din orz
- integrala cu seminte

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×